Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη κιθάρα ή κιθάρα και ενισχυτής


g-h-t

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 2 μήνες αργότερα...

Λοιπόν, η σειρά που σου προτίνω:

 

- Παίζεις μόνο στο σπίτι; Ενισχυτή + Κιθάρα

- Παίζεις στο σπίτι και τζαμάρετε σε σπίτι με μπάντα; Ενισχυτή + Κιθάρα

- Παίζεις στο σπίτι και τζαμάρετε με προοπτική Live?

          -Θα πέρνεις τον ενισχυτή στα live? Ενισχυτή μόνο (κ μάλιστα λαμπάτο 15wat+)

          -Δεν θα κουβαλάς μαζί ενισχυτή? Μόνο κιθάρα.

- Παίζεις σπίτι, τζαμάρετε στούντιο χωρίς προοπτική Live? Κιθάρα

- Παίζεις σπίτι, τζαμάρετε στούντιο με προοπτικές Live?

          -Θα πέρνεις τον ενισχυτή στα live? Ενισχυτή μόνο (κ μάλιστα λαμπάτο 15wat+)

          -Δεν θα κουβαλάς μαζί ενισχυτή? Μόνο κιθάρα.

- Παίζεις σπίτι, τζαμάρετε στούντιο για πλάκα? Κιθάρα.

 

:) Προσωπικά? Ειδικά για metal που λες, πάρε μια καλή μεταλοκιθάρα και 1-2 metal πετάλια (αν παίζεις τα ρυθμικά) κ είσαι έτοιμος.

         

 

 

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κλίνω λίγο περισσότερο προς την IBANEZ RG350 DX WH η οποία έχει 5 μαγνήτες. Η κιθάρα που έπαιζα ως τώρα ήταν κι αυτή δανεική φίλε gdevelek, μια BC Rich.

5 μαγνητες?  

φιλαρακι να πας να δοκιμασεις! ετοιμες συνταγες υπαρχουν πολλες! ψαχτο ομως λιγο παραπανω πρωτα! να ξερεις τι ειναι τι και τι κανει  ωστε να μην σπαζοκεφαλιαζεις μετα ;)

 

;Dμε 5 μαγνητες δε θελει stand μπορω να την κρεμαω στο ψυγειο

 

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 Διπλοι + 1 μονος. εχω την ibanez rg350ex αν θες κ την πουλαω εδω στις αγγελιες. Θα σου κανω κ τιμουλα! θα σου μεινουν κ φραγκα για καλο ενισχυτη ισως κ κανα πεταλι.

αν ντε κ καλα θες το ασπρο μοντελο να ξερεις καινουριο θα σου φυγουν 400 κατοσταρικα+. Επισης καποιος πουλαει ασπρη στις αγγελιες σε πολυ καλη τιμη αλλα μαλλον  δεν ειναι rg350dx οπως λεει. διοτι στη μια φωτο ολη κ ολη που εχει φαινεται μονο το τρεμολο (που το εχει αλλαξει κ καλα για κατι καλυτερο) κ διπλα βλεπεις τον διακοπτη του volume το οποιο δεν εχει καμια σχεση με rg350dx. φαινεται πως ειναι απο παλιοτερα μοντελα ibanez. βεβαια μπορει οντως πολυ απλα να ειναι μια παλια rg350dx, δεν τις ξερω κ πολυ καλα τις κιθαρες. μπορεις να τον ρωτησεις. 250ευρω την πουλαει.

 

Τωρα γενικα στην ερωτηση που κανεις ειναι πολλοι οι παραγοντες που παιζουν ρολο ωστε να λαβεις μια σωστη κ τεκμηριωμενη απαντηση. δωσε ακριβη στοιχεια οπως σου ειπαν κ τα παιδια για να δεις φως.

Οπως τον τροπο που παιζεις, το που θα παιζεις, την εμπειρεια σου, κ οσα περισσοτερα τοσο καλυτερα ωστε να λαβεις την απαντηση που ζητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να εχω ιδιαιτερη πειρα και επειδη εχω ερθει στην θεση σου..οκ ειναι λιγο περιπλοκο το τι συνδιασμο θα κανεις..παρ' ολα αυτα προτινω να δωσεις βαρος στην κιθραρα.γιατι κακα τα ψεματα πανω απο ολα ειναι να βρεις μια κιθαρα που να σου ταιριαζει ωστε να σε βοηθησει να γινεις ακομα καλυτερος..δεν σου λεω να αδιαφορησεις για τον ενισχυτη απλα (γνωμη μου παντα) να ξερεις οτι κιθαρα μαθαινεις να παιζεις οχι ενισχυτη..  ;D

 

τωρα απο καποιες κιθαρες που σου ειπαν οπως ibanez να ξερεις οτι ειναι μια πολυ καλη επιλογη,εχει πιο γλυκο ηχο σε σχεση με π.χ. ESP..ειναι και πολυ βολικες κιθαρες.. ;)

 

παρ ολα αυτα πρεπει να δοκιμασεις και πολλες αλλες μαρκες για να εχεις μια σφαιρικη αποψη..Ας πουμε εμενα μου αρεσουν και οι Jackson και οι ESP...απλα ακου πρωτα διαλεξε και ενα σχημα που να σου αρεσει και να σου ταιριαζει και καθαρισες.. 8)

 

Για τον τροπο αγορας απο ιντερνετ μην σκας..μπορεις να βγλαεις μια prepaid καρτα κα καθαρησες...βαζεις το ποσο που θες και σου τραβανε αυτο..δεν ειναι σαν τις πιστωτικες  ;D

 

 

Καλη συνεχεια... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφ'οσον ειπες οτι τον ενισχυτη τον θελεις μονο για εξασκηση στο σπιτι, υποθετω οτι στα live θα παιζεις με καλυτερους νοικιασμενους η του μαγαζιου...αρα αγορασε μια καλη κιθαρα...το να παρεις εναν ακριβο ενισχυτη μονο για το σπιτι,δε λεει... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά δεν καταλαβαίνω τι να τον κάνει κάποιος έναν πανάκριβο ενισχυτή αν δεν έχει καλή κιθάρα!

Πχ μου έλεγε ένας φίλος μου τις προάλλες "ασε τις κιθάρες και πάρε μια καλή καμπύνα και μια κεφάλη με αυτά τα λεφτά" κ σκέφτομαι κι αναρωτιέμαι κ εγώ πως σκατά θα παίξω Metal με την squier -.-

 

Αφήστε τους ενισχυτές για όταν φτιάχνετε Home studios. Η κιθάρα θα πρέπει να σου φωνάζει "παίξε με", όχι ο ενισχυτής!

 

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου