Προς το περιεχόμενο

Προβληματα απο την μετατροπη format σε χαμηλοτερη ποιοτητα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Εχω ενα κομματι σε μορφη : WAV - 24 BIT - 44.1KHZ..και θελω να το ανεβασω σε site οπως reverbnation,indiestore, myspace τα οποια εχουν προτεινομενα format κατωτερης ποιοτητας. Ta δυο τελευταια εχουν Mp3 ενω το reverbnation Wav αλλα 16bit..

 

Εγω τι θα κανω με το track το οποιο εχω παρει απο το studio σε WAV-24BIT-44.1KHZ? Απλα θα το βαλω στο cubase και θα το κανω export στο format που θελω? Υπαρχουν πιθανα [σοβαρα]προβληματα απ αυτην την μετατροπη?Ο λογος που ρωταω ειναι αυτο που γραφει sto Reverbnation σχετικα:

 

What format do my songs have to be in?

Ideally, your songs will be in WAV format (44.1Khz, 16 bit samples, no compression).  If you upload a WAV file with a higher bits per sample or sample rate, we will attempt to resample your track for you. However, you are responsible for making sure that the resulting audio is correct. If it is not correct, does not sound good to you, or you don't want us to resample your song; use the recommended WAV specifications. You can also upload a 320kbps, 44.1Khz MP3. This to will be converted to a WAV file. As with WAV resampling, you are responsible that the resulting WAV is correct. Please listen to your tracks to ensure they are correct.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα, δε χρειαζεται να το κανεις απο το Cubase σονυ και καλα.

Υπαρχουν πολλα προγραμματα που μετατρεπουν τα φορματ απο το ενα στο αλλο.

Οσο για το οτι θα χαθει ποιοτητα που λες, εχε υποψιν σου οτι τα εμπορικα cd ειναι σε wav, 44.1kHz, 16bit ;)

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για το οτι θα χαθει ποιοτητα που λες, εχε υποψιν σου οτι τα εμπορικα cd ειναι σε wav, 44.1kHz, 16bit ;)

Δεν εννοω τετοιο προβλημα, απο την αυτονοητη μειωση της ποιοτητας [εδω εχω ξεσκιστει να ακουω Mp3-στα 128kbps, τα 16 bit θα με πειραζαν? ;D ]

 

Εστιασα σ'αυτο :

If you upload a WAV file with a higher bits per sample or sample rate, we will attempt to resample your track for you. However, you are responsible for making sure that the resulting audio is correct. If it is not correct, does not sound good to you, or you don't want us to resample your song; use the recommended WAV specifications.

....και γι αυτο αναρωτιεμαι αν μπορει να υπαρξει καποια περιεργη "παραμορφωση" ή κατι τετοιο τελοπαντων στο track που μετατρεπεται.

 

Επισης προσεξα οτι κατι παραξενο γινεται και στο Myspace με τον ηχο, που εχω την αισθηση οτι εχει σχεση και με την μετατροπη του φορματ και οχι μονο με αυτην καθ'αυτην την υποβαθμιση της ποιοτητας..

Π.χ καπου διαβασα οτι οτι σ'αυτην την περιπτωση[myspace] ισως ειναι καλυτερα να ανεβασεις τα κομματια kοντα στην ποιοτητα που τα μετατρεπει τελικα το myspace [νομιζω mp3-128kbps], απ' το να προτιμησεις μια πολυ καλυτερη ας πουμε mp3-320kbps.. Ισχυει??

 

Αρχικα, δε χρειαζεται να το κανεις απο το Cubase σονυ και καλα.

Υπαρχουν πολλα προγραμματα που μετατρεπουν τα φορματ απο το ενα στο αλλο.

Βασικα αυτο μονο εχω και χρησιμοποιω.. οκ δεν χρειαζεται κοτζαμ cubase για μια απλη μετατροπη :) αλλα φανταζομαι το αποτελεσμα ειναι το ιδιο ε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογα, αυτο που σε απασχολει, ειναι το αν ειναι σοι η μετατροπη που κανει το εκαστοτε site.

Φανταζομαι οτι τα site αυτα θα εχουν αυτοματοποιημενες διαδικασιες μετατροπης (δεν μπαινει πουθενα ανθρωπινο αυτι), οποτε γι'αυτο φροντιζουν να προφυλασσονται, αναφεροντας ακομα και το ακραιο (παραμορφωση του κομματιου).

 

Μπορεις να απαλαχτεις απο αυτην την ανησυχια, απλα κανοντας μονος σου τη μετατροπη.

Προσωπικα, δεν εχω παρατηρησει παραμορφωση σε κομματι, ακομα και οταν το μεταφερω απο cd σε mp3 (μιλαμε παντα για ηχοσυστημα της σειρας).

 

ΥΓ: Αμα τα μετατρεψεις μονος σου, θα ανεβουν και πιο γρηγορα, καθως θα εχουν μικροτερο μεγεθος ;)

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου