Προς το περιεχόμενο

o Scott Henderson μιλάει περί ξύλων....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

all three guitars sound completely different from each other. Of course, the reason is the wood.

 

The Fender I used on Tore Down House wasn't a great guitar - it was heavy and had a weird top end until I put V60's in it, and that made a huge difference.

 

δύο παρατηρήσεις:

 

1. η λέξη "completely" δεν έχει θέση εδώ, απλά "different" θα έπρεπε να πει, αλλιώς  χάνει σε σοβαρότητα, δηλαδή αν μιλούσε για όργανα με εν μέρει διαφορετικά υλικά, τι έκφραση θα χρησιμοποιούσε; έτσι χάνουν οι λέξεις το νόημά τους

 

2. από τη μια τονίζει τη καθοριστική σημασία των ξύλων, και από την άλλη, πήρε μια κιθάρα που ΔΕΝ του έκανε ως προς τα ξύλα, και της άλλαξε μαγνήτες, και έκανε "huge difference", σε βαθμό μάλιστα που να την επιλέξει να τη χρησιμοποιήσει σε ηχογράφηση αντί άλλων που ήδη είχε και που του άρεσαν απόλυτα τα ξύλα τους, άρα μήπως τελικά ΔΕΝ είναι τα ξύλα το κρίσιμο συστατικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το προβλημα μου ειναι με το ιδιο το επιχειρημα, οχι με την αποψη την οποια στηριζει. Και το γεγονος πως το ιδιο επιχειρημα ("εγω εχω ακοη σουπερμαν, δεν πειραζει αν εσυ δεν εχεις") μπορει να χαρησιμοποιηθει σε συζητησεις που ξεκινουν απο ξυλα, και φτανουν μεχρι "μαγικα" καλωδια ρευματος το καθιστα τουλαχιστον υποπτο.

 

Συμφωνώ και εγώ σε αυτά που λες. Όμως εμμένω στην άποψη μου ότι όλοι οι άνθρωποι δεν ακούνε το ίδιο.

 

Ένα μικρό παράδειγμα είναι με τους μαθητές μου. Χωρίς καμμία προηγούμενη επαφή με τη μουσική ή με κάποιο όργανο, μερικοί μπορούν να κουρδίζουν τη κιθάρα με το αυτί σε διάστημα 2-3 μηνών και κάποιοι άλλοι μετά από 2 χρόνια ακόμα δεν μπορούν να τη κουρδίσουν. Δε μπορείς να κάνεις κάτι γιαυτό, δε διδάσκεται. Ακούς ή δεν ακούς. Φτιάχνεται ως ένα επίπεδο με ασκήσεις κτλ αλλά είναι έμφυτο.

 

Επίσης πρέπει να σε "ενδιαφέρει" το να ακούσεις. Να το ψάχνεις. Αν σε πιάσει εμμονή με τον ήχο σου αργά ή γρήγορα κατά κάποιο τρόπο "ξεκλειδώνεται" το αυτί.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι μετα απο ...25 χρονια στα..στουντια δεν εχω γνωρισει ουτε ΕΝΑΝ ανθρωπο που να μπορει να μου πει με 100% σιγουρια ,ΤΙ ΚΙΘΑΡΑ (οχι απο τι ξυλο... ;D) παιζει σε ενα κομματι (στον πραγματικο κοσμο δηλαδη),οταν τον γνωρισω θα αναθεωρησω ΟΛΕΣ τις αποψεις μου.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε τις διαφορές τι ακούμε εμείς που παίζουμε και όχι ο ακροατής. Και βέβαια δεν μπορεί κάποιος να πει τι κιθάρα παίζει σε καποιο κομμάτι. Αυτό έλειπε.

 

Εκτός αν είναι εμφανής strat ήχος (SRV) ή tele (Gatton).

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είπαμε τις διαφορές τι ακούμε εμείς που παίζουμε και όχι ο ακροατής. Και βέβαια δεν μπορεί κάποιος να πει τι κιθάρα παίζει σε καποιο κομμάτι. Αυτό έλειπε

 

 

Ακριβώς αυτό που λες- τι ακούμε εμείς- και θα συμπλήρωνα και τι δεν ακούμε. Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι το κάθε ξύλο έχει τα δικά του ηχητικά χαρακτηριστικά, που μπορεί να μας αρέσουν  περισσότερο ή λιγότερο…

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Food for thought.. ;D

 

Τι θα εχει μεγαλυτερη διαφορα?

 

Μια κιθαρα 4 κιλων φτιαγμενη απο alder απο μια κιθαρα 4 κιλων φτιαγμενη απο μαόνι ή μια κιθαρα 3 κιλων φτιαγμενη απο alder απο μια κιθαρα 5 κιλων φτιαγμενη απο alder? ;D

 

Ο μονος τροπος για να σιγουρευτουμε 100% οτι το ΕΙΔΟΣ του ξυλου ΟΝΤΩΣ παιζει τοσο μεγαλο ρολο στον ηλεκτρικο ηχο θα ηταν να βαζαμε δυο κιθαρες με ακριβως το ιδιο βαρος,το ιδιο hardware,τα ιδια ηλεκτρικα,τις ιδιες ηλικιακα χορδες,το ιδιο σετ απ (εξωφρενικα ημαντικο αυτο),το ιδιο ακριβως παχος και προφιλ μπρατσου,τα ιδια ταστα με την ιδια φθορα και ακριβως το ιδιο fretboard,στον ιδιο ενισχυτη ,με τις ιδιες ρυθμισεις,την ιδια πενα και τον ιδιο παικτη...

 

κατι τετοιο δεν εχει γινει ΠΟΤΕ,οποτε επιστημονικα (δηλ.βαση πειραματικων αποδειξεων) κατι τετοιο δεν εχει αποδειχτει ποτε,αλλα και αν γινονταν κατι τετοιο ενα απλο "γυρισμα" του κουμπιου των μεσαιων του ΕΝΙΣΧΥΤΗ θα επηρεαζε τοσο δραματικα τον παραγομενο ηχο που δεν θα ειχε καμμια σημασια ολος μας αυτος ο κοπος... ;D

 

remember..EVERYTHING in sound is EQ.

 

υ.γ.τα του ΒΑΡΟΥΣ ισχυουν βεβαιως οπως και τα του...neck thickness (μια παραμετρο που δεν αναφερει ο Σκοτ αν και παιζει πολυ μεγαλυτερο ρολο απο το...ειδος του ξυλου) ,μια και συναρμολογω πολλες tele εχω πλεον καταληξει σε αρκετες "συνταγες" (παντα σε συνδιασμο με συγκεκριμενους μαγνητες) που "ταιριαζουν" σε διαφορετικους παικτες και μουσικα ειδη.

 

π.χ.μια tele βαρους 7-7,5 pounds με ενα μπρατσο 1" all the way ,ελαφρυ vintage hardware & 3 saddle bridge & low output vintage μαγνητες ειναι σχεδον αδυνατον να μην σκοτωνει ηχητικα για clean rhythm & vintage od.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

trolling

 

Μια βιντεοκαμερα με περιβλημα απο aged αλουμινιο μεταφερει στο USB καλωδιο εντονα καλυτερα το μωβ χρωμα απο οτι μια με πλαστικο του 2006?  Και τελικα οταν βλεπετε την ταινια στην οθονη, μπορειτε να ξεχωρισετε με ποια απο τις δυο τραβηχτηκε?

 

(ξερω απο πριν τι θα ακουσω περι off topic, ειρωνια, ασχετοσυνης γιατι αλλο η εικονα, αλλο ο ηχος, η κιθαρα εχει ψυχη, υπεραπλουστευεις, το παραδειγμα ειναι ασχετο με την περιπτωση μας, οι βιντεοκαμερες δεν κουρδιζονται, αλλα feel free να τα επαναλαβετε και εσεις, ετσι και αλλιως το ολο θεμα επαναληψη αλλων ειναι ....)

 

 

/trolling

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω κι εγώ να ξαναμπώ στο παιχνίδι, αλλά τώρα προσπαθώ να ξεκινήσω καινούριο είδος διαφωνίας, DIGITAL vs. DIGITAL ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε χρειάζεται να συγκρίνουμε τον ήχο που βγάζουν 2 διαφορετικοί κιθαρίστες, αλλά τον ήχο που βγάζει ένας κιθαρίστας με 2 διαφορετικές κιθάρες...

 

 

Ακριβώς. Και η διαφορά αυτή είναι της τάξης του 0.1%  ;) Τουλάχιστον όταν μιλάμε ουσιαστικά για δύο ίδιες κιθάρες. Και αυτό συμβαίνει γιατί, όπως προείπαμε, την διαφορά την κάνουν τα δάκτυλα, ο ενισχυτής, τα εφέ και ο ΤΥΠΟΣ της κιθάρας. Αν όλα αυτά είναι ίδια, τότε μιλάμε για 0.1 % Ακόμα και αν κάποιος ισχυρίζονταν ότι ακούει διαφορά, τότε είναι πιθανότερο το "πρόβλημα" να είναι, είτε η διαφορά μισού χιλιοστού στο ύψος του μαγνήτη, είτε η καταραμένη ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι υπερεξειδικευμενος σε κατι, αρχιζεις και βλεπεις και ακους λεπτομερειες που δεν φανταζοσουν οτι υπαρχουν, και βεβαια δεν μπορει να τις δει καποιος αλλος. Ο Henderson πχ μπορει να ακουει διαφορες αναμεσα στις τρεις ολοιδιες φτιαγμενες απο το ιδιο κομματι ξυλο κιθαρες του που ειναι φτιαχνονται ακριβως οπως θελει εκεινος για χρονια, αν του δωσεις ομως αλλο μοντελο και τυπο κιθαρας που δεν εχει ξαναπιασει ειναι πολυ πιθανο να μην βρει καμια διαφορα.

 

Το θεμα ομως ειναι τι ακουει αυτος που παιζει... αν ΕΣΥ ακους διαφορα, τοτε για ΕΣΕΝΑ υπαρχει διαφορα και αυτο ειναι το σημαντικο. Τωρα αν την προκαλουν οι κυματισμοι του ξυλου, το σχημα του headstock ή η πυκνοτητα, η θερμοκρασια και η υγρασια του αερα στο μερος το κοσμου που μενεις ή τελος το αυτι σου το ιδιο (μηπως το ξεχναμε αυτο?), εμενα προσωπικα δεν με απασχολει και τοσο οσο τα πιο χειροπιαστα πραγματα. Οταν θα μπορω να μου φτιαχνουν τις custom κιθαρες σε τριαδες, θα το ξανασκεφτω ;D "Ψυχολογικα" παντως καποια πραγματα τα γουσταρω και καποια οχι, και αυτο σιγουρα επηρεαζει και το πως μου ακουγονται.

 

Αν γινει ποτε επιστημονικη ερευνα θα μας πει το ιδιο που λενε ολες: ναι υπαρχει διαφορα, αλλα την ακουει ενας στους εικοσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου