Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη κιθάρα ή κιθάρα και ενισχυτής


g-h-t

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα παιδια...

 

φιλε μου πιστευω οτι απο την στιγμη που αυτην την στιγμη δεν εχεις τιποτα απο τα δυο πρεπει οτι απο τα δυο παρεις να ειναι ενα και καλο... δηλαδη  προτεινω να μην παρεις και κιθαρα και ενυσχητη την δεδομενη χρονικη περιοδο αφου το μονο σιγουρο ειναι οτι θα παρεις δυο μετρια πραγματα τα οποια αργοτερα θα κοιταξεις να πουλησεις για να αντικαταστησεις. ενας σωστος κιθαριστας οφειλει να εχει τουλαχιστον μια καλη κιθαρα και εναν καλο ανυσχητη. ομως το πρωτο σωστο αξξεσουαρ του κιθαριστα πρεπει να ειναι η κιθαρα. Για ολα αυτα πρεπει να υπολογισεις οτι θα πρεπει να ξοδεψεις γυρω στα 1200 ευρω εν καιρο. οποτε εχουμε περιπου 750 για κιθαρα και 550 για ενυσχητη. κατα την γνωμη μου ξεκινα με κιθαρα λοιπον που να σου αρεσει και να αξιζει και επειτα συνεχισε να μαζευεις χρηματα ωστε να παρεις εναν ενυσχητη.

προσωπικα ακομα δεν εχω βρει καποια ibanez που να μου αρεσει ( ξερω θα φαω βρισιδι ) λογω κακων μαγνητων στις μετριες τιμες μεχρι 1200 ευρω. Βεβαια οσες εχω δοκιμασει εχουν βολικο παιξιμο αλλα οσους φιλους εχω καποια στιγμη αλλαζουν μαγνητες χωρις να σημαινει οτι δεν παιζουν καλα οι παλιοι ( οχι οτι ειναι και τελιοι βεβαια) . ειναι μεχρι να ξεπερασεις το ψυχολογικο οτι δινεις 800 ευρω και περνεις κιθαρα με μαγνητες v7-v8 . επειτα θα περασεις καλα μαζι της. οι jackson που λες ειναι πολυ καλες κιθαρες πραγματι αλλα σε αυτα τα λεφτα θα πρεπει να συμβιβαστεις με τα licenced floyd που δεν ειναι ασχημα αλλα οπως ειπαμε ειναι το ψυχολογικο και τα ψιλοξεκουρδισματα που και που αμα το πολυκουραζεις . για να μην lεω ολο τα αρνητικα προτεινω να κοιταξεις τις schecter που ειναι παρα πολυ καλες κιθαρες... προτεινως απεκτησα μια blackjack και ειναι πολυ ποιοτικο οργανο και τα εχει ολα original floyd , seymour duncan ktl  επιπλεον μπορεις να δεις και τα λιγο πιο καλα μοντελα της bcrich ( ωχ εδω ειναι που θα φαω ξυλο  ;D )

τα μοντελα της γυρω στα 700 ευρω αξιζουν

 

http://www.thomann.de/gr/bc_rich_assassin_px3t.htm?sid=0488d3da0e895ec0e0b4f2d51f9d30c3

 

αυτην την εχω δοκιμασει στον αλβερτο και ειναι πολυ ομορφη σε ολα της... δεν χανεις τιποτα να περασεις μια βολτα να της ριξεις μια ματια καθως και σε πολλα αλλα μαγαζια να δοκιμασεις και ολες τις αλλες μαρκες.

 

αυτα ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η κιθάρα είναι το μέσο. Αφού το παιδί δεν έχει τπτ από τα δύο δικά του, ας πάρει μια καλή κιθάρα κι ας συνεχίζει να παίζει στο pc!

Μια χαρά θα κάνει την δουλειά του!

Κι αργότερα αν με το καλό ξαναμαζέψει λεφτά, πέρνει κι έναν μικρό ενισχυτάκο για προσωπική χρήση και καθάρισε

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αφήστε τους ενισχυτές για όταν φτιάχνετε Home studios. Η κιθάρα θα πρέπει να σου φωνάζει "παίξε με", όχι ο ενισχυτής!

 

 

+100000000000000000000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα είναι το μέσο. Αφού το παιδί δεν έχει τπτ από τα δύο δικά του, ας πάρει μια καλή κιθάρα κι ας συνεχίζει να παίζει στο pc!

Μια χαρά θα κάνει την δουλειά του!

Κι αργότερα αν με το καλό ξαναμαζέψει λεφτά, πέρνει κι έναν μικρό ενισχυτάκο για προσωπική χρήση και καθάρισε

 

 

Ο ενισχυτάκος δεν θα έχει μπάσα, και αν δεν έχει βαρβάτη παραμόρφωση λόγω έλειψης μπάσων, θα αρχήσει να ψάχνεται με κιθάρες, μαγνήτες με τελική κατάληξη τον βούρκο του GAS.

 

Απλά χωρίς ενισχυτή η κιθάρα δεν παίζει.

Ακόμα και η καλύτερη προσομοίωση στον υπολογιστή αν έχεις τενεκέδες για ηχεία σαν τενεκές ξεγάνωτος θα ακούγεται και ας έχεις την οποιαδήποτε κιθάρα.

 

Εάν κάποιος δεν καταλαβαίνει ότι η ηλεκτρική κιθάρα πάει μαζί με τον προενισχύτη ή ενισχυτή της και τα εφέ της (ακόμα η παραμόρφωση εφέ είναι) ας πάρει ακουστική κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο ενισχυτάκος δεν θα έχει μπάσα, και αν δεν έχει βαρβάτη παραμόρφωση λόγω έλειψης μπάσων, θα αρχήσει να ψάχνεται με κιθάρες, μαγνήτες με τελική κατάληξη τον βούρκο του GAS.

 

Απλά χωρίς ενισχυτή η κιθάρα δεν παίζει.

Ακόμα και η καλύτερη προσομοίωση στον υπολογιστή αν έχεις τενεκέδες για ηχεία σαν τενεκές ξεγάνωτος θα ακούγεται και ας έχεις την οποιαδήποτε κιθάρα.

 

Εάν κάποιος δεν καταλαβαίνει ότι η ηλεκτρική κιθάρα πάει μαζί με τον προενισχύτη ή ενισχυτή της και τα εφέ της (ακόμα η παραμόρφωση εφέ είναι) ας πάρει ακουστική κιθάρα.

 

κι εγώ τι ωραία που παίζω με έναν σκατουλάκο ενισχυτάκο?

Κ τι ωραία που παίζω όταν κάνω τις ασκήσεις μου ή με τα πανέμορφα ακουστικούλια μου?

+ για πάρε ένα ωραία μικρούτσικο γλυκό πεταλάκι κ βάλτο σε ένα μικρό 10άρακι ηχείο,να δούμε αν ακούγεται ωραίο!!!!

Κ ξαναλέω,κιθάρα μαθαίνεις, όχι ενισχυτή!

Η κιθάρα είναι το όργανο,ο ενισχυτής το μέσο!

 

Και ναι,ένας καλός ενισχυτής κάνει τρελή δουλειά κ φτιάχνει τον ήχο, αλλά και πάλι, τράβα πάρε ένα τρελό λαμπάτο ενισχυτή 4983563498567 ευρω και μια κιθάρα 10 ευρώ να δούμε τι ήχο θα βγάλεις.....

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εισαι αποφασισμενος να δώσεις 700€ τοτε η δική μου προταση ειναι

 

μια όμορφη και αξιοπρεπη κιθάρα (ποσωπικου σου γουστου ) με έως 300€ -350€

 

και έναν λαμπάτο ενισχυτη 350€-400€

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα το παιδι δεν ειπε κιθαρα με 800 ευρω η ενυσχητη με 800 ευρω . ειπε κιθαρα η κιθαρα και ενυσχητη πακετο. και εμεις οι υποστηριχτες της πρωτης επιλογης λεμε παρε μια καλη κιθαρα απο το να παρεις χρεπι κιθαρα και χρεπι ενυσχητη γιατι κακα τα ψεματα με 700-800 ευρω δεν μπορεις να τα συνδυασεις και τα 2 και να ειναι και καλα...οι καλες κιθαρες αρχιζουν απο τα 600-700 ευρω και λιγα λεω και οι ενυσχητες το ιδιο αρα... αν παρει τωρα ενυσχητη καλο και ο φιλος του , του ζητησει την κιθαρα την δανεικη πισω πως θα παιζει ? στην αντιθετη περιπτωση τουλαχιστον θα παιζει στον υπολογιστη. υο πολυ πολυ παιρνει 2 καλα ηχεια για υπολογιστη προς το παρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ τι ωραία που παίζω με έναν σκατουλάκο ενισχυτάκο?

Κ τι ωραία που παίζω όταν κάνω τις ασκήσεις μου ή με τα πανέμορφα ακουστικούλια μου?

+ για πάρε ένα ωραία μικρούτσικο γλυκό πεταλάκι κ βάλτο σε ένα μικρό 10άρακι ηχείο,να δούμε αν ακούγεται ωραίο!!!!

Κ ξαναλέω,κιθάρα μαθαίνεις, όχι ενισχυτή!

Η κιθάρα είναι το όργανο,ο ενισχυτής το μέσο!

 

Και ναι,ένας καλός ενισχυτής κάνει τρελή δουλειά κ φτιάχνει τον ήχο, αλλά και πάλι, τράβα πάρε ένα τρελό λαμπάτο ενισχυτή 4983563498567 ευρω και μια κιθάρα 10 ευρώ να δούμε τι ήχο θα βγάλεις.....

 

 

Κιθάρα όταν μαθαίνεις (φαντάζομαι ότι εννοείς τα βασικά) δεν τρέχεις για live και σε μπάντες, οπώτε δεν ψάχνεσαι και με τον τόνο.

 

Ο ενισχυτής είναι μέρος του οργάνου μια που το όργανο ΔΕΝ είναι ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ.

 

Και τέλος η προσωπική μου άποψη είναι ότι υπάρχουν όργανα στα 250€ - 300€ που αξίζουν με την προυπόθεση ότι έχουν σταθερή γέφυρα.

Τα Floyd Rose που κοστίζουν, τα χρειάζονται οι γνώστες που συνήθως λόγω και χρόνιας ενάσχολησης με το άθλημα είχαν αρκετά χρόνια να μαζέψουν λεφτά για να αγοράσουν κιθάρες των 1000€.

 

Οι ενυσχητές με γούφερ των 6,5 & 8 ιντών δεν κάνουν για μετάλ εκτός έαν ασχολήσαι με black metal.  ;D

Για να έχουν αρκετά μπάσο ήχο χρειάζεται ένα 12" γούφερ ή 2 των 10" κάτι που κοστίζει.

 

Και μια φιλική συμβουλή πάρε ένα μαγνητόφωνο και γράφε που και που τι παίζεις, αυτό που νομίζεις ότι ακούγεται μια χαρά ίσως να διώχνει κόσμο.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα το παιδι δεν ειπε κιθαρα με 800 ευρω η ενυσχητη με 800 ευρω . ειπε κιθαρα η κιθαρα και ενυσχητη πακετο. και εμεις οι υποστηριχτες της πρωτης επιλογης λεμε παρε μια καλη κιθαρα απο το να παρεις χρεπι κιθαρα και χρεπι ενυσχητη γιατι κακα τα ψεματα με 700-800 ευρω δεν μπορεις να τα συνδυασεις και τα 2 και να ειναι και καλα...οι καλες κιθαρες αρχιζουν απο τα 600-700 ευρω και λιγα λεω και οι ενυσχητες το ιδιο αρα... αν παρει τωρα ενυσχητη καλο και ο φιλος του , του ζητησει την κιθαρα την δανεικη πισω πως θα παιζει ? στην αντιθετη περιπτωση τουλαχιστον θα παιζει στον υπολογιστη. υο πολυ πολυ παιρνει 2 καλα ηχεια για υπολογιστη προς το παρων...

 

Με δανικό εξοπλισμό δεν μπορείς να συνεχίσεις για πολύ καιρό, εκτός αν του τον χάρισαν.

 

Και τα καλά ηχεία υπολογιστή έιναι ηχεία μονιτορ που κοστίζουν όσο ένας αξιοπρεπής ενισχυτής δηλαδή γύρω στο 300άρικό. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά δεν θα μαλώσουμε κι όλας,και ναι ο ενισχυτής είναι μέρος του οργάνου!Ποτέ κανείς δεν είπε το αντίθετο!

Το ζήτημα είναι ότι ειδικά από την στιγμή που χρειάζεσαι να μάθεις τα βασικά,χρειάζεσαι ένα καλό όργανο!Δεν πρέπει να σε νοιάζει καθόλου ο ενισχυτής!

Πάρε έναν οποιονδήποτε ενισχυτή και παίξε! Βάλτον στα καθαρα, φόρα κι ένα ωραία distortion πετάλι και μια χαρά ήχο θα έχεις για το σπίτι σου!

Η κιθάρα είναι κιθάρα. Δεν είναι τα εφφέ. Κ τα εφφέ δεν κάνουν τον κιθαρίστα!

Ας αφήσουμε τους ενισχυτές για Home studios και για lives που κάνουμε με δικό μας εξοπλισμό!

Με κιθάρα παίζεις κι όχι με ενισχυτή :)

Οπότε συνεχίζω να προτίνω καλή κιθάρα κι ασε τον ενισχυτή για μετά!

Αυτά τα 300 ευρώ που θα φύγουν για ενισχυτή θα μπορούσαν να είναι μια καλή ταστιέρα κι ένα γερό floyd.

Ας μάθουμε πρώτα να παίζουμε κ να μην κοπανάμε,κι έρχονται μετά οι ενισχυτές.

Δεν είναι τυχαίο το ότι για να δεις αν μια κιθάρα είναι καλή την δοκιμάζεις και χωρίς να είναι σε ενισχυτή :P

 

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου