Προς το περιεχόμενο

Επιλογή synth 88 πληκτρων..


Imaginator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραια παει το θεμα, είχα βαρεθει να λεμε για το ΜΜ6 και να πεταγονται να λένε, φιλε αυτο θα πάρεις :P

 

Εγω συνεχίζω τον (καλοπροαιρετο) πολεμο μου στο Μοτιφ. Οσες φορες το ακουσα να παιζει σε λαϊβ ήταν ξένο σωμα. Κατι σαν το Φαντομ μου που επισης το παθαίνει ευκολα (φυσικά και τα 2 με τον καταλληλο χειρισμο αυτα διορθωνονται).

 

Τα Kurzweil απο την αλλη επειδη ετυχε κι εγω να τα χρησιμοποιησω καποιες φορες και να τα ακουσω περισσοτερες (μιλαω για Κ2600, PC2, SP2x, micro ensemble που υποτιθεται εχει τα πιανα του PC2) χανονται πολύ ευκολα. Ειναι οτι πρεπει για να παιζεις στο σπιτι και να απολαμβανεις τον ήχο του αλλα στο λαιβ το ψαχνεις.

Επίσης βρισκω πιο κουραστικό το κλαβιέ του Clavinova μου (CLP121s)

 

Τωρα μεγαλη χαζομαρα του Νακα να μην εχει ντεμο το XS. Ελεος ::)

 

Παντως είσαι στην καλύτερη φαση  :D μακαρι να μπορουσαμε να τα εχουμε όλα  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δηλαδη κατα την γνωμη σου κανενα απο τα προαναφερθεντα δεν στεκεται μεσα σε ενα live?Eννοω στην μιξη? Δεν μπορει ...ακομα και με τα αθλια πιανα της Korg βρισκω χωρο στο γενικο mix... Mηπως παιζεις με πολυ χαμηλη ενταση , ή οι αλλοι ειναι πολυ δυνατα?

Τελος παντων , που θα μπορεσω να ακουσω ενα μοτιφ ο ερμος? ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το ότι τα πιάνα της Korg είναι άθλια δεν σημαίνει και ότι δεν "περνάνε" καλύτερα στο mix. Για την ακρίβεια τα Korg γενικά είναι thin αλλά ακριβώς επειδή έχουν έμφαση στα ψηλά είναι αρκετά διαπεραστικά μέσα σε μια μπάντα.

 

 

Μήπως να έψαχνες το 88αρι κλαβιέ του M3;  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, ποιος σας είπε ότι η σειρά PC3 της Kurzweil δεν ενσωματώνει synth?

Αν είναι δυνατόν. Έχει κανονικότατα την VAST σύνθεση, πιο φρέσκια από ποτέ, ΣΥΝ την KB3 mode για προσομείωση organs, ΣΥΝ το software του AL-1 analog modelling synth.

 

Το μόνο που του λείπει είναι το sampling και η ηχογράφηση audio στο sequencer.

Και έχει ήδη ανακοινωθεί η έκδοση PC3K, η οποία θα ενσωματώνει 128ΜΒ τσιπάκι FLASH RAM (non-volatile παρακαλώ!!!) για τη φόρτωση βιβλιοθηκών δειγμάτων από τις σειρές Κ2000 και Κ2500/Κ2600. Και ναι, μιλάω για user samples, όχι για τα ROM blocks με δείγματα.

Φυσικά τίποτα δεν αντικαθιστά το πραγματικό sampling, αλλά τουλάχιστον θα υπάρχει η δυνατότητα του sample player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση προς χρηστες και των δυο εταιρειων...Ποιο οργανο πιστευετε οτι εχει καλυτερες κιθαρες ? κυριως ακουστικες...Ειναι εκτος απο τα πληκτροειδη ,ο πιο σημαντικος ηχος για τις παραγωγες μου...

 

Ρε παιδιά, ποιος σας είπε ότι η σειρά PC3 της Kurzweil δεν ενσωματώνει synth?

Αν είναι δυνατόν. Έχει κανονικότατα την VAST σύνθεση, πιο φρέσκια από ποτέ, ΣΥΝ την KB3 mode για προσομείωση organs, ΣΥΝ το software του AL-1 analog modelling synth.

 

Το μόνο που του λείπει είναι το sampling και η ηχογράφηση audio στο sequencer.

Και έχει ήδη ανακοινωθεί η έκδοση PC3K, η οποία θα ενσωματώνει 128ΜΒ τσιπάκι FLASH RAM (non-volatile παρακαλώ!!!) για τη φόρτωση βιβλιοθηκών δειγμάτων από τις σειρές Κ2000 και Κ2500/Κ2600. Και ναι, μιλάω για user samples, όχι για τα ROM blocks με δείγματα.

Φυσικά τίποτα δεν αντικαθιστά το πραγματικό sampling, αλλά τουλάχιστον θα υπάρχει η δυνατότητα του sample player.

 

Δεν το απεκλεισα , απλα με κεντρισε το μοτιφ μιας και χρησιμοποιειται και σαν καρτα ηχου..Το sampling δεν με απασχολει μιας και δεν ασχολουμαι.Βασικα ουτε στα βαθεια νερα της ηχοσυνθεσης μπαινω.Ψαχνω ενα μηχανημα με πολυ καλα presets και το μονο που κανω παραπερα ειναι να tweakarw τα  presets ,παρα να φτιαχνω δικα μου.

Δεν ξερω και δεν θελω και να ξερω εκ πεποιθησεως

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βρείς μεταχειρισμένο το Roland Fantom X8,θα κάνει καλή παρέα στο Korg που έχεις,παίρνει και 4 κάρτες με χιλιάδες ήχους.

Πολύ καλό όργανο με καλό κλαβιέ,αλλά είναι βαρύ & ασήκωτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εχει μυρισει yamaha ή kurzweil... ;D

Mια ζωη κοργκ και ρολαντ εχω...Οντως ειναι πολυ καλα τα φαντομ.Εχω σε απραγια ενα fa-76 ,το πρωτο φαντομ ειναι..Φοβερος ηχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω το Fantom-G. Είναι πολύ καλό όργανο, αλλά έχει ένα σοβαρό μειονέκτημα: υποστήριξη μηδέν. Και εννοώ αναβαθμίσεις και δωρεάν ήχους από την πλευρά της Roland. Επίσης άλλαξε και το πρότυπο των επεκτάσεων, και από SRX που έπαιρναν τα παλιά Fantom, τώρα έχουμε τις ARX οι οποίες δεν είναι το ίδιο, έχουν αρκετά περισσότερες δυνατότητες, αλλά αυτές που έχουν βγει μέχρι τώρα δεν είναι κάτι το αξιόλογο.

 

Όσο για κιθάρες που ανέφερε κάποιος, για παραγωγές, δηλαδή για ηχογράφηση στο στούντιο, υπάρχουν ένα σωρό βιβλιοθήκες και εικονικά όργανα, όπως MusicLab RealGuitar 2, RealStrat, Pettinhouse Direct Guitar, Chris Hein Guitars και πολλά άλλα. Όρεξη να έχεις να παίζεις.

 

Ειδικά αν οι απαιτήσεις είναι υψηλές, δεν βρίσκω το λόγο να χρησιμοποιήσεις hardware synths στο στούντιο. Το μόνο που χρειάζεται είναι ένας δυνατός υπολογιστής, μια καλή κάρτα ήχου και ένα κλαβιέ. Α, και φυσικά μεράκι και αφοσίωση σε αυτό που κάνεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Όσο για κιθάρες που ανέφερε κάποιος, για παραγωγές, δηλαδή για ηχογράφηση στο στούντιο, υπάρχουν ένα σωρό βιβλιοθήκες και εικονικά όργανα, όπως MusicLab RealGuitar 2, RealStrat, Pettinhouse Direct Guitar, Chris Hein Guitars και πολλά άλλα. Όρεξη να έχεις να παίζεις.

 

Ειδικά αν οι απαιτήσεις είναι υψηλές, δεν βρίσκω το λόγο να χρησιμοποιήσεις hardware synths στο στούντιο. Το μόνο που χρειάζεται είναι ένας δυνατός υπολογιστής, μια καλή κάρτα ήχου και ένα κλαβιέ. Α, και φυσικά μεράκι και αφοσίωση σε αυτό που κάνεις. :)

Εχω πολυ ορεξη (αν και μολις εφαγα)... ;)

Ακριβως επειδη οι απαιτησεις ειναι υψηλες , δεν αρκουμαι στα προγραμματα που ανεφερες ...Το real gtr τα εφαγε τα ψωμια του οσον αφορα τα δικα μου προτζεκτ...Μην υποτιμαμε τα hardware synth στον βωμο των πολυ μεγαλων sample libraries...Ευχαριστω παντως για το ποστ , αν και ψαχνω κατι διαφορετικο απο αυτο που μου προτεινεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου