Προς το περιεχόμενο

Sontronics stc-2 Πυκνωτικο Μικρωφωνο!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!

χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους!!

Μηλαω εκ μερους φιλου μου!

ειχε το μικροφωνο Akg perception 100

αλλα του χαλασε και θελει να αγορασει καινουριο!

το θελει μονο για φωνη!(αντρικη κυριως και σπανια γυναικιες) και κανει χιπ-χοπ!

πηγε πριν λιγες μερες στο καταστημα musicorama!

και του προτεινανε το SONTRONICS STC-2

ο φιλος μου εχει διαθεσιμα εως 300 ευρο

υπαρχει καπιο καλητερο να προτεινετε? τι γνωμη εχετε για αυτο?

ευχαριστω πολυ και καλη χρονια με υγεια αγαπη και ορεξη για καλη μουσικη!!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αληθεια δεν εχω ακουσει το sontronics stc-2 αλλα σε αυτα τα λεφτα αν το ψαξεις λιγο στο forum θα δεις πολλες φορες την επιλογη του Rode nt-1. Τωρα σου ειπα δεν ξερω τι πεζει με το sontronics.

βλεπω πως κανεις δεν θελει να βοηθησει την κατασταση.... :'(

 

Μην βιαζεσε.....

Καλο θα ειναι παντος να βρεις καποιον που εχει ακουσει το εν λογο μικροφωνο μονο ετσι θα εχεις εγκυρες πληροφοριες

 

Υ.Γ το rode ειναι και 140 ευρο ποιο φθηνο.

 

http://www.thomann.de/gr/rode_nt1a_inkl_sm1_grossmembranmikro.htm

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον koxcygr!

Τα RODE έχουν πολύ καλό ήχο, το ΝΤ1Α είναι απίστευτο στα λεφτά του.

Αν μπορείς να πας πιο πάνω, κοίτα το ΝΤ2Α που έχει και μεταβλητά πολικά διαγράμματα, φίλτρα και pad.

Έχω δοκιμάσει αρκετά Sontronics, είναι πολύ καλά, αλλά θα προτιμούσα τα ribbon μοντέλα τους. To Orpheus έχει πολύ καλό ήχο, αλλά θα προτιμούσα λίγο καλύτερη ποιότητα κατασκευής. Γενικά είναι τίμια στα λεφτά τους, καλό value for money.

Ελπίζω να βοήθησα,

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω το RODE NT2A.πολυ ευελικτο με πολλες επιλογες σωτηριες για home studio αν και λιγο harsh...(σκληρα πριμα που ''ξυνουν'')

Τα Sontronics δεν τα ξερω.

Θα εκφερω μια προσωπικη αποψη..

Σ αυτα τα λεφτα,(100΄- 300 ευρω)οι διαφορες ειναι απειροελαχιστες και διαλεξε ευελιξια.Αυτο που σωζει και χρειαζεται οπωσδηποτε ειναι ενας καλος προενισχυτης και οχι το μικροφωνο.

Εχω κανει Α/Β τεστ με καλο προενισχυτη(Αvalon) με tlm103 neumann kai behringer b2 και....δεν ειδα μεγαλη διαφορα οτι κι αν λενε οσοι δινουν 1000 κ 2000 για μικροφωνο και το υποστηριζουν επειδη τα δωσανε...και...κουφος δεν ειμαι...

Ωστοσο προτεινω Rode nt2a και μετα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ αυτο:

 

http://www.thomann.de/gr/tl_audio_5051_ivory.htm

 

για τα λεφτα που το δινουν(επεσε η τιμη του δεν ξερω γιατι...)ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.

 

Τελος...οσο παραξενο κι αν ακουγεται ΔΕΝ καθονται ΟΛΑ τα μικροφωνα σε ΟΛΕΣ

τις φωνες...

Εκτος αν εισαι ο Πλιατσικας...

Καλες αγορες... :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Εχω κανει Α/Β τεστ με καλο προενισχυτη(Αvalon) με tlm103 neumann kai behringer b2 και....δεν ειδα μεγαλη διαφορα οτι κι αν λενε οσοι δινουν 1000 κ 2000 για μικροφωνο και το υποστηριζουν επειδη τα δωσανε...και...κουφος δεν ειμαι...

 

 

...αυτό φυσικά και ΔΕΝ ισχύει και φυσικά ΔΕΝ είναι σωστό να παρουσιάζουμε την προσωπική μας άποψη  ως αξίωμα, ειδικά σε μια περίπτωση όπως είναι ο μουσικός εξοπλισμός που η άποψη και η αντίληψη μας καθορίζεται από τις γνώσεις και τις εμπειρίες μας (και άρα διαρκώς ευρύνεται και μεταβάλεται).

 

Υπάρχουν τεράστιες κυριολεκτικά διαφορές ανάμεσα στα budget & HiEnd μικρόφωνα... ....από διαφορετικές σχεδιαστικές προσεγγίσεις και υλοποιήσεις στην ίδια βασική ιδέα έως φανερότατες κατασκευαστικές διαφορές που μπορεί να λειτουργούν είτε ω μειονεκτήματα είτε ως πλεονεκτήματα.

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=172

 

Από εκεί και πέρα δεν πρέπει να ξεχνάμε πως η λογική τιμολόγησης για κάθε προιόν είναι διαφορετική από εταιρία σε εταιρία ανάλογα με το μέγεθος της, το status, το κόστος παραγωγής κλπ κλπ πχ το tlm103 είναι το φθηνό - budget LDC μοντελο μιας καταξιωμένης HiEnd εταιρίας ενώ πχ το RODE Classic II η "ναυαρχίδα" μιας πιο budget orientated εταιρίας.......οι διαφορές τους είναι χαωτικές ενώ η τιμή τους όχι ιδιαίτερα διαφορετική  ;)

 

Θέλω να πω πως η ταξινόμηση των μικροφώνων σε budget & HiEnd δεν μπορεί να γίνει με βάση την απόλυτη τιμή τους και μόνο, γιατί αυτό οδηγεί σε λανθασμένα συμπεράσματα  ;)

 

Άρα πρέπει να καταλαβαίνουμε και ΤΙ συγκρίνουμε.....στην περίπτωση σου συγκρίνεις 2 "φθηνά" μικρόφωνα (με διαφορετικό target group) και είναι πολύ λογικό οι διαφορές να είναι (ή να δείχνουν) δυσδιάκριτες αλλά και σε πολλές αντίστοιχες περιπτώσεις υπέρ του πιο "φθηνού"....από εκεί και πε΄ρα βέβαια κατασκευαστικά ΥΠΑΡΧΟΥΝ διαφορές (σημαντικότατες) ενώ αν βάλουμε και το θέμα "κόστος R&D έναντι κλονωποιησης",πνευματικής ιδιοκτησίας κλπ το θέμα πάει πολύ μακριά....

 

 

 

Τελος...οσο παραξενο κι αν ακουγεται ΔΕΝ καθονται ΟΛΑ τα μικροφωνα σε ΟΛΕΣ

τις φωνες...

 

 

 

Αυτό από την άλλη είναι απόλυτα σωστό (όταν μιλάμε για φωνές) ΑΣΧΕΤΩΣ κατηγορίας τιμής  ;)

 

Με μοναδική επισήμανση ότι σχεδόν όλα τα ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΑ LDC μικρόφωνα ασιατικής προέλευσης έχουν συγκεκριμένα κατασκευαστικά προβλήματα (θόλος,φθηνά υλικά κλπ) τα οποία αργά ή γρήγορα γίνονται φανερά ακόμη και στους ελάχιστα έμπειρους.

 

:)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος ο Νικοδημος!

Η γνωμη ομως δεν ειναι ''αξιωμα''...ειναι γνωμη.Κι εγω γνωμη εξεφρασα..

To παραδειγμα ωστοσο,αφορουσε τα δυο μικροφωνα που ανεφερα...ΚΑΙ ΜΟΝΟ,γιατι δεν μου πεφτουν καθε μερα''καλα''μικροφωνα στα χερια.

(παρεπιπτοντως το αλλο ηταν το behringer b2 oχι το RODE classic...)

Δεν εχω ακουσει τη σειρα U oυτε τιποτα ΜΑNLEY...

Ασχετα αν το ΤLM ειναι το budget mic της Neumann δεν παυει να ναι 10 φορες ακριβοτερο.

Δεν θα το περιμενα 10 φορες καλυτερο αλλα ενα 15% που  περιμενα δεν το ειδα...

Θα μου πεις γι αυτο το λιγο παραπανω πληρωνεις αρκετα...

Δε θα μπω σε διαδικασιες αμφισβητησης των ''ακριβων''εταιριων γιατι ως κιθαριστας...μου απαγορευεται...

Ωστοσο,για μας το ''λαο''θεωρω ανοητο το να δινουμε τοσα παραπανω...

Οι καθαροι επαγγελματιες καλα κανουν και τα διαθετουν αλλα εχω γνωρισει και μερικους που επειδη τα ''εσταξαν'' τα παινευουν..(εχω ακουσει ηχοληψιες φωνης σε ολοκληρωμενες μιξεις που ειναι...χαλια και γραφτηκαν με τα καλυτερα...και το αντιθετο..)

Κλεινω εδω λεγοντας πως ΟΛΑ τα μηχανηματα-οργανα θελουν ανθρωπο ''να ξερει''...αλλιως...βραστα...ολα ειναι ατμος...εκτος απ τα ευρω...!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το Classic II το ανέφερα ως παράδειγμα σε σχεση με την τιμολόγηση....δηλαδή ένα μικρόφωνο που είναι top of the range μιας καθιερωμένης εταιρίας (RODE) έχει παραπλήσια τιμή με το φθηνότερο μικρόφωνο μιας άλλης καθιερωμενης εταιρίας (Neumann).

 

Η γνώμη σου είναι απόλυτα σεβαστή....εγώ απλά θέλω να είναι ξεκάθαρο σε αυτού του είδους τις συζητήσεις το πότε μιλάμε για προσωπική άποψη και πότε για αντικειμενική (όσο γίνεται) πληροφορηση.  ;)

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου