Προς το περιεχόμενο

o Scott Henderson μιλάει περί ξύλων....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και για μένα αυτή είναι η μόνη αλήθεια (μαζί με αυτή των σεξ πίστολς)

 

και νομίζω ότι ισχύει σε όλα τα όργανα....

 

ο παίκτης κάνει τη διαφορά...

 

συγγνώμη ρε παιδιά, κανείς δε λέει ότι ο παίκτης δεν κάνει τη διαφορά, εδώ μιλάμε ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ παίκτη όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

συγγνώμη ρε παιδιά, κανείς δε λέει ότι ο παίκτης δεν κάνει τη διαφορά, εδώ μιλάμε ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ παίκτη όμως...

 

Το θέτεις πολύ σωστά…

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Almost every time, it's the lightest of the three. Even though the three guitars always sound different from each other, I can't say I've ever heard a bad one - they're always a good weight and have great tone. Most of the guitars I pick up in stores are extremely heavy.

 

Βασικα ουτε εγω διαφωνω μαζι του μια και αναφερεται στον ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ παραγοντα των "ξυλινων" μερων μιας κιθαρας δηλ.το ΒΑΡΟΣ

 

Και εμενα οι παρατηρησεις μου ειναι παρομοιες και μαλιστα εχουμε και τα ...ιδια γουστα (ελαφριες κιθαρες).

 

ομως:

 

-τα παραπανω ισχυουν για παιξιμο καρφι σε καθαρο ενισχυτη μια και οταν αρχισουν να μπαινουν εφε και ...γκαζια τα παραπανω "φυσικα" (δηλ.οφειλομενα στο βαρος και στα ξυλα) φαινομενα eq ΑΛΛΑΖΟΥΝ δραματικα.

 

-ειναι απλα αστειο να προσδιδουμε ηχητικες ιδιοτητες σε ΤΥΠΟΥΣ ξυλων μια και τα βαρη τους ειναι all over the place.

 

-υπαρχουν και ΑΛΛΑ ΓΟΥΣΤΑ (κιθαριστες που προτιμουν βαριες κιθαρες για το διαφορετικο eq που αυτες εχουν,κιθαριστες που προτιμουν hollow body κιθαρες δηλ.ουσιαστικα κιθαρες...χωρις σωμα φτιαγμενες απο κοντρα πλακε & κιθαριστες που χρησιμοποιουν..ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ κιθαρες της πλακας οπως Danelectro,Airline etc (J.PAGE,J.WHITE) & παλι φοβερο ηχο βγαζουν..

 

οποτε ολοι...δικιο εχουν... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός μπορεί να πει ότι ο τόνος του στο Tore Down και το Dog Party είναι είναι χειρόtερος από τα τελευταία του (πχ Kinsey); γιατί δεν ξέρω τι λένε οι πωλήσεις..

 

Οκ π.χ. για τον Becker με τις Suhr, αλλά θα κόλαγε π.χ.  Buchanan (RIP) με μπουτίκ εργαλείο; Και για να επανέλθω στους SD, o Jon Herington που κάνει και τις ακροβασίες πως έβγάζε όλο το Live με tele και 335;

 

Πιστεύω, ότι κάποιες χροιές είναι pure gold και με βάση αυτές φτιάχνεις ήχο. Ακόμα και στο showgaze ;))  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μέσα από τα χρόνια έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι υπάρχουν πολλοί που τα αυτιά τους δεν έχουν την "ικανότητα" να ακούνε τις διαφορές των ξύλων - πχ swamp ash και mahogany τους φαίνονται το ίδιο. Και δεν έχει να κάνει με το αν ασχολούνται πολλά χρόνια ή όχι με κάποιο όργανο, απλά...δεν ακούνε

 

Στη τελική δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-ειναι απλα αστειο να προσδιδουμε ηχητικες ιδιοτητες σε ΤΥΠΟΥΣ ξυλων μια και τα βαρη τους ειναι all over the place.

Τέτοια λές και θα σε ξαναπούνε...ΦΛΩΡΟΥΜΠΑ και σπυριάρη...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξύλα  - ξύλα ....

 

Ως επί το πλειστον συμφωνώ με τον SF

 

Στις καθαρά ακουστικές ναι έχουν σημασία τα ξύλα .

Στις ηλεκτρικές , περί ου ο λόγος , μόνο αν παίξεις καρφί στον ενισχυτή και μάλιστα με όλα στο ‘’0’’, μπορείς να κρίνεις αν μια κιθάρα με Α ξύλο ακούγεται διαφορετικά από μια άλλη με Β ξύλο .

Αλλά και πάλι ξεχνάμε ότι μεταξύ κιθάρας και ενισχυτή είναι οι μαγνήτες και τα ηλεκτρικά.

Ποιος παίζει καρφί ?

Δεν έχει νόημα.

Όταν μεσολαβήσουν τα καλούδια από τα πετάλια , τον ενισχυτή , τους μαγνήτες

Πρέπει να είσαι πολύ γάτος (όχι μαύρος)  για να βγάλεις άκρη .

 

 

 

;)

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μέσα από τα χρόνια έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι υπάρχουν πολλοί που τα αυτιά τους δεν έχουν την "ικανότητα" να ακούνε τις διαφορές των ξύλων - πχ swamp ash και mahogany τους φαίνονται το ίδιο. Και δεν έχει να κάνει με το αν ασχολούνται πολλά χρόνια ή όχι με κάποιο όργανο, απλά...δεν ακούνε

 

Στη τελική δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι.

 

 

 

 

 

Το ιδιο επιχειρημα χρησιμοποιουν και αυτοι που πουλανε καλωδιο ΡΕΥΜΑΤΟΣ για τον ενισχυτη που κανει 2000 δολλαρια: δεν εχουν ολοι τα αυτια για να ακουσουν τη διαφορα, αλλα για αυτους που την ακουνε αξιζει η επενδυση. ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο επιχειρημα χρησιμοποιουν και αυτοι που πουλανε καλωδιο ΡΕΥΜΑΤΟΣ για τον ενισχυτη που κανει 2000 δολλαρια: δεν εχουν ολοι τα αυτια για να ακουσουν τη διαφορα, αλλα για αυτους που την ακουνε αξιζει η επενδυση. ::)

 

μα αν την ακούς ίσως και να αξίζει τα επιπλέον χρήματα! φυσικά και δεν αναφέρομαι στο καλώδιο ρεύματος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αν την ακούς ίσως και να αξίζει τα επιπλέον χρήματα! φυσικά και δεν αναφέρομαι στο καλώδιο ρεύματος....

 

Το προβλημα μου ειναι με το ιδιο το επιχειρημα, οχι με την αποψη την οποια στηριζει. Και το γεγονος πως το ιδιο επιχειρημα ("εγω εχω ακοη σουπερμαν, δεν πειραζει αν εσυ δεν εχεις") μπορει να χαρησιμοποιηθει σε συζητησεις που ξεκινουν απο ξυλα, και φτανουν μεχρι "μαγικα" καλωδια ρευματος το καθιστα τουλαχιστον υποπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου