Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για αγορα νεας κιθαρας?musicman-esp-ibanez(vai)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ημουν κατοχος της Horizon και της Jem.

Την πρωτη τη βρηκα πολυ πριμα για τα γουστα μου (quilt maple, alder και εβενο ταστιερα τι περιμενεις...) αν και κατασκευαστικα ειναι ΑΨΟΓΗ.

Γενικα η εντυπωση που μου αφησε ειναι οτι προκειται για κιθαρα dedicated στο metal ηχοχρωμα.

Η Jem απο την αλλη πλευρα, (basswood, rosewood) ειναι πιο ζεστη κιθαρα και μεγαλυτερο της προσον η ευελιξια της.

Βεβαια σου μιλαω για την παλια floral pattern οποτε ισως εχει διαφορετικα specs απο τη λευκη.

Εν κατακλειδι. Οι επιλογες σου σε αυτα τα χρηματα ειναι τεραστιες. Επειδη θες να προσεγγισεις ηχους σκληρους αλλα και Malmsteen (ο οποιος δεν παιζει με κανενα τρελο distortion) γνωμη μου ειναι να ψαξεις και αλλου. Αλλα να ξερεις οτι οι ESP ΔΕΝ ειναι οι πιο ευελικτες κιθαρες εκει εξω. Ειναι ιδιαιτερες.

Πηγαινε δοκιμασε καμια Framus Diablo...Σε αυτα που θες ειναι μια χαρα.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι επιλογες σου σε αυτα τα χρηματα ειναι τεραστιες. Επειδη θες να προσεγγισεις ηχους σκληρους αλλα και Malmsteen (ο οποιος δεν παιζει με κανενα τρελο distortion) γνωμη μου ειναι να ψαξεις και αλλου. Αλλα να ξερεις οτι οι ESP ΔΕΝ ειναι οι πιο ευελικτες κιθαρες εκει εξω. Ειναι ιδιαιτερες.

Πηγαινε δοκιμασε καμια Framus Diablo...Σε αυτα που θες ειναι μια χαρα.

γενικα δεν με ενδιαφερει να προσεγγισω ηχο malmsteen με ενδιαφερει περισσοτερο ηχοι απο dream theater vai και bodom απο malmsteen με ενδιαφερει μια κιθαρα μου θα μου επιτρεπει να χρισιμοποιο τις τεχνικες των κομματιων οχι ο ηχος του τοσο γιατι στα περισσοτερα τραγουδια του ειναι πιο χαρντ ροκ απο μεταλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, οι κιθάρες που με φάνηκαν πάρα πολύ άνετες, χωρίς να έχω παίξει με MusicaMan, είναι οι ibanez και οι esp, με μία κλίση αρέσκειας περισσότερο προς τις ibanez. Οπότε θα πρότεινα να πάρεις Ibanez ή esp. Πάντως εκτός από την jem, τσέκαρε και αυτή, πρέπει να΄ναι αρκετά ευκολόπαιχτη και καλή για τα είδη που θες

 

http://guitars.musiciansfriend.com/product/Ibanez-Herman-Li-EGEN18-Signature-Electric-Guitar?sku=500160

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Οποτε καλυτερα να πας να δοκιμασεις μονος σου τις κιθαρες γιατι το θεμα του playability ειναι ΚΑΘΑΡΑ προσωπικο...

Γιατι πολλοι δε συμπαθουν το πολυ λεπτο και χωρις μεγαλη καμπυλη μπρατσο της Jem πχ.

Και μην κολλας σε ESP, Ibanez, MM...

Υπαρχουν και Framus, Carvin, Jackson (ειδικα σε αυτα τα λεφτα) κτλ κτλ...

Ψαξε οσες μπορεις περισσοτερο.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Συνοψιζοντας, το πρωην μοντελο του, που ειναι αισθητα φθηνοτερα απο το νεο και αξιζει καθε ευρω ( η καλυτερα για την τσεπη μας καθε δολλαριο..) εχει οτι ζητας. Παιχτικα αψογη, ηχητικα το ιδιο, αισθητικα επισης.. Νομιζω αν εχεις το budget δεν εχεις να περιμενεις τπτ.  8)

 

Συμφωνώ με τον φίλο Steltrucci,και το σημαντικότερο την δίνεις εύκολα εαν κάτι δεν σου κάτσει καλά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης εχει μονο 22 ταστα και χρειαζομαι 24.ενα αλλο μειονεκτημα ειναι οτι στο 19ο ταστο και μετα οταν μιλαμε για γρηγορα solo ειναι αρκετα ευκολο να μην βγει τελειως καθαρο γιατι τα δαχτυλα δεν ειναι πολυ ευθυγραμμισμενα και ειναι δυσκολο.

 

από απλή διαπίστωση, σχεδόν πάντα οι κθάρες neck through είναι πιο μέσα κομμένες με αποτέλεσμα να βοηθάνε πολύ όταν παίζεις στα κάτα κάτω τάστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(το neck dive ποσο μεγαλο ρολο πεζει σε αυτα που θελω αν και νομιζω οτι οι κιθαρες που ειπα δεν εχουν σωστα ?αυτο κυριως συμβαινει σε βαριες κιθαρες?)

βασικα εσθανωμε οτι μπορω να κανω πολλα περισσοτερα απο αυτα που μου προσφερει η κιθαρα μου. το πιο βασικο ειναι οτι δεν εχει tremolo και ειναι μια κιθαρα κυριως για rhythm και μετα για solo. επισης εχει μονο 22 ταστα και χρειαζομαι 24.ενα αλλο μειονεκτημα ειναι οτι στο 19ο ταστο και μετα οταν μιλαμε για γρηγορα solo ειναι αρκετα ευκολο να μην βγει τελειως καθαρο γιατι τα δαχτυλα δεν ειναι πολυ ευθυγραμμισμενα και ειναι δυσκολο.Γενικα θα ηθελα μια περισσοτερο lead κιθαρα για 1η και να εχω την explorer για 2η.

γενικα θα ηθελα να εχει περισσοτερο προδιαγραφες για lead &Solo πιο λεπτο λεμο 25.5" κλίμακα τωρα για τα αλλα χαρακτηριστικα που μου λες επειδη δεν τα εχω ψαξει και πολυ τι ρολο πεζει το καθενα και για αυτο ζηταω τη βοηθεια σας τι ακριβως ειναι τα jumbo frets? και που χρησημευουν? και τα ΧS της esp ειναι τα jumbο στην ουσια που τα βαφτησε XS? το radius ειναι το ποσο χοντρη ειναι η ταστιερα? απο μαγνητες εχω πεξει κυριως απο gibson και εγω εχω 1 x Gibson 496 R neck

1 x Gibson 500 T bridge θα ηθελα καποιους για lead ξερω απο emg αλλα δεν γνωριζω ποσο καταλληλοι ειναι για lead απο duncan δεν εχω πεξει με καλους τωρα ξερω σιγουρα οτι θελω 2 διπλους τωρα αν θα εχει και 3ο μονo πχ jem δεν υπαρχει προβλημα αρκει να εχει εξισου καλα καθαρα και distortion αλλα εκει πεζει ρολο και ο ενισχυτης με τα πεταλια.το τελευταιο ειναι το tremolo system και το bridge γενικα εκει εχω μπερδευτει τρελα με τοσα διαφορετικα που βγαζει ο καθενας μιας και δεν εχω πολυ ασχοληθει με αυτο.θελω ενα tremolo με δυνατοτητες που να μπορω να κανω διαφορα οχι το απλο που εχουν οι περισσοτερες strato π.χ.

 

Ταστα οι περισσοτερες (ολες?) οι κιθαρες αυτου του στυλ jumbo εχουν. Το radius ειναι το ποσο κυρτη η επιπεδη ειναι η ταστιερα. Οσο μεγαλυτερο, τοσο πιο επιπεδη, που μαλλον αυτο θελεις. Ειναι και θεμα προτιμησης, αλλα ολα αυτα βοηθανε στο σολαρισμα. Tremolo ολα τα διαφορετικα που λες περιπου την ιδια δουλεια κανουν. Θελεις floating συστημα, κατι σε Floyd Rose ή παραλλαγη του που θα βρεις σε οποιαδηποτε μεταλοκιθαρα. Υπαρχουν και τα Kahler αν θες να ψαξεις.

 

Μαγνητες θελεις κατι δυνατο, απο εκει και περα το χαος. Οι κιθαριστες που αναφερεις παιζουν με διαφορους DiMarzio ή με EMG, χωρις αυτα να ειναι και οι μονες επιλογες.

 

Για προσβαση στα τελευταια ταστα εκτος απο neck through δες και καμια bolt-on RG. Αν σε ενδιαφερουν δοκιμασε μια οπωσδηποτε, δεν εχουν το κλασσικο τετραγωνο joint, και με το κοψιμο τους εχεις πολυ ανετη προσβαση παντου. Αναλογα με τα χερια σου μπορει να σε βολευει και καλυτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tremolo ολα τα διαφορετικα που λες περιπου την ιδια δουλεια κανουν. Θελεις floating συστημα, κατι σε Floyd Rose ή παραλλαγη του που θα βρεις σε οποιαδηποτε μεταλοκιθαρα. Υπαρχουν και τα Kahler αν θες να ψαξεις.

 

Μαγνητες θελεις κατι δυνατο, απο εκει και περα το χαος. Οι κιθαριστες που αναφερεις παιζουν με διαφορους DiMarzio ή με EMG, χωρις αυτα να ειναι και οι μονες επιλογες.

 

ολες οι lead κιθαρες που λεω εχουν bolt on και η δικια μου εχει Neck thru οποτε παω σε στανταρτ bolt on παντως η κιθαρα που μου εστειλες γαμαει και την ειχα ξεχασει τελειως thanks.τα kahler τα ξερω τι διαφορα εχουν ομως? ενα tremolo που θα ανεβαζει και θα κατεβαζει νοτες οπως jem η του herman μου κανει τωρα τι αλλα προσθετα υπαρχουν δεν τα ξερω αμα ξερεις ριξε καμια ιδεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταστα οι περισσοτερες (ολες?) οι κιθαρες αυτου του στυλ jumbo εχουν. Το radius ειναι το ποσο κυρτη η επιπεδη ειναι η ταστιερα. Οσο μεγαλυτερο, τοσο πιο επιπεδη, που μαλλον αυτο θελεις. Ειναι και θεμα προτιμησης, αλλα ολα αυτα βοηθανε στο σολαρισμα. Tremolo ολα τα διαφορετικα που λες περιπου την ιδια δουλεια κανουν. Θελεις floating συστημα, κατι σε Floyd Rose ή παραλλαγη του που θα βρεις σε οποιαδηποτε μεταλοκιθαρα. Υπαρχουν και τα Kahler αν θες να ψαξεις.

 

Μαγνητες θελεις κατι δυνατο, απο εκει και περα το χαος. Οι κιθαριστες που αναφερεις παιζουν με διαφορους DiMarzio ή με EMG, χωρις αυτα να ειναι και οι μονες επιλογες.

 

Για προσβαση στα τελευταια ταστα εκτος απο neck through δες και καμια bolt-on RG. Αν σε ενδιαφερουν δοκιμασε μια οπωσδηποτε, δεν εχουν το κλασσικο τετραγωνο joint, και με το κοψιμο τους εχεις πολυ ανετη προσβαση παντου. Αναλογα με τα χερια σου μπορει να σε βολευει και καλυτερα!

 

ολες οι lead κιθαρες που λεω εχουν bolt on και η δικια μου εχει Neck thru οποτε παω σε στανταρτ bolt on παντως η κιθαρα που μου εστειλες γαμαει και την ειχα ξεχασει τελειως thanks.τα kahler τα ξερω τι διαφορα εχουν ομως? ενα tremolo που θα ανεβαζει και θα κατεβαζει νοτες οπως jem η του herman μου κανει τωρα τι αλλα προσθετα υπαρχουν δεν τα ξερω αμα ξερεις ριξε καμια ιδεα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου