Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για αγορα νεας κιθαρας?musicman-esp-ibanez(vai)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μαγκες εχω μεγαλη αναγκη τη βοηθεια σας. ειμαι κατοχως μιας gibson explorer και τωρα σκεφτομαι για νεα κιθαρα.

ειμαι αναμεσα σε esp (οτι μοντελο να ναι κατα προτιμιση oxi V για να βολευει στο ορθιο) musicman και ibanez  jem7 του vai αλλα ακου ολες τις προτασεις σας για οποιαδιποτε κιθαρα.

επισης εχω ενα marshall jvm210h και την digitech gnx4 (αν και δεν την πολυ χρησιμοποιο γιατι δεν την ξερω καλα ακομα).θελω μια κιθαρα που να μου επιτρεπει να πεζω γρηγορα και τεχνικα να ειναι μαλακη για γρηγορο και ευκολο sweep picking γιατι η explorer δεν ειναι τοσο ανετη. για κομματια οπως του vai satriani malmsteen petrucci children of bodom.θελω να βγαλω metal,progressive,heavy ηχο και δεν υπαρχει προβλημα χρηματων δινω αρκετα αμα προκειτε για μια καλη κιθαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω εχω μια horizon και ειμαι πολυ ικανοποιημενος.

 

Musicman και Jem7 δοκιμασα αλλα δεν μου εκαναν κλικ στα ρυθμικα.Επαιξε μεγαλο ρολο οτι ειναι και neck through.

Για σολιδια ολες τους ειναι ταμαμ.Εχουν πολυ γρηγορες ταστιερες και οι τρεις.

 

(οτι μοντελο να ναι κατα προτιμιση oxi V για να βολευει στο ορθιο)

 

Μηπως εννοεις στο καθιστο? ;D

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να απευθυνεσαι σε τετοια μοντελα θεωρω οτι εχεις το budget. Συνεπως σαν κατοχος της musicman... μην το σκεφτεις καν! Musicman με τα 1000 !!! Ελεινα ευκολοπαιχτη, πολυ μελετημενη κιθαρα με καλα κλειδια, ξυλα, μαγνητες...

 

Οσο για τα ειδη που ανεφερες οτι παιζεις.. επιμενω οτι η musicman θα σου κανει καλα την δουλεια. Με d-sonic στη γεφυρα θα βγαλεις οτι ηχο θες σε high gain καταστασεις.

 

Οσο για τα ρυθμικα που λεει ο φιλος πριν.. μια χαρα τα παει η Musicman νομιζω. Εχει ολο τον ογκο που απαιτει ενα heavyriff αν και σε αυτον τον τομεα.. πρεπει να αρχισουμε να μιλαμε για ενισχυτη.

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Gear Acquisition Syndrome ενοω ορθιος γιατι ειχα πεξει με μια Jackson oρθιος και ηταν τρελο προβλημα στο καθιστο εχω πεξει στην αμερικη με τη gibson v(4.500$ ελεος) του Zakk wylde και βολευε στο καθιστο δεν επεξα ορθιος για να ξερω.ενας φιλος μου εχει τη horizon αν και εγω δεν εχω πεξει με αυτη την εχω ακουσει και εχει τρελο ηχο αλλα ειμαι αρκετα επιφιλακτηκος γιατι μου φενεται πολυ φτηνη σε σχεση με τις αλλες και μου φενεται πολυ περιεργο να μην χανει απο πουθενα.η Jem πως σου ακουγοταν γενικα τι σου αρεσε και τη οχι απο αυτην?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε steltrucci εχεις κανει φοβερη δουλεια στο myspace πολυ ωραια τραγουδια και πολυ μεγαλη προσεγγιση σε petrucci  ;D.σε αυτα πεζεις με τη musicman? και με πιο μοντελο messa boogie?υπαρχουν τοσα πολλα μοντελα petrucci που δεν ξερω τι να διαλεξω εχεις καμια προταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Gear Acquisition Syndrome ενοω ορθιος γιατι ειχα πεξει με μια Jackson oρθιος και ηταν τρελο προβλημα στο καθιστο εχω πεξει στην αμερικη με τη gibson v(4.500$ ελεος) του Zakk wylde και βολευε στο καθιστο δεν επεξα ορθιος για να ξερω.ενας φιλος μου εχει τη horizon αν και εγω δεν εχω πεξει με αυτη την εχω ακουσει και εχει τρελο ηχο αλλα ειμαι αρκετα επιφιλακτηκος γιατι μου φενεται πολυ φτηνη σε σχεση με τις αλλες και μου φενεται πολυ περιεργο να μην χανει απο πουθενα.η Jem πως σου ακουγοταν γενικα τι σου αρεσε και τη οχι απο αυτην?

 

Μου αρεσε στην Jem

1)Η ποιοτητα κατασκευης

2)Οι πολλαπλες επιλογες με τους μαγνητες

 

Δεν μου αρεσε

1)Το παχος και σχημα της ταστιερας

2)Το rosewood

3)Τα φρου-φρου και αρωματα που εχει επανω(tree of live,gold hardware,χερουλι βαλιτσας).Γενικα πολυ θελω να δειξω τη κιθαρα ειμαι ρε παιδακι μου.(καθαρα θεμα γουστου μου ολα αυτα)

4)Και βασικοτερο.Το alder σωμα και ο ηχος του.Ισως με αλλους μαγνητες να μαρεσε καλυτερα.Αλλα επειδη ειμαι πιο πολυ ρυθμικος κιθαριστας δεν μου εκανε ο ηχος.

 

Στην horizon βρηκα

1)Πιο ζεστο ηχο(πιο στο γουστο μου τελος παντων)

2)Neck through

3)Fixed bridge

4)Εξισου καλη ποιοτητα κατασκευης

5)Quilt maple top που την χαζευω με τις ωρες

6)Εβενο

7)Ταστιερα λες και ηταν κομενη για το χερι μου

8)Τιμη.

 

Μετα απο καποιο καιρο αλλαξα τους Duncan με EMG

Μου ταιριαξε ο ηχος ακομα περισσοτερο για αυτα που παιζω(full metal με drop tunning οπου χρειαζετε και ειδικα η fixed bridge βολευει απιστευτα για αυτο)

 

Για την τιμη που λες νομιζω οτι παιζει μεγαλο ρολο οτι η μια ειναι μοντελο του Vai ενω η ESP ειναι μοντελο παραγωγης.Τι εχει δηλαδη η Alexi Laiho και ειναι τοσο ακριβη?

Μια RR ειναι με λογοτυπο ESP και υπογραφη ενος μεγαλου κιθαριστα. ;D

 

 

Βασικα η επιλογη μιας τοσο ακριβης κιθαρας εξαρταται καθαρα απο το τι θες να παιξεις και τι σου ταιριαζει (εσενα προσωπικα)στο αυτι και στο ματι.

Μιλαμε για 3 κιθαρες με αλλα ξυλα, αλλους μαγνητες, αλλο σχημα.Ειναι καθαρα υποκειμενικο το θεμα επιλογης

 

Παντως σε τετοια λεφτα υπαρχουν και αλλες μαρκες

πχ. Vigier, Caparison, Parker κλπ κλπ

 

 

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολλοί οι παράγοντες που θέτεις, αλλά πριν απαντήσω θα σε ρωτήσω πρώτα: Εφόσον έχεις μια πολύ καλή κιθάρα, γιατί θες να πάρεις άλλη? Τη θέλεις για 2η/backup ή για να αντικαταστήσεις αυτή που έχεις? Αν είναι κάτι που δεν σου κάνει στη συγκεκριμένη κιθάρα τι είναι? Κατάλαβα προφανώς ότι δεν σε βολεύει εντελώς, αλλά τι ακριβώς είναι που δεν σε βολεύει? Να φανταστώ το σχετικά πιο χοντρό μανίκι ή η μικρή κλίμακα?

 

 

Όσον αφορά τα υπόλοιπα...

 

ειμαι αναμεσα σε esp (οτι μοντελο να ναι κατα προτιμιση oxi V για να βολευει στο ορθιο) musicman και ibanez  jem7 του vai αλλα ακου ολες τις προτασεις σας για οποιαδιποτε κιθαρα.

 

Τα μοντέλα της ESP δεν είναι όλα ίδια. Σαν κοινό οι περισσότερες έχουν μεν τα σχετικά λεπτά μανίκια με σχεδόν flat radius και XJ τάστα, αλλά κατά τ'άλλα υπάρχουν αρκετές διαφορές. Το ίδιο και οι musicman. Οι JEM από την άλλη είναι εντελώς εξειδικευμένες κιθάρες, και κατ'εμέ είναι φτιαγμένες καθαρά για lead παίξιμο.

 

Οπότε καλύτερα ας πάμε με τα βασικά. Επειδή απ'όσο βλέπω το budget σου είναι αρκετά μεγάλο και έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις από μια πληθώρα κιθαρών, καλύτερα πες μας τι ακριβώς θα ήθελες από μια νέα κιθάρα. Συγκεκριμένα πράγματα. Floyd rose, jumbo frets, flat radius, 25.5" κλίμακα, 2 διπλούς κλπ. Γιατί το μόνο που έχω καταλάβει μέχρι τώρα είναι ότι θες μια κιθάρα χωρίς neck dive.

 

Έπειτα...

 

επισης εχω ενα marshall jvm210h και την digitech gnx4 (αν και δεν την πολυ χρησιμοποιο γιατι δεν την ξερω καλα ακομα).

 

Ο εξοπλισμός που έχεις είναι αρκετά καλός, και θα σου πρότεινα να ψάξεις λίγο παραπάνω την πεταλιέρα μια και είναι αρκετά καλή και θα σου χρησιμεύσει αρκετά στο να βγάλεις τον ήχο που περιγράφεις.

 

 

θελω μια κιθαρα που να μου επιτρεπει να πεζω γρηγορα και τεχνικα να ειναι μαλακη για γρηγορο και ευκολο sweep picking γιατι η explorer δεν ειναι τοσο ανετη. για κομματια οπως του vai satriani malmsteen petrucci children of bodom.θελω να βγαλω metal,progressive,heavy ηχο και δεν υπαρχει προβλημα χρηματων δινω αρκετα αμα προκειτε για μια καλη κιθαρα

 

Το "γρήγορα" είναι σχετικό. Άλλοι παίζουν γρήγορα σε μανίκια-κορμούς και vintage radius κι άλλοι σε "φλούδες" με flat radius. Όσον αφορά τον ήχο, φαντάζομαι χρειάζεται περισσότερο να πειραματιστείς με την πεταλιέρα και τον ενισχυτή σου παρά με κιθάρα, μια και το gear σου βγάζει μια χαρά τον ήχο που χρειάζεσαι. Κατά τ'άλλα, φαντάζομαι εννοείς πως θέλεις πιο δυνατούς μαγνήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το καθιστο-ορθιο με μπερδεψε λιγο, δεν καταλαβα αν μιλαει για neck dive ή για καθιστο παιξιμο στυλ παραλιας, αλλα με V και King V παιζεις μια χαρα ορθιος και με ενα υποποδιο ανετα και καθιστος. Με Rhoads παιζεις ανετα και οκλαδον ;D. Μια superstrat βεβαια ειναι πιο βολικη σε ολες σχεδον τις περιπτωσεις και μαλλον θα εχει και ευκολοτερη προσβαση στα τελευταια ταστα.

 

Η Petrucci σιγουρα θα παιζει και θα κελαϊδαει τελεια αλλα τη βρισκω τελειως ασχημη, οποτε μενουν Ibanez, ESP, Jackson, και ενα σωρο "μικροτερα" ονοματα που βγαζουν κιθαρες σε αυτο που θες. Η Strat του Malmsteen διαφερει λιγο βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε steltrucci εχεις κανει φοβερη δουλεια στο myspace πολυ ωραια τραγουδια και πολυ μεγαλη προσεγγιση σε petrucci  ;D.σε αυτα πεζεις με τη musicman? και με πιο μοντελο messa boogie?υπαρχουν τοσα πολλα μοντελα petrucci που δεν ξερω τι να διαλεξω εχεις καμια προταση?

 

  Σ ευχαριστω πολυ για τα λογια σου. Σε ολα τα κομματια επαιξα με την musicman. Στο σολακι που εχω στο σαουντρακ, με το piezo, χρησιμοποιησα τον boogie 50/50 με effects της boss gt8 μιας και οταν το ειχα ηχογραφησει δεν ειχα ακομα ολοκληρωσει το ρακ σετ. Τα αλλα 2 τα ηχογραφησα μεσα απο το line6 gx χρησιμοποιωντας τα εφε απο το pod farm software.

 

  Οσο αφορα την κιθαρα του petrucci, προσωπικα μου αρεσει το παλαιο μοντελο. Αυτο που εχω. Τον λογο τον εχω εξηγησει και παλαιοτερα και ειναι επειδη η νεα του κιθαρα ειναι alder wood οποτε χανει σε ογκο σε σχεση με το basswood. Eπισης ειναι μεγαλυτερη σε μεγεθος λογω του "τουμπανισμου" του petrucci επειδη πλακωθηκε στην πρωτεινη. Συνεπως εκανε μετατροπη στο πισω μερος της κιθαρας μεγαλωνοντας την για να "καθεται" καλυτερα το χερι του. Μην ξεχναμε ειναι signature μοντελο. Πρωτα βολευει αυτον και επειτα εμας  ;)

 

  Συνοψιζοντας, το πρωην μοντελο του, που ειναι αισθητα φθηνοτερα απο το νεο και αξιζει καθε ευρω ( η καλυτερα για την τσεπη μας καθε δολλαριο..) εχει οτι ζητας. Παιχτικα αψογη, ηχητικα το ιδιο, αισθητικα επισης.. Νομιζω αν εχεις το budget δεν εχεις να περιμενεις τπτ.  8)

My Youtube channel --> Stel Andre - YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολλοί οι παράγοντες που θέτεις, αλλά πριν απαντήσω θα σε ρωτήσω πρώτα: Εφόσον έχεις μια πολύ καλή κιθάρα, γιατί θες να πάρεις άλλη? Τη θέλεις για 2η/backup ή για να αντικαταστήσεις αυτή που έχεις? Αν είναι κάτι που δεν σου κάνει στη συγκεκριμένη κιθάρα τι είναι? Κατάλαβα προφανώς ότι δεν σε βολεύει εντελώς, αλλά τι ακριβώς είναι που δεν σε βολεύει? Να φανταστώ το σχετικά πιο χοντρό μανίκι ή η μικρή κλίμακα?

 

Οπότε καλύτερα ας πάμε με τα βασικά. Επειδή απ'όσο βλέπω το budget σου είναι αρκετά μεγάλο και έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις από μια πληθώρα κιθαρών, καλύτερα πες μας τι ακριβώς θα ήθελες από μια νέα κιθάρα. Συγκεκριμένα πράγματα. Floyd rose, jumbo frets, flat radius, 25.5" κλίμακα, 2 διπλούς κλπ. Γιατί το μόνο που έχω καταλάβει μέχρι τώρα είναι ότι θες μια κιθάρα χωρίς neck dive.

(το neck dive ποσο μεγαλο ρολο πεζει σε αυτα που θελω αν και νομιζω οτι οι κιθαρες που ειπα δεν εχουν σωστα ?αυτο κυριως συμβαινει σε βαριες κιθαρες?)

βασικα εσθανωμε οτι μπορω να κανω πολλα περισσοτερα απο αυτα που μου προσφερει η κιθαρα μου. το πιο βασικο ειναι οτι δεν εχει tremolo και ειναι μια κιθαρα κυριως για rhythm και μετα για solo. επισης εχει μονο 22 ταστα και χρειαζομαι 24.ενα αλλο μειονεκτημα ειναι οτι στο 19ο ταστο και μετα οταν μιλαμε για γρηγορα solo ειναι αρκετα ευκολο να μην βγει τελειως καθαρο γιατι τα δαχτυλα δεν ειναι πολυ ευθυγραμμισμενα και ειναι δυσκολο.Γενικα θα ηθελα μια περισσοτερο lead κιθαρα για 1η και να εχω την explorer για 2η.

γενικα θα ηθελα να εχει περισσοτερο προδιαγραφες για lead &Solo πιο λεπτο λεμο 25.5" κλίμακα τωρα για τα αλλα χαρακτηριστικα που μου λες επειδη δεν τα εχω ψαξει και πολυ τι ρολο πεζει το καθενα και για αυτο ζηταω τη βοηθεια σας τι ακριβως ειναι τα jumbo frets? και που χρησημευουν? και τα ΧS της esp ειναι τα jumbο στην ουσια που τα βαφτησε XS? το radius ειναι το ποσο χοντρη ειναι η ταστιερα? απο μαγνητες εχω πεξει κυριως απο gibson και εγω εχω 1 x Gibson 496 R neck

1 x Gibson 500 T bridge θα ηθελα καποιους για lead ξερω απο emg αλλα δεν γνωριζω ποσο καταλληλοι ειναι για lead απο duncan δεν εχω πεξει με καλους τωρα ξερω σιγουρα οτι θελω 2 διπλους τωρα αν θα εχει και 3ο μονo πχ jem δεν υπαρχει προβλημα αρκει να εχει εξισου καλα καθαρα και distortion αλλα εκει πεζει ρολο και ο ενισχυτης με τα πεταλια.το τελευταιο ειναι το tremolo system και το bridge γενικα εκει εχω μπερδευτει τρελα με τοσα διαφορετικα που βγαζει ο καθενας μιας και δεν εχω πολυ ασχοληθει με αυτο.θελω ενα tremolo με δυνατοτητες που να μπορω να κανω διαφορα οχι το απλο που εχουν οι περισσοτερες strato π.χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου