Προς το περιεχόμενο

Πως γραφουμε μουσικη?


koxcygr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα παντα την απορια πως γραφουν μουσικη. Π.χ ενας πιανιστας καθετε στο πιανο του και κοπαναει chords μεχρι να του βγει η μελωδια. Αλλος σαν πινει καφε του ερχετε ενα riff στο κεφαλλι και παει μετα και το κοπαναει στη κιθαρα. Αλλος την ωρα που τζαμαρει με την παρεα του.

Εσεις???

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

ωχ...

 

Εξαρτάται το χρόνο, το σκοπό, τα μέσα...

 

1. Ναι, στο πιάνο, και κάτι βγαίνει τελικά...

2. Στο χαρτί, χωρίς πιάνο, χωρίς τίποτα (ούτε καφέ).

3. Στο Cubase βάζοντας μία λούπα και συνεχίζοντας από 'κει...

 

Σε όλα τα παραπάνω, η έναρξη είναι αυτή, και μετά έχει πολυ πολύ δουλειά από είτε καινούριες συνθετικές τεχνικές που μπορεί να αναπτύξω (και μπορεί το κομμάτι να εξυπηρετεί αυτό το σκοπό μόνο) είτε υπάρχουσες τεχνικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι μέλος σε σατυρικό συγκρότημα, οπότε οι συνθετικές απαιτήσεις μας είναι ελάχιστες.

Πρώτα γράφουμε τους στίχους, και έπειτα ανάλογα με το ύφος και το σκοπό του κομματιού επιλέγουμε το είδος της μουσικής, rock, swing, μπαλάντα, σκυλάδικο, ό,τι εξυπηρετεί καλύτερα αυτό που έχουμε στο μυαλό μας. Φτιάχνουμε τα ακκόρντα και μια απλή μελωδία κι έτοιμο.

Τώρα αν έχουμε όρεξη για πειραματισμό, δοκιμές και διαφορετικές ενορχηστρώσεις δοκιμάζουμε και αποφασίζουμε.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1. Ναι, στο πιάνο, και κάτι βγαίνει τελικά...

2. Στο χαρτί, χωρίς πιάνο, χωρίς τίποτα (ούτε καφέ).

3. Στο Cubase βάζοντας μία λούπα και συνεχίζοντας από 'κει...

 

 

Και εγω ετσι ξεκιναω παντα, με εναν απο τους 3 παραπανω τροπους (βεβαια εκτος απο πιανο -που δεν το εχω και παντα διαθεσημο- χρησιμοποιω κιθαρα). Χτες για παραδειγμα ξεκινησα ενα κομματακι για εγχορδα με τη μεθοδο 2. Ξεκινωντας απο χαρτι και μετα ακουγοντας αυτο που εγραψα εκανα και οποιες (αν χρειαζοταν) αλλαγες.

 

Το προβλημα ειναι οτι τις περισσοτερες φορες μενω στο ξεκινημα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου ερχονται ..ολα μαζι (στιχοι & μελωδιες) στο ..κεφαλι σχεδον παντα οταν κανω κατι αλλο....συνηθως οταν οδηγω η οταν εχω αϋπνιες ;D.....για αυτο εχω παντα μαζι μου ενα μικρο recorder,δεν νομιζω να καθισα ποτε στη ζωη μου να "γραψω τραγουδι" .

 

οταν γραφω instrumental ξεκιναω συνηθως αυτοσχεδιαζοντας πανω σε καποιο beat η καποια ακολουθια ακκορντων,απο εκει και περα τα πραγματα γινονται...μονα τους...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο ξαναπεστο!! Εχω αμετρητες εισαγωγες.

 

 

Μπα, το προβλημα μου δεν ειναι οτι εχω πολλες εισαγωγες και δε ξερω τι να βαλω μετα. Εχω παρα πολλα κομματια σε ημιτελειωμενο σταδιο, αλλα μια δε με ικανοποιει ο ηχος, μια δε μπορω να βρω τις δυναμικες, μια χανω το ενδιαφερον μου και το παραταω, μια δε ξερω...τι να το κανω γενικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου ερχονται ..ολα μαζι (στιχοι & μελωδιες) στο ..κεφαλι σχεδον παντα οταν κανω κατι αλλο....συνηθως οταν οδηγω η οταν εχω αϋπνιες ;D

 

αυτο ξαναπες το! το τι εμπνευσεις ερχονται στο κεφαλι μου πριν κοιμηθω δεν περιγραφεται. Χωρις πλακα μερικες φορες φτανω σε ενορχηστρωμενο αποτελεσμα (καλα δεν εννοω και 15 οργανα :P). Σκεφτομαι σοβαρα στο εξης να εχω μαγνητοφωνακι διπλα μου ωστε να προλαβω να ηχογραφησω εστω τραγουδιστα τη βασικη μελωδια πριν την ξεχασω μια και καλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως νομιζω οτι πριν το αποπειραθει κανεις πρεπει να εχει ΑΚΟΥΣΕΙ πρωτα μπολικη μουσικη,οσο περισσοτερα ειδη τοσο καλυτερα.....

 

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο κομμάτι που έγραψα, το έγραψα 24:00-02:00, στο laptop (Cubase και 9 soft synthia) ξαπλωμένος στο κρεβάτι, μισοκοιμισμένος (ένα μάτι ανοιχτό, ένα κλειστό  :D) και βγήκε μία χαρά.

 

Επίσης, είχα γράψει κάτι πολύ καλό όταν ήμουν επόπτης στα μαγειρία σε ένα στρατόπεδο. Που; σε ένα ψηφιακό μαγνητοφωνάκι. Διακριτικά βέβαια.

 

Ο καθηγητής μου στο πιάνο, επέμενε με κάθε σοβαρότητα ότι πρέπει να μάθω και πολύ καλό solfege/dictee, έτσι ώστε αν μου έρθει η έμπνευση στην τουαλέτα, να τραβήξω ένα κομμάτι κwλοπαπιέ και να γράψω τις νότες εκεί. Δεν ανέφερε με τι βέβαια. Ελπίζω να μην καταλήξω σαν τον μαρκήσιο De Sade, για αυτό και θα σκεφτώ σοβαρά το ενδεχόμενο να έχω ένα στυλό εκεί. ('Η μάλλον ΚΑΙ εκεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου