Προς το περιεχόμενο

PETN: το νέο εκρηκτικό - νο.1 ανησυχία της αεροπορικής ασφάλειας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο Sciphol όντως τα πραγματα ήταν χαλαρα, οποτε πηγα.

 

Στη Βιεννη ομως...

(μεχρι που ήρθε και σεκιουριτας στην αιθουσα αναμονης - μετα τον ελεγχο διαβατηριων, λιγο πριν την επιβιβαση - για να ψαξει εμενα και τη χειραποσκευη μου ειδικα και αποκλειστικα... χωρια η κοπελα στον ελεγχο διαβατηριων στη αποβιβαση που σε κοιτουσε καμια 10αρια φορες και συγκρινε με τη φωτο του διαβατηριου... και ολα αυτα μερικα χρονια ΠΡΙΝ την 9/11)

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το καλό είναι τουλάχιστον πως όπως τότε με τα υγρά οι προσπάθειες δεν πέτυχαν κι έτσι "αποκαλύφθηκαν" οι νέοι τρόποι!

 

Πάω και στοίχημα όμως πως σε ένα μήνα όντως θα κάνουν κάποια νέα μέτρα ασφαλείας όπου θα μεταφέρεις πάλι σε πλαστικά σακουλάκια σαχλαμάρες δήθεν για κίνδυνο τρομοκρατίας.

 

Και ήδη τα παπούτσια σου τα βγάζεις πχ αν ζητηθεί. Ήδη ο κόσμος έχει αποδεχθεί αυτά τα μέτρα σαν κάτι το συνηθισμένο, οπότε τα επόμενα πιο αυστηρά θα είναι κάτι το απόλυτα φυσιολογικό.

 

Οπότε πχ σύμφωνα με το κείμενο που παρατέθηκε σύντομα θα πρέπει για τη γενική ασφάλεια να με σκανάρουν ενδελεχώς όποτε μπαίνω σε αεροπλάνο εάν κρίνουν ότι πχ μπορεί να μοιάζω με "επικίνδυνη" φυσιογνωμία. Πολύ ωραία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου ειχα διαβασει πως''οποιος ειναι προθυμος να χασει λιγη απο την ελευθερια του για λιγη παραπανω ασφαλεια δεν αξιζει ουτε το ενα ουτε το αλλο''

αλλα παρ ολα αυτα διαφωνω!

αν καταλαβα καλα οι πιο πολλοι διαφωνουν με τους πιο ''σκληρους'' ελεγχους στα αεροπλανα?

λυπαμαι, αλλα εγω φοβαμαι ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που ανεβαινω και οτιδηποτε με κανει να νιωθω πιο ασφαλης το βλεπω μονο με θετικο ματι!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και ήδη τα παπούτσια σου τα βγάζεις πχ αν ζητηθεί. Ήδη ο κόσμος έχει αποδεχθεί αυτά τα μέτρα σαν κάτι το συνηθισμένο, οπότε τα επόμενα πιο αυστηρά θα είναι κάτι το απόλυτα φυσιολογικό.

 

θεωρεις κατι ασχημο η αυστηρο το να βγαλεις τα παπουτσια σου?

λυπαμαι που το λεω, αλλα εγω και τα παπουτσια μου θα εβγαζα, και τουμπες θα εκανα προκειμενου να ταξιδεψω ασφαλης!

και το ιδιο ζηταω,οχι ζηταω ΑΠΑΙΤΩ απο τον καθενα προκειμενου να μην υπαρχουν κινδυνοι....

(και το λεω εγω, που 9στις 10 φορες με σταματανε σε ελεγψους στα αεροδρομια.....)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λυπαμαι, αλλα εγω φοβαμαι ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που ανεβαινω και οτιδηποτε με κανει να νιωθω πιο ασφαλης το βλεπω μονο με θετικο ματι!

 

Με συγχωρείς αλλά είναι σαφώς πιο πιθανό να υπάρξει ατύχημα στο αεροπλάνο, να χαλάσει η μηχανή να υπάρχει δύσκολη προσγείωση ή ότιδήποτε, παρά να γίνει τρομοκρατική ενέργεια από την οποία προστατευόμαστε με την απαγόρευση υγρών και τα ηλιθιότερα και οριακά ανήθικα κατ εμέ μέτρα προστασίας.

 

Το ρητό που αναφέρεις πρέπει να θυμηθώ ποιος το είπε γιατί είναι τεράστια κουβέντα.

 

Επίσης ο περιορισμός των μέσων κατά τη γνώμη μου δεν είναι λύση. Πάντα θα βρίσκεται τρόπος να γίνουν κακόβουλες πράξεις.

Ανέκαθεν πχ στα αεροπλάνα απαγορεύεται να μεταφέρεις αιχμηρά αντικείμενα μαζί σου.

Παρ' αυτά και ένα στυλό μπορεί να καρφωθεί στο λαιμό ενός ανθρώπου. Αυτά τα μέτρα αλήθεια είναι μια σαχλαμάρα και μισή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείς αλλά είναι σαφώς πιο πιθανό να υπάρξει ατύχημα στο αεροπλάνο, να χαλάσει η μηχανή να υπάρχει δύσκολη προσγείωση ή ότιδήποτε, παρά να γίνει τρομοκρατική ενέργεια από την οποία προστατευόμαστε με την απαγόρευση υγρών και τα ηλιθιότερα και οριακά ανήθικα κατ εμέ μέτρα προστασίας.

σαφεστατα και ειναι πιο πιθανο!

ξαναλεω ομως πως ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κανει την πτηση μου πιο ασφαλη ειναι καλοδεχουμενο!

μπορω να παραβλεψω πως δεν μπορω να παρω μαζι μου και αναγαζομαι να τα δωσω στο τσεκ ιν την λοσιον για τα σπυρακια μου και τον νυχοκοπτη μου ξερω γω και πως δεν μπορω να κουβαλαω νερο και κοκακολα μαζι μου αλλα πρεπει να τα παρω μεσα απο το αεροπλανο και να τα πληρωσω 10 ευρω εκαστο!

και πραγματικα συμπονω εσενα που πρεπει να βγαλεις τα παπουτσια σου και τον φουκαρα τον αραβα που ισως να ναι το καλυτερο παιδι αλλα μολις τον βλεπουν στο αεροδρομιο γινεται πανικος και του ψαχνουν μεχρι και τις αμυγδαλες, αλλα μπροστα στη γενικοτερη ασφαλεια ολα αυτα δνε θα επρεπε να μετρανε!

 

το οτι το αεροπλανο μπορει να πεσει απο βλαβη,αμελεια/λαθος του πιλοτου η κακο ελεγχο δεν παει να πει πως δικαιολογει τα χαλαρα μετρα προστασιας στο ποιος και τι μπαινει!

γνωμη μου και φιλικα παντα!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είπα να μην υπάρχει έλεγχος. Φυσικά και είμαι υπέρ ελέγχου και υπήρχε και πριν αυτά τα μέτρα. Απαγορευόταν να βάλεις αιχμηρά αντικείμενα εκρηκτικά ή οτιδήποτε, οι χειραποσκευές σου ελέγχονται πριν περάσεις μέσα όπως και εσύ, αλλά η όλη κίνηση με τα υγρά ήταν φάουλ αλήθεια. Έγινε μέσα στον παροξυσμό της 11ης Σεπτεμβρίου και παρέμεινε. Τώρα βήμα βήμα όπως φαίνεται πάμε για νέα μέτρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μου το θυμηθείτε ότι σε λίγο καιρό οι τρομοκρατικές ενέργειες θα γίνονται σε τρένα και λεωφορεία, όπου δεν υπάρχει έλεγχος. Τα αεροπλάνα βόλευαν για περιπτώσεις αεροπειρατίας και κράτηση ομήρων γιατί ήταν απροσπέλαστα από εξωτερικούς, αλλά για αποστολές αυτοκτονίας με εκρηκτικά και καμικάζι, την ίδια δουλειά κάνεις και σε τρένο και σε λεωφορείο και σε πλοίο...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως με λίγο google βρήκα ότι το ρητό το είπε ο Βενιαμίν Φραγκλίνος και συγκεκριμένα λέει,

 

"They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety."

 

Τώρα βέβαια διαβάζοντάς το έτσι μπορεί να αναλυθεί διαφορετικά από όπως γίνεται κατανοητό στην Ελληνική απόδοση που έγραψες, το οποίο φυσικά και μπορείς να χρησιμοποιήσεις ως αντεπιχείρημα στα λεγόμενά μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μου το θυμηθείτε ότι σε λίγο καιρό οι τρομοκρατικές ενέργειες θα γίνονται σε τρένα και λεωφορεία, όπου δεν υπάρχει έλεγχος.

μα ηδη εχουν γινει!

θυμιζω το μετρο του τοκιο, αλλα και καποιο αλλο μετρο που εχει γινει καποια επιθεση!

τελος θυμιζω τις δυο τουλαχιστον φορες που εχει γινει ''πειρατια'' ελληνικου λεωφορειου και ποιος ξερει τι εχει γινει σε παγκοσμια κλιμακα!

 

Παρεπιπτόντως με λίγο google βρήκα ότι το ρητό το είπε ο Βενιαμίν Φραγκλίνος

παλικαρι ο βενιαμιν,δεν λεω,αλλα το κακο με αυτα τα τσιτατα, ειναι πως μπορει να φαινονται εξυπνα και να κερδιζουν τις εντυπωσεις, αλλα δυστυχως χανουν σε ουσια.... ;D

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου