Προς το περιεχόμενο

o Scott Henderson μιλάει περί ξύλων....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To θέμα θεωρείται λήξαν. You have to live with that...

...Flaxwood, γραφίτης.... το θέμα έχει πολύ μέλλον ακόμα....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη υπάρχει κιθαριστας εν ετη 2010, που πιστευει πως τα ξυλα καθως κ η παλαιοτητά τους δεν ειναι το Α και το Ω???

 

Αλλα τι να πουμε εμεις,,,αφου,,,,Scott Speaking,,,

 

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πετάγομαι άκυρα μιας και δε δηλώνω γνώστης ξύλων, αλλά το μόνο που κατάλαβα εγώ από το κείμενο είναι πως ουσιαστικά το βάρος/ μάζα μετράει, όχι το είδος. Γιατί τόσος ντόρος. Σ αυτό έχουν καταλήξει και τα περισσότερα θέματα περί ξύλων που έχω χαζέψει εδώ μέσα και πρακτικά το αντιλαμβάνομαι κ εγώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη υπάρχει κιθαριστας εν ετη 2010, που πιστευει πως τα ξυλα καθως κ η παλαιοτητά τους δεν ειναι το Α και το Ω???

 

 

 

 

 

Τα δάχτυλα είναι το Α ως το Υ

 

Ο ενισχυτής είναι το Φ ως το Ψ

 

Και η κιθάρα ως ΣΥΝΟΛΟ το Ω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δάχτυλα είναι το Α ως το Υ

 

Ο ενισχυτής είναι το Φ ως το Ψ

 

Και η κιθάρα ως ΣΥΝΟΛΟ το Ω

 

Tα ξύλα ξέχασες... ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Eγώ εδώ, διαφωνώ. Τον μουσικό προτίστως θα έπρεπε να τον ενδιαφέρει εάν ένα όργανο του "κάθεται" σε σχέση με κάποιο άλλο. Από το τι αποτελείται έρχεται δεύτερο. Δεν βλέπω γιατί όλες μου οι κιθάρες θα έπρεπε να είναι (ας πούμε) Alder γιατί μου έκατσε μια καλή Tele με Alder...δηλ αποκλείεται να μου αρέσει εξ ίσου μια Strat από Walnut? Αυτό σημαίνει ότι δεν έχω κατεύθυνση στον ήχο μου?

 

Πόσο δίκαιο έχει...γι αυτό μου αρέσουν τα πιο σταθερά υλικά... ;D

[/quote

Θα μου επιτρέψεις να «διαφωνήσω»… συμφωνώντας: Βεβαίως είναι ύψιστης σημασίας να σου κάθεται το όργανο και αυτό φυσικά δεν αναιρεί ότι μπορεί να σε τρελαίνει ένα που είναι Ash και ένα άλλο που μπορεί να Mahogany ή οτιδήποτε άλλο. Εγώ το θέτω λίγο πιο «εσωτερικά» αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτόν τον όρο. Μιλάω για αυτόν, τον πολύ συγκεκριμένο ήχο ή ήχους αν θέλεις, που έχει κάποιος στο κεφάλι του και ενδεχομένως έχει κάποια πολύ συγκεκριμένα και ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, τα οποία για να «αποτυπωθούν», χρειάζεται η «μεσολάβηση» ενός οργάνου που το ξύλο του τονίζει κάποιες συχνότητες.

Χωρίς λοιπόν να είναι κανόνας – γιατί υπάρχουν άπειρες εξαιρέσεις- μιλάω για αυτό που θα μπορούσαμε να αναφέρουμε ως «ο ήχος μου», όπως αυτός είναι στο κεφάλι μας. Σαφέστατα και υπάρχουν πολλά «μονοπάτια» για να φτάσει κάποιος σε αυτόν τον ήχο- μέσα από εντελώς διαφορετικά όργανα και το έχουμε ακούσει να γίνεται κατά κόρον- και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Απλά μιλάω για την εξατομίκευση του ήχου, όπως αυτή φιλτράρεται μέσα από το εντελώς προσωπικό ηχητικό κριτήριο.    

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πετάγομαι άκυρα μιας και δε δηλώνω γνώστης ξύλων, αλλά το μόνο που κατάλαβα εγώ από το κείμενο είναι πως ουσιαστικά το βάρος/ μάζα μετράει, όχι το είδος. Γιατί τόσος ντόρος. Σ αυτό έχουν καταλήξει και τα περισσότερα θέματα περί ξύλων που έχω χαζέψει εδώ μέσα και πρακτικά το αντιλαμβάνομαι κ εγώ. :)

 

Πράγμα το οποίο και αυτό είναι υποκειμενικό, γιατί π.χ υπάρχουν ήχοι που ευνοούνται από τις πιο βαριές κιθάρες. Απ' όσο ξέρω, όσοι παίζουν βαριά power chords (π.χ thrash metal) προτιμούν μια βαριά κιθάρα για περισσότερο όγκο και μπάσα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

βασικα κι εγω συμφωνω για το ποσο σημαντικα ειναι τα ξυλα στον ηχο του οργανου, αλλα βαλτε και τον κατασκευαστη στην εξισωση, η τεχνη του ειναι επισης πολυ βασικος παραγοντας στο τι θα πει το οργανο τελικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγμα το οποίο και αυτό είναι υποκειμενικό, γιατί π.χ υπάρχουν ήχοι που ευνοούνται από τις πιο βαριές κιθάρες. Απ' όσο ξέρω, όσοι παίζουν βαριά power chords (π.χ thrash metal) προτιμούν μια βαριά κιθάρα για περισσότερο όγκο και μπάσα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος...

 

μπα ... όχι αυτό δε ισχύει με τίποτα για το βαρύ distorted ήχο .... ακόμα και εγώ έχω gibson V με emgs 81/85 ... πολλά μπάσσα,όγκο και sustain αλλά η κιθάρα έχει βάρος το μισό και ούτε από τη fender plus...

 

επίσης αυτό δεν ισχύει για esp horizon,jacksons κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου