Προς το περιεχόμενο

Xρηση τονων στην μιξη???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φιλοι μου,προσφατα διαβαζα μια συνεντευξη του αγαπημενου μου μαστερα Alan Douches στο tapeop και ελεγε οτι καλο θα ηταν απο την στιγμη που γραφεις σε ταινια τις μιξεις σου να χωνεις σε αυτες συχνοτητες στα πολυ χαμηλα κ στα πολυ ψηλα χρησιμοποιοντας  tone generator.Ενω εχω ακουσει αρκετες φορες για την συγκεκριμενη διαδικασια δεν ασχοληθηκα ποτε να μαθω λεπτομερειες για το πως γινεται,αλλωστε μεχρι τωρα στις μιξεις μου οτι χαμηλες θελω τις περνω απο τα μπασα οργανα που εχω χρησιμοποιησει η ενα subkick.Θα ηθελα πολυ να ακουσω λεπτομερειες απο καποιους που ξερουν πως γινεται κατι τετοιο!cheers

οτι και να κανεις,εγω το κανω καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηταν απο την στιγμη που γραφεις σε ταινια

 

καταρχην θα πρεπει να βρεις καποιον που να χρησιμοποιει ακομα...ταινια..δεν ξερω αν υπαρχει κανεις εδω μεσα.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να κάνει με τον ήχο στα μπάσα και στα ψηλά, απλώς οι τεχνικοί συμπεριλάμβαναν test tones σε διάφορες συχνότητες ώστε ο τεχνικός που θα έκανε την μίξη να τα χρησιμοποιήσει σαν οδηγό για να κάνει ανάλογα ρύθμιση στο μαγνητόφωνό του (αν ήταν διαφορετικό από αυτό της ηχογράφησης) ώστε να αναπαραχθεί το υλικό σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω harry  αυτο για το οποιο μιλαω ειναι ,subharmonic synth

 

επισης ενα random tip στο gearslutz για να καταλαβεις πανω κατω γιατι μιλαω

"If you want a huge low bass sound try using two oscs, sawtooth from one and hard sync'ing the second oscillator and use a sine wave. This will create a huge fundamental in the waveform and massive low end."

 

σιγουρα δεν με καιει το low bass απλα επειδη less is not more ,θελω αν ξερει καποιος και εχει την διαθεση ,να μου ξεκαθαρισει καποια πραγματα!

οτι και να κανεις,εγω το κανω καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην θα πρεπει να βρεις καποιον που να χρησιμοποιει ακομα...ταινια..δεν ξερω αν υπαρχει κανεις εδω μεσα.....

sorry το εθεσα λαθος,αυτο πιστευω  ισχυει και για εξολοκληρου  mix itb.Επαναλαμβανω ειμαι

noobas σε αυτο θεμα

οτι και να κανεις,εγω το κανω καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατί το random tip δεν έχει καμία σχέση με μίξη αλλά με σύνθεση ήχων σε συνθεσάιζερ...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατί το random tip δεν έχει καμία σχέση με μίξη αλλά με σύνθεση ήχων σε συνθεσάιζερ...

ναι,αλλα ειναι mixing tip για big bottom,επισης αυτο εχεις την δυνατοτητα να το κανεις απο tone generator,η χρηση synthesizer ειναι η εναλακτικη σε περιπτωση που δεν εχεις tone generator

οτι και να κανεις,εγω το κανω καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλακια θα πω, αλλα what the hell? ;D

 

Μηπως εχεις να κανει τιποτα με προσθηκη υποηχων και υπερηχων, που το ανθρωπινο αυτι δεν ακουει, αλλα λειτουργουν ψυχοακουστικα?

 

(Ψαγμενο? :P)

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ταινιες δεν ειχαν ποτε την ιδια ευαισθησια σε ολο το ευρος συχνοτητων.

Ο λογος που εγραφες τονους, τυπικα 100hz 1000hz και 10k, ηταν για να γινει

η λεγομενη ρυθμιση bias αναλογα με την αποκριση της ταινιας συμφωνα παντα

με την προεπιλεγμενη ταχυτητα.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλακια θα πω, αλλα what the hell? ;D

 

Μηπως εχεις να κανει τιποτα με προσθηκη υποηχων και υπερηχων, που το ανθρωπινο αυτι δεν ακουει, αλλα λειτουργουν ψυχοακουστικα?

 

(Ψαγμενο? :P)

 

χαχαχαχαχα!οχι απλα ειναι ενα ακομα πραγματακι συν πολλα αλλα που υπαρχει στις τεραστιες παραγωγες που ακουμε κατα καιρους,τελος παντων απλα ρωτησα γιατι τοσο καιρο δεν εβρισκα κατι σχετικο πουθενα και επισης δεν ειμαι μελετημενος τυπος οσον αφορα την ηχοληψια απλα λειτουργω με τα αυτια και λιγη γνωση σε εξοπλισμο,ΑΛΛΑ τλκα μαλλον βρηκα αυτο που ηθελα κανοντας με διαφορετικο τροπο το googling  μου ;) παρολα αυτα καθε απαντηση δεκτη  ;D

οτι και να κανεις,εγω το κανω καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου