Προς το περιεχόμενο

ποτε πρωτοπαιξατε σε γκρουπακι?


stathopa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2ον και εξίσου σημαντικό (μαλλον περισσοτερο) : αν μια μπαντα δεν εχει σωστη ΒΑΣΗ (δλδ μπασο και τυμπανο) , δεν ειναι μπαντα.

 

Αυτή η φράση αντικατοπτρίζει όλη την ουσία στην μοντέρνα δυτική μουσική, είτε αυτή είναι ροκ, είτε αρ'εν'μπι, είτε φανκ, είτε τζαζ, είτε οτιδήποτε... +1000 για αυτό...

 

Κατά τα άλλα, πρώτη φορά αρχίσαμε να παίζουμε με φίλους στην 1η λυκείου, όντας όλοι αρχάριοι στα όργανά μας πάνω κάτω, και ένα εξάμηνο μετά κάναμε το πρώτο μας λάιβ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

It was twenty six years ago today,

Sgt. Pepper taught our band to play

We've been going in and out of style

But we're guaranteed to raise a smile.

 

Και μετά το Λύκειο, κάναμε ένα διάλλειμα 20ετίας  ;D

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ωδείο απ'τα 5, μπάντα στο λύκειο... Και βαριόμουνα. Μόνος μου απο εξα απ α αν εκαθέν κατι τις... ;D

 

Το αξιοπρεπώς έχει να κάνει με πολλά πράγματα, αλλά τέλος πάντων, πάθος να υπάρχει και πάντα θα γίνεται κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1994 στο λύκειο ήμασταν 3 φίλοι ο ένας ήξερε λιγο κιθάρα  (συγχορδίες και τα κουτσοκατάφερνε με απλά σολάκια) ο άλλος πήγαινε ωδείο για κάποιους μήνες και ήξερε τουλάχιστον τις βασικές συγχορδίες και εγώ που ήθελα να μάθω έτσι μαζευόμασταν με δύο κλασικές και μια ακουστική που είχαμε τότε και προσπαθούσαμε να βγάλουμε εύκολα τραγούδια και μου έδειχναν και εμένα τι να παίζω (σε μια χορδή πάντα ;D ;D). μετά βρήκαμε και ντράμερ πήραμε και κάποιον βασικό εξοπλισμό και ήμασταν πλέον μια πλήρης πάντα (εγώ έπαιζα μπάσο)

Μετά πήγα σε ωδείο

Έχουν περάσει 16 περίπου χρόνια απο τότε και παίζουμε ακόμα μαζί  και ελπίζουμε να συνεχίσουμε για αρκετά ακόμη χρόνια 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον ΔΕΝ ειναι ΔΥΝΑΤΟΝ να παιξεις αξιοπρεπως μετα απο ενα χρονο ενασχολησης με ενα οργανο, προφανως πρεπει να ορισουμε τι θα πει αξιοπρεπως για να συμφωνησουμε. Και όχι, δεν εχει να κανει με το ποσο απλο ειναι αυτο που καλείσαι να παίξεις.

 

Εννοείται δε μπορείς, αλλά είναι μια άσκηση και αυτή για τον μουσικό να πιάσει να μάθει τα εντελώς βασικά και απαραίτητα σε ένα κομμάτι και να μπορεί να τα δώσει σε μια ομάδα. Π.χ να μάθεις ένα απλό του πα και να το κρατάς 3 4 λεπτά για ένα κομμάτι ούτε γέμισμα ούτε τίποτα. Σίγουρα δύσκολο, αλλά γίνεται. (For the record, εντελώς στο χαβαλέ παλιά με κάτι φίλους που μονίμως δεν είχαν ντραμς, για μπάσο δε λέω καν, είχα δοκιμάσει να παίξω εγώ ντραμς. Καμία επαφή τότε με μπάσο, γκρουπ ή ότιδήποτε, μόνο μια κλασσική παιδεία από το σχολείο. Ομολογουμένως 5-6 πρόβες τις έβγαλα ακιβώς έτσι. Απλοποίησα ότι άκουσα και το κράταγα μέχρι να λιποθυμήσω. Η ντραμιστική μου καριέρα έληξε άδοξα όμως, επειδή η μπάντα δεν ήταν και τόσο τακτική στις πρόβες της :P)

 

2ον και εξίσου σημαντικό (μαλλον περισσοτερο) : αν μια μπαντα δεν εχει σωστη ΒΑΣΗ (δλδ μπασο και τυμπανο) , δεν ειναι μπαντα.

 

Εννοείται, και για τους κιθαρίστες που δεν το έχουν καταλάβει αυτό ακόμα δε θα παίξουν για πολύ καιρό σε γκρουπ το μόνο σίγουρο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2ον και εξίσου σημαντικό (μαλλον περισσοτερο) : αν μια μπαντα δεν εχει σωστη ΒΑΣΗ (δλδ μπασο και τυμπανο) , δεν ειναι μπαντα.

 

Μα... μα... οι ιδιοφυείς White Stripes... οι θρυλικοί Doors... ; ; ;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα άρχισα να παίζω σε γκρουπ και μετά έμαθα να παίζω ο,τιδήποτε... (μπάσο στην προκειμένη περίπτωση)

 

μια απο τα ιδια

στην αρχη τραγουδουσα γιατι δνε ειχαν τραγουδιστη κ επρεπε να ακουγετε μια φωνη

μετα επιασα κ το μπασο κ μετα κ την κιθαρα.....

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τεσσερα χρονια παιζω κιθαρα (και τα καταφερνω στο μπασσο :P) και ακομα να μπω σε μπαντα  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα... μα... οι ιδιοφυείς White Stripes... οι θρυλικοί Doors... ; ; ;

 

Στους Stripes λείπει το μπάσο κατ εμέ. Πολύ καλές ιδέες, αλλά λείπει.

 

Στους Doors δε επιβεβαιώνεται το ανεκδοτάκι για το πόσοι μπασίστες χρειάζονται να αλλάξουν μια λάμπα, κανένας την αλλάζει ο πληκτράς με το αριστερό του χέρι :P

Παρ΄ αυτά κρατούσε τη βάση αυτή τη ζητούμενη με το αριστερό του χέρι.

 

Και αυτό που εννοεί φυσικά ο μπλου, αν δεν υπάρχουν ρυθμικά σωστά δεν υπάρχει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ... μα ποτέ... ΜΑ ΠΟΤΕ!!! ένας πληκτράς δεν μπορεί να παίξει αυτά που παίζει ένας καλός μπασίστας με τον τρόπο που τα παίζει. ΠΟΤΕ!!!!

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου