Προς το περιεχόμενο

ποτε πρωτοπαιξατε σε γκρουπακι?


stathopa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια, ειμαι ενας νεος drummer, εχω ξεκινησει μαθηματα σε ωδειο εδω και 3 μηνες (απο Σεπτεμβρη) και θελω να σας ρωτησω στους ποσους μηνες- (χρονια?) πρωτοπαιξατε σε γκρουπακι ερασιτεχνικο ;D Εγω ειμαι 32 με ορεξη για να προχωρισω, παροτι λογο ηλικιας-δουλειας, εχω περιορισμενο χρονο να κανω εξασκηση... Θελω τις γνωμες σας και τις εμπειριες σας!!! :) Καλες γιορτες και χρονια πολλα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πρώτα άρχισα να παίζω σε γκρουπ και μετά έμαθα να παίζω ο,τιδήποτε... (μπάσο στην προκειμένη περίπτωση)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα μπάσο πριν 5 χρόνια, Τετάρτη μάθημα, Κυριακή 1η πρόβα :P

 

Είχα βέβαια και το καλό ότι ήξερα ήδη νότες ρυθμικές αξίες κτλ, οπότε προσαρμόστηκα ταχύτατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ωδείο στο οποίο είσαι γραμμένος δεν έχει άλλα τμήματα? (μπάσου-κιθάρας κ.τ.λ.)

Σε ρωτάω γιατί πολλά ωδεία διοργανώνουν live όπου συμμετέχουν όλοι οι μαθητές, από γκρούπ αρχάριων μέχρι προχωρημένων. Αυτό το θεωρώ πολύ καλό ξεκίνημα και εμπειρία για έναν νέο μουσικό γιατί είναι υπό την επίβλεψη και καθοδήγηση ανθρώπων που ξέρουν.

 

Αν δεν παίζει τέτοια φάση στο ωδείο σου, βρες μια καλή παρέα να τζαμάρετε κάτι απλό, όπως κάνα 12μετρο blues.

Και εγώ θα συμφωνήσω με τον mscmkr, έπαιζα σε γκρουπάκια πολύυυυυ πριν μάθω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να παίζω, μην σου πώ ότι ακόμα τη ψάχνω την δουλειά. Όταν είχα μπάντες δεν πολυασχολιόμουνα με μελέτη, αλλά με πρόβες, λάιβ, άντε καμμιά ηχογράφηση κ.τ.λ. Όταν πρόσφατα διέκοψα με την μπάντα και ξανάρχισα μελέτη συνειδητοποίησα ότι είχα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΛΛΕΙΨΕΙΣ ΑΠ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΑ αλλά τέσπα...Από την άλλη βέβαια δεν πρέπει ποτέ να ξεχνάμε ότι MUSIC IS FUN, οπότε όταν νιώσεις έτοιμος και πιο σταθερός, μάζεψε το παρεάκι σου και παίξτε κάτι απλό και λιτό, αλλά μην παραμελήσεις ποτέ την μελέτη σου! Το πόσο γρήγορη εξέλιξη θα έχεις εξαρτάται αποκλειστικά από σενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να διευκρινίσω, κάποιοι φίλοι μου ζήτησαν να παίξω σε μια μπάντα επειδή δεν είχαν μπασίστα. Είπα ναι, μου έδειξαν κάποια πατήματα και άιντε. Μέχρι τότε είχα παίξει μόνο την εισαγωγή του Smoke on the water σε μια κλασική.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξεκίνησα να παίζω μπάσο στα 13 μου με ένα συκρότημα που είχα φτιάξει τότε με τους κολλητούς μου.12 χρόνια μετά είμαστε ακόμα μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταξτε, εμενα ο κολλητος μου ειναι χρονια κιθαριστας ηλεκτρικης και μαλιστα ειναι πια καθηγητης κιθαρας (κανει ιδιαιτερα) αλλα το επιπεδο του ειναι "αλλου" χαχαχαχα στο ωδειο εχει τμηματα απ ολα τα μουσικα οργανα και διοργανωνει απ οτι ξερω events αλλα δεν νομιζω να κολλαω αναμεσα σε 13χρονα και 15χρονα χαχαχαχα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dpapan άψογο αυτό και μπράβο σας. Πολύ σπάνιο από ερασιτεχνικό γκρουπ να αντέχει τόσα χρόνια...

 

Παρεπιπτόντως

 

@stathopa: Γενικά η εξάσκηση με γκρουπ θα βοηθήσει πολύ, αρκεί να επιλέξετε εύκολα πράγματα να παίξετε ώστε να μπορείς να ανταπεξέλθεις.

Για την ακρίβεια πιστεύω θα είναι καλύτερο να κοιτάξεις εσύ κάποια κομμάτια που να μπορείς να παίξεις και με φίλους σου να δοκιμάσεις να ξεκινήσεις σιγά σιγά.

 

Στα ωδεία τα γκρουπάκια που συνήθως έχουν απαιτούν να έχεις κάνει και ένα δυο χρόνια. Για τους κιθαρίστες 3 4. Αν έχει κάτι τέτοιο κοίταξέ το, είναι ωραία φάση. Μόνο 13χρονα κ 15χρονα έχετε εκεί; Που πήγαν οι φοιτητές;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλο θεμα το ποτε παιξαμε πρωτη φορα αξιοπρεπως και αλλο το ποτε παιξαμε πρωτη φορα σε κοσμο. Εχω δει ντραμερ σε λαιβ που ξεκινησε να ασχολειται 3 μερες νωριτερα ;D

 

Οσο μεγαλυτερος εισαι τοσο πιο ωριμα αντιμετωπιζεις την προβολη. Το ιδανικοτερο ειναι να βρεθεις με ανθρωπους που ειστε σε κοντινο επιπεδο (μουσικο ΚΑΙ αισθητικής) και να βελτιωνεστε ταυτοχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου