Προς το περιεχόμενο

NS Guitar workshop Tele (The Bluescaster) + Koch Classic SE


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά, ένα έχω να πω για αυτή την κιθάρα:

είναι η πιο resonant κιθάρα που έχω παίξει ποτέ!

 

Ειλικρινά έχω δοκιμάσει πολλές και καλές Tele, αλλά αυτή είχε κάτι το διαφορετικό που το καταλάβαινες από την πρώτη συγχορδία που έπαιζες, ακόμη και ασύνδετη.

 

Έχε χάρη φίλε bluesscholar που την έφτιαξες στο χρώμα που μισώ περισσότερο, αλλιώς...δε νομίζω να την ξαναέβλεπες ποτέ σου ;D ;D ;D

 

@longshadow: πέραν από την πλάκα, πρέπει να σου την φέρει ο bluesscholar μια μέρα για ηχογράφηση, για να την κάνεις εσύ να "κελαηδήσει"! Η συγκεκριμένη κιθάρα ειδικά, το αξίζει ;)

Ηλία ευτυχώς δηλαδή που δεν πήγα για κάποιο πιο συντηρητικό χρώμα (sunburst κλπ)  ;D ;D ;D

Πάντως για το όλο project ηχογράφηση κλπ είμαι μέσα! Στείλτε μήνυμα και το κανονίζουμε!  :)

 

 

 

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλοπαικτη και συγχαρητηρια για το ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ σου γουστο στο χρωμα (μην ακους τον Ηλια ειναι καρεκλας με διπλωμα... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF ευχαριστώ για τα σχόλια! Σχετικά με το χρώμα, δεν καταλαβαίνω πως δεν κυκλοφορεί το surf green τόσο πολύ! Είναι από τα πιο sexy χρώματα που κυκλοφορούν  8)

 

Λοιπόν, φωτορομάντζου συνέχεια και επισυνάπτω φωτογραφίες από τα διάφορα στάδια κατασκευής, δείγμα και του πόσο συμμέτοχο σε κάνει ο Σταύρος στη διαδικασία κατασκευής (τηρουμένων των αποστάσεων).

Φώτο 1: Το σώμα (2 piece alder) ήταν αυτό που έφτασε πρώτα μιας και ήρθε από Γερμανία και η απόσταση ήταν μικρότερη.

Φώτο 2: έχει ξεκινήσει το shielding στην κιθάρα, εν αναμονή της εγκατάστασης των ηλεκτρικών.

Φώτο 3: Φτάνουν οι μαγνήτες και ξεκινά η εγκατάσταση τους. Εδώ (πιθανότατα) φαίνονται τα flat pole pieces και τα brass saddles

Φώτο 4: Παραλαμβάνεται το μπράτσο (ήταν αυτό που χρειάστηκε τον περισσότερο χρόνο μιας και ήρθε από Αμερική).

Φώτο 5: Τοποθέτηση του Nut (επελέγη το tusq) κατόπιν συμβουλής του Σταύρου, για την ανθεκτικότητα και σκληρότητά του. Άλλες δυνατότητες περιλαμβάνουν κοκκάλινο ακόμα και από μαμούθ (για όσους αρέσκονται στα φαντεζί υλικά)!!! Βλέπουμε επίσης και τα κλειδιά (kluson vintage double line stamp).

Φώτο 6: Λεπτομέρεια από τα ηλεκτρικά της κιθάρας με τον push-pull διακόπτη του Tone να βγάζει εκτός φάσης τους 2 μαγνήτες.

 

 

DSC04785i.jpg.ac426e2872d7d458ecc048de6f9c7edf.jpg

DSC04791i.jpg.01d68ced063d7aa556a829c7561850f6.jpg

DSC04816i.jpg.422e6a0d44005fea67021e1fced3a333.jpg

DSC04860i.jpg.d22bfde294d0f644528f911e2593c268.jpg

DSC04863i.jpg.4f32f1f3d72b58bc332cf560095caacb.jpg

DSC04864i.jpg.fc14f280590e35314cc7cb31dbd3d124.jpg

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το μπράτσο: ήθελα ένα μοντέρνο μπράτσο, μιας και η άλλη τελε που έχω έχει εντελώς vintage specs (7,25 inch radius και τα πολύ λεπτά τάστα).

Έτσι, το μπράτσο φτιάχτηκε παχύ (όπως σε όλες τις άλλες κιθάρες μου) με 12 inch radius και medium jumbo frets. Το ξύλο είναι maple με rosewood ταστιέρα. Υπήρχε και η δυνατότητα για 22 τάστα αλλά προτίμησα το συγκεκριμένο. Αυτό που είναι καταπληκτικό είναι η αίσθηση του μπράτσου του οποίου το φινίρισμα έχει γίνει έτσι ώστε να έχει την αίσθηση του satin finish. Αν δεν κάνω λάθος αρχικά το μπράτσο είχε κανονική στρώση βερνίκι το οποίο επεξεργάστηκε ο Σταύρος για να του δώσει το φινίρισμα αυτό. Η strat που είχα, φορούσε επίσης μπράτσο με satin finish αλλά η αίσθηση αυτού της tele είναι απλώς ασύγκριτη. Τέλος, το χρώμα του μπράτσου έκατσε πολύ καλά μιας και είναι πιο σκούρο (Tinted) συνδράμοντας στο όλο vintage πνεύμα.

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοπαικτη και συγχαρητηρια για το ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ σου γουστο στο χρωμα (μην ακους τον Ηλια ειναι καρεκλας με διπλωμα... ;D)

 

Ποιος; Εγώ; ;D ;D ;D

 

height=400http://bombanova.files.wordpress.com/2007/06/brutus1.jpg[/img]

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου