Προς το περιεχόμενο

symphonic choirs


xristos69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπαρχει πουθενα demο εκδοση για να το χρησιμοποποιησεις; οχι μονο να το ακούς......

 

δεν νομίζω. Εχω αρχίσει το κατεβασμα. Σε καμια βδομάδα που θα κατεβουν και τα 40GB θα το δοκιμάσω. :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προγραμματα αυτα ( ειτε ειναι samples' date=' ειτε ειναι αυτονομα VSTs ) προοριζονται για ανθρωπους που ειναι επαγγελματιες μουσικοι. Και μαλιστα, λογω του ειδους των δειγματων, μουσικοι που γραφουν κλασσικα θεματα ή soundtracks.

Εαν γνωρισει απο κοντα κανεις, εναν ξενο soundtrack composer, θα δει οτι εκει οι ανθρωποι εχουν αλλη νοοτροπια, αλλο εξοπλισμο και φυσικα, αλλη υπολογιστικη ισχυ και αναγκες! Εκτος αν πιστευετε οτι ολες οι τελευταιες δουλειες του Hollywood, εχουν πραγματικες ορχηστρες...Ξερουμε πολυ καλα, πως το στενεμα των παραγωγων, μεταφερεται σε ολους τους τομεις, και βεβαια αποκλειονται πλεον οι μεγαλες ηχογραφησεις ορχηστρων ( εκτος απο κλασσικες υπερπαραγωγες ).

Μπορει τα δειγματα Vienna ( που ειναι εκπληκτικα αξιολογα, αν και τρεχω ακομα με τη παλια φουρνια... ) να ακουγονται σε εμας "ξερα" ή "ειναι εκπληκτικα, αλλα φαινονται ψευτικα", ομως αν ολοι ειχαμε σπουδασει κλασσικη συνθεση και ενορχηστρωση, θα ξεραμε πως να τα χρησιμοποιουμε, πως να τα τοποθετησουμε μεσα στο "εικονικο" ακουστικο χωρο, με αποτελεσμα ο τελικος ηχος να θυμιζει ( αν οχι να παραπλανει ) σε εναν απλο ακροατη μια μεγαλη πραγματικη ορχηστρα...

Το ιδιο σκοπο επιτελει και αυτο το προγραμμα! Δεν προοριζεται για το καθε κακομοιρη, που εχει ενα μικρο home studio. Οχι πως τον αποτρεπει για να το χρησιμοποιησει, ομως σιγουρα τετοια προϊοντα απευθυνονται σε ανθρωπους που ξερουν τι να κανουν με αυτα...Εδω περα πρεπει να γνωριζει ο καθενας μας ανθρωπους ( αποκλειεται να μην ξερετε ουτε εναν ), που εχει παρει τρελα VSTs και hardware εξοπλισμο, και να μην ξερει τι να κανει με αυτα! Στην ιδια κατηγορια βαζω και τον εαυτο μου, πηρα τα Vienna και το ιδιο θα συμβει αμα παρω και το συγκεκριμενο προγραμμα του topic...Με λιγα λογια....δεν θα ξερω γιατι και πως να το χρησιμοποιησω ( και δεν εννοω πως ανοιγω ενα midi καναλι... :roll: Εννοω απο συνθετικης αποψης.. )[/quote']

 

Εννοείται οτι θα το αγοράσει κάποιος που θα το χρησιμοποιήσει. Και αυτος δεν θα λογαριάσει τα 40GB δίσκου που θέλει ουτε τα 2GB ram.

 

Πιστευω οτι κάποιος που δεν έχει σπουδασει τουλάχιστον αρμονία και ενοργάνωση θα πετάξει τα λεφτά του. Για ενα σπουδαγμένο συνθέτη όμως, η χορωδία και η ορχήστρα αυτή ειναι θυσαυρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εννοείται οτι θα το αγοράσει κάποιος που θα το χρησιμοποιήσει. Και αυτος δεν θα λογαριάσει τα 40GB δίσκου που θέλει ουτε τα 2GB ram.

 

Πιστευω οτι κάποιος που δεν έχει σπουδασει τουλάχιστον αρμονία και ενοργάνωση θα πετάξει τα λεφτά του. Για ενα σπουδαγμένο συνθέτη όμως' date=' η χορωδία και η ορχήστρα αυτή ειναι θυσαυρός.[/quote']

καλές δουλείες και δυνατά στουντιος δεν έχει μόνο η Αμερική.. προς θεού!!

κανένας δεν πετάει τα λεφτά του αγοράζοντας και δουλεύοντας κάτι που τον κάνει ευτυχισμένο.

η μουσική ειναι για όλους (που την σέβονται και την αγαπούν φυσικά) και όχι για λίγους και εκλεκτούς!

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουσική είναι για όλους αλλά τα μέσα για να δημιουργηθεί είναι κάτι που δεν είναι για όλους. Τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει... :wink:

 

Αν γενικεύαμε αυτή την άποψη θα λέγαμε ότι και η χαρά της οδήγησης είναι για όλους και όλοι πρέπει να αγοράσουν μια Ferrari καθώς μόνο αυτή προσφέρει πραγματικές συγκινήσεις...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουσική είναι για όλους αλλά τα μέσα για να δημιουργηθεί είναι κάτι που δεν είναι για όλους. Τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει... :wink:

 

Αν γενικεύαμε αυτή την άποψη θα λέγαμε ότι και η χαρά της οδήγησης είναι για όλους και όλοι πρέπει να αγοράσουν μια Ferrari καθώς μόνο αυτή προσφέρει πραγματικές συγκινήσεις...

εε?? 8O

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ευχαριστήσω τον xristos69 για τη πληροφορία για την ύπαρξη του προγράμματος, θα πώ οτι το θέμα κόστους, χώρου στο δίσκο κλπ, έχει να κάνει με το σκεπτικό, το γούστο, τις ανάγκες του καθενός και την "τρέλλα" του. Εγώ είμαι πολύ τρελλός και παρότι άνεργος αυτή τη στιγμή, προχώρησα σε παραγγελία, αφού αρρώστησα από τα demo που άκουσα. Αυτό το καιρό ξεκίνησα να ασχολούμαι με τη μουσική για κινηματογράφο και ψάχνομαι για την ποιότητα του ήχου, του ακούσματος γενικότερα και τον τρόπο προώθησης της δουλειάς μου, όταν θα έχω τα πρώτα ολοκληρωμένα δείγματα. Παράλληλα ετοιμάζουμε με κάτι φίλους μια ταινία, μικρού μήκους, όπου καθένας, αφιλοκερδώς, θα βάλει τις γνώσεις του και τη ψυχή του για να πετύχουμε το καλύτερο αποτέλεσμα. (Βαρεθήκαμε να δουλεύουμε ως υπάλληλοι και είπαμε να δοκιμάσουμε μήπως και μια στο δισεκατομμύριο, δούμε άσπρη μέρα). Η χορωδία αυτή, αν και δεν την έχω παραλάβει ακόμη, θεωρώ οτι είναι ένα χρησιμότατο εργαλείο. Ναι, έχω σπουδάσει, είμαι ένας μέτριος μουσικός, αλλά αγαπάω μέχρι τρέλλας τη μουσική. Αυτό με κάνει να προσπαθώ. Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω, αλλά θα προσπαθήσω. Όταν παραλάβω το πακέτο και το ψάξω, θα γράψω τις πρώτες εντυπώσεις από τη χρήση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εννοείται οτι θα το αγοράσει κάποιος που θα το χρησιμοποιήσει. Και αυτος δεν θα λογαριάσει τα 40GB δίσκου που θέλει ουτε τα 2GB ram.

 

Πιστευω οτι κάποιος που δεν έχει σπουδασει τουλάχιστον αρμονία και ενοργάνωση θα πετάξει τα λεφτά του. Για ενα σπουδαγμένο συνθέτη όμως' date=' η χορωδία και η ορχήστρα αυτή ειναι θυσαυρός.[/quote']

καλές δουλείες και δυνατά στουντιος δεν έχει μόνο η Αμερική.. προς θεού!!

κανένας δεν πετάει τα λεφτά του αγοράζοντας και δουλεύοντας κάτι που τον κάνει ευτυχισμένο.

η μουσική ειναι για όλους (που την σέβονται και την αγαπούν φυσικά) και όχι για λίγους και εκλεκτούς!

 

εγω δεν μίλησα για δυνατά studios και μηχανήματα. Για δυνατά μουσικά μυαλά μίλησα.

π.χ

Τι να το κάνω εγω το autocad οταν που και που φτιάχνω κανα τετραγωνάκι στο paint?? Δεν θα πετάξω 3000+ ευρω αν το αγοράσω? Ενας αρχιτεκτονας όμως θα το αξιοποιήσει πραγματικά.

 

Με την ίδια λογική, γιατι να δώσει κάποιος 4000 ευρω να αγοράσει την συγκεκριμένη χορωδία και ορχήστρα οταν στο τελος χρησιμοποιεί εναν ήχο βιολιου να σολαρει τη μελωδια του και ενα κρουστό να κρατάει το ρυθμό?

Αυτο το κάνει και με πολύ πιο φθηνές λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ τωρα πας στο αλλο ακρο..

υπαρχουν και πολλοι που εχουν ικανοτητες χωρις να εχουν κανει τις ιδιαιτερες σπουδες (μαλλον μονο αυτοι εχουν ικανοτητες τελικα) και θα το αξιοποιησουν μια χαρα το καθε σουπερ-προγραμμα.αρκει να εχουν τα χρηματα (η οποιοδηποτε τροπο)να το αποκτησουν :wink: )

και σουπερ home studios και σουπερ μυαλα εχει η ελλαδιτσα μας. :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου