Προς το περιεχόμενο

Επιλογή synth 88 πληκτρων..


Imaginator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραια παει το θεμα, είχα βαρεθει να λεμε για το ΜΜ6 και να πεταγονται να λένε, φιλε αυτο θα πάρεις :P

 

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ!!! Πραγματικά απ'ότι κατάλαβα το mm6 είναι για το Λάκη! ;)... Πάντως σχετικά με το motif νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή, επειδή το έχω δει και το έχω ακούσει...

pedals in everything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως σαν κάτοχος του alesis έχω να πω ότι έχει πολύ καλό κλαβιέ και με τις επεκτάσεις της hollowsun έχει αρκετά καλους και φυσικούς ήχους(προσωπικά μου αρέσουν περισσότερο απο το μοτιφ,αλλά δν έχει καλά organs)πάντως στα συν είναι οι 4 μηχανές σύνθεσης με την physical modelling να είναι αρκετά απλή αλλά χρήσιμη κάποιες φορές.Το πολύ καλό είναι ότι δέχεται ακαι formats και wav στον σκληρό και τα μετατρέπει σε alesis format.Τώρα για γενικότερα specs αν θέλεις λεπτομέρειες πες μου  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σαν κάτοχος του alesis έχω να πω ότι έχει πολύ καλό κλαβιέ και με τις επεκτάσεις της hollowsun έχει αρκετά καλους και φυσικούς ήχους(προσωπικά μου αρέσουν περισσότερο απο το μοτιφ,αλλά δν έχει καλά organs)πάντως στα συν είναι οι 4 μηχανές σύνθεσης με την physical modelling να είναι αρκετά απλή αλλά χρήσιμη κάποιες φορές.Το πολύ καλό είναι ότι δέχεται ακαι formats και wav στον σκληρό και τα μετατρέπει σε alesis format.Τώρα για γενικότερα specs αν θέλεις λεπτομέρειες πες μου  :)

 

συμφωνω για το κλαβιε! ίσως τελικά να αξίζει να το ψάξεις εαν ο συμφορουμίτης έχει αυτήν την άποψη για τους φυσικούς ήχους. Προσωπικά δεν έψαξα τις επεκτάσεις των οπότε υπάρχει διέξοδος! πάντως τα μεγάλα καταστήματα σταματήσαν να το έχουν, μήπως είναι discontinued?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω για το κλαβιε! ίσως τελικά να αξίζει να το ψάξεις εαν ο συμφορουμίτης έχει αυτήν την άποψη για τους φυσικούς ήχους. Προσωπικά δεν έψαξα τις επεκτάσεις των οπότε υπάρχει διέξοδος! πάντως τα μεγάλα καταστήματα σταματήσαν να το έχουν, μήπως είναι discontinued?

 

 

Δυστυχώς το Fusion είναι όντως discontinued. Πάντως, αν και δεν προέρχεται από τις τρεις μεγάλες εταιρίες του χώρου (Roland, Korg και Yamaha), παρουσιάζει μια σειρά από πλεονεκτήματα έναντι του ανταγωνισμού, όπως π.χ. το 8 καναλιών hard disk recorder, πράγμα που αν δεν απατώμαι μόνο το Korg OASYS προσέφερε. Επίσης ξεπερνάει σε πολυφωνία όλα τα υπάρχοντα και προηγούμενα synths και workstations (και πάλι, πλην OASYS).

 

Μία από τις αρκετές πηγές που μπορείς να βρεις στοιχεία για το εν λόγω όργανο βρίσκεται και στη Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Alesis_Fusion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν και εχω μπει για τα καλα στο τριπακι των 88πληκτρων (=αδειας τσεπης) ,

πιστευω οτι αξιζει να περιμενω την επερχομενη winter Namm .

Ολο και κατι θα βγει και θα ξενερωσω αμα παρω κατι αυριο , και μεθαυριο βγει το επομενο μοντελο.

Ηδη περιμενουμε το νεο Pc3K της Κurzweil το οποιο θα ειναι συμβατο 100% με τις sample libraries ολων των θρυλικων synth της σειρας K.

Βεβαια η μνημη 128 mb ειναι ισως λιγη , αλλα αξιζει να το περιμενει κανεις...

Τωρα , για yamaha και korg δεν ακουσα κατι , αλλα ελπιζω να ακουσω σε λιγες μερες...

 

Οσον αφορα στο Fusion , φοβαμαι οτι δεν το πολυεμπιστευομαι ειδικα για το hard disk recording..Βλεποντας κατι βιντεο στο youtube γιαυτο, ειδα πολλους να γκρινιαζουν για προβληματα με τον δισκο...Επισης μιας και ψαχνω κατι καινουριο , θα απεφευγα κατι discontinued.Παντως , respect στην Alesis που ειναι τοσο γεναιοδωρη , σε τετοια τιμη με τοσες παροχες , απεναντι στα μεγαθηρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=3695  Υπάρχει ακόμα αλλά είναι όντως discontinued  :-[.Πάντως την τεχνολογία δν μπορείς να την ακολουθείς δυστηχώς.Μπορεί να περιμένεις επίσης κάτι να βγεί κανα 2 χρόνια και να δεις ότι το προηγούμενο σε ικανοποιούσε περισσότερο..Έτσι έγινε πχ με έναν γνωστό όσον αφορά το μοτιφ es/xs και τις επεκτάσεις plg...Kαταλαβαίνεις τι εννοώ! :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα , απλα ειπα να περιμενω μιας και ενω συζητουσαμε γινοταν η Namm ...

Τελικα η επιλογη θα ειναι αναμεσα σε pc3 και motif xs...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου