Προς το περιεχόμενο

αναβάθμιση σε jazz bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλη την νοιζοπαρέα!! :D

 

Είμαι κάτοχος ενός Squier Vintage Modified Jazz Bass (http://www.thomann.de/gr/fender_squier_vint_mod_jazz_nt.htm) με το οποίο μπορώ να πω ότι είμαι ακόμα ερωτευμένος, σχεδόν 1 χρόνο μετά (είναι το δεύτερο μπάσο μου, μέτα από ένα entry lever Ibanez)

 

Σε γενικές γραμμές είμαι απόλυτα ευχαριστημένος απ'το όργανο μου και οχι μόνο για τα χρήματα που πλήρωσα. Γι'αυτό σκέφτομαι να προβώ σε μια αναβάθμιση, αφου πιστεύω αξίζει τον κόπο.

 

Το όργανο έχει κάποια θεματάκια. Κατ'αρχάς να πω οτι ποιοτικά είναι πολύ καλό με καλα ξύλα, εξαιρετικό φινιρισμα στο σώμα, τίποτα δεν έχει ξεκουνηθεί (εντάξει λίγο το τζακ ίσως :P)

Επίσης το μανίκι του σύμφωνα με γνωστό μουσικό μαγαζί της Θεσσαλονίκης και επίσης γνωστό οργανοποιό (στα 2 σεταπ που το χω παει μεχρι τωρα..) μου είπαν ότι είναι πολύ καλό, πραγμα που σημαίνει οτι τα όποια θεματάκια έχει δεν ειναι λόγω μανικιού (ευτυχώς, γιατί ένα fret levelling ας πούμε είναι και κοστοβόρα διαδικασια)

 

Η πρώτη αναβάθμιση που σκέφτομαι να κάνω είναι η γέφυρα που υποψιάζομαι ότι δεν είναι και ότι καλύτερο ποιοτικά. Το όργανο ακόμα και με καινούργιες χορδές μετά απο σεταπ τρίζει λίγο όταν παίζω δυνατά η με πένα και ειδικά στη Μι. Φοράει κλασική vintage style γέφυρα. Με τι θα προτείνατε να την αντικαταστήσω? Μια genuine fender, κατι σε στυλ gotoh201 ίσως? (badass II απορρίπτεται εξ'αρχής λόγω κόστους..)

Και θα λυθούν έτσι τα όποια θεματάκια έχει? Να πω οτι δεν θέλω να χάσει τον χαρακτήρα του το όργανο, αν και δεν νομίζω οτι με μια gotoh π.χ. θα γίνει κάτι τέτοιο. Επίσης σεταρω σε σχετικά χαμηλό action, 3-3,5 χιλιοστά απ'το 12 τάστο (αν θεωρείται χαμηλό..) απλά γιατί με βολεύει σε γρήγορο παίξιμο fingerstyle αλλα και σλαπ. Αν είναι λάθος πέστε μου.

 

Μετά τα κλειδιά. Δείχνουν κάπως "φθηνά" χωρίς να σημαίνει κάτι αυτο. Με τη λειτουργία τους είμαι σχετικά ικανοποιημένος στο πως κρατάνε κούρδισμα. Αυτο το σχετικά με κάνει να σκέφτομαι να τα αντικαταστήσω, αφου πιστεύω θα κερδίσει σε σταθερότητα πακέτο με μια νέα γέφυρα. Αν λέω πάλι βλακείες η απλά δεν αξίζει τον κόπο (και το χρήμα..) διορθώστε με. Αν πάλι αξίζει σε τι να πάω? Schaller ή Gotoh ίσως? Πάντα τα κλασικά fender vintage style σε σχήμα τριφυλλιού...

 

Τέλος ηλεκτρικά και εδώ ειναι κι ο μεγάλος χαμός. Ο ήχος των μαγνητών είναι οκ, αρκετά γλυκός, στρογγυλεμένος και.. vintage. Οι μαγνήτες είναι Duncan Designed Alnico V (JB101) single coil φυσικά. Πολλοί σε ξένα φορουμ είδα ότι αλλάζουν ποτενσιόμετρα. Τι θα κερδίσω απο κάτι τέτοιο?

Αν πάω για αλλαγή μαγνητών, δεν έχω ιδέα τι μαγνήτες. Ξέρω μονο τι περίπου θέλω και αυτό είναι περισσότερο punch και growl σε σχέση με τους υπάρχοντες μαγνήτες, να είναι λίγο πιο αναλυτικοί απ'την άποψη να ακούγονται πιο καθαρά οι νότες (πιο edgy αν θέλετε..), ενώ παράλληλα να διατηρηθεί και μια πιο vintage χροιά. Και θα προτιμούσα να αποφύγω active κυκλώματα - μετά δεν θα είναι jazz bass. Το πολύ-πολύ μια active ενισχυση στο σήμα, αν υπάρχει κάτι που να μου δίνει αυτά τα χαρακτήριστικα και βγαίνει έτσι.

 

Συγνώμη για όλη την ασχετοσύνη που πηγάζει απ'αυτό το ποστ αλλα είμαι όντως άσχετος  :P σε τέτοια θέματα και έχω πελαγώσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Γιατρέ μου... συμφωνώ και επαυξάνω στις αναβαθμίσεις που θέτεις. Έχω το... ίδιο σε άταστο και παρότι είμαι ευχαριστημένος μαζί του- υπέρ του δέοντος θα έλεγα αναλογικά με το κόστος του- κλειδιά και καβαλάρης είναι για... σούτο. Τα μέταλλα είναι για κλάματα... Δεν του έχω βάλει χέρι (ακόμα), αλλά όταν θα έρθει η ώρα ο καβαλάρης θα είναι badass. Βέβαια γράφεις ότι το κόστος είναι απαγορευτικό, όμως όσοι έβαλαν, άκουσαν άλλα πράγματα από τα όργανα. Φυσικά όπως πολύ σωστά επισήμανες, να τα κλειδιά, να ο καβαλάρης, γράφεις και για μαγνήτες, άμα το κόστος είναι να πάει όσο το μπάσο... άστα καλύτερα... Οπότε στην περίπτωση μας, η υπομονή είναι... αρετή... Όλο και κάποιος καβαλάρης θα παίξει στα μεταχειρισμένα, όλο και κάνα σετ κλειδιά...   

Υπομονή και κάτι θα μας προκύψει... 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι στη θεση σου αν θα αλλαζα κατι, αυτο θα ηταν μονο οι μαγνητες !!! με ενα καλα κομμενο nut και ενα καλοσεταρισμενο οργανο ακομα και τα κακης ποιοτητας κλειδια κρατανε μια χαρα κουρδισμα.

 

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι στη θεση σου αν θα αλλαζα κατι, αυτο θα ηταν μονο οι μαγνητες !!! με ενα καλα κομμενο nut και ενα καλοσεταρισμενο οργανο ακομα και τα κακης ποιοτητας κλειδια κρατανε μια χαρα κουρδισμα.

 

+10

 

Με τι θα προτείνατε να την αντικαταστήσω? Μια genuine fender, κατι σε στυλ gotoh201 ίσως? (badass II απορρίπτεται εξ'αρχής λόγω κόστους..)

http://cgi.ebay.com/Chrome-Heavy-Duty-4-String-Bridge-Fender-Bass-/130437173927?pt=Guitar_Accessories&hash=item1e5ea952a7

 

Tried, tested & passed with flying colours.

Βάλε τα λεφτά στους noiseless vintage μαγνήτες.  ;)

 

Πολλοί σε ξένα φορουμ είδα ότι αλλάζουν ποτενσιόμετρα. Τι θα κερδίσω απο κάτι τέτοιο?

Τρίχες. Αν δεν αλλάζεις τοπολογία (πχ blend) μην πειράζεις τίποτα.

Στο μέλλον βάλε ένα Varitone.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ ίδιο και μετά απο ''διεύρυνση'' του nut δεν ξεκουρδιζόταν καθόλου.

Πάντως τα κλειδιά του είναι παραπάνω απο αξιοπρεπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν....

Έδωκα το JB μου στο φίλο μου μπασίστα και οργανοποιό και δεν άλλαξε ούτε γέφυρα, (τα κλειδιά τα είχα αλλάξει εγώ) του λέω κάνε ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ..... και τελικά δεν μου το ξανάδωσε ποτέ πισω.

Τι έκανε ? Αγόρασε και πέρασε ferrules και το έκανε string throught body, το σετάρισε και έκανε πλάκα σε ότι άλλο μπάσσο είχανε τα παληκάρια στο live που συμμετείχε.

Α οι μαγνήτες ήταν Lace Sensors.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα άρα πάμε για γέφυρα μόνο. Το nut μου είπαν ότι είναι καλά κομμένο πάντως..Καλα γενικά απ'τα κλειδιά δεν έχω και κανα ιδιαίτερο παράπονο παντως.

 

Η γέφυρα που έβαλες audio μοιάζει πολύ με την gotoh.

Φιλολογικού ενδιαφέροντος ερώτημα: μια γεφυρα badass τι διαφορές θα έχει απο μια gotoh, και τι σε σχέση με μια fender style. Στον ήχο πάντα.

 

Επίσης δεν ξέρω αν θα ήθελα να καταφύγω σε λύσεις τύπου varitone. Με μπερδεύουν τόσες πολλές επιλογές.. ;D

Ίσως μια επιλογή, ενα switchάκι να λειτουργούν οι μαγνήτες παράλληλα αντί σε σειρά (σαν να έχεις έναν humbucker), οχι fixed να εναλλάσσεται παραλληλα με σε σειρά. Διατηρώντας την κλασική jazz αρχιτεκτονική neck volume-bridge volume-master tone

Ή δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο..?

 

Τέλος κανά σετάκι μαγνητών με βάση τα χαρακτηριστικά που ανέφερα γνωρίζετε?

 

edit: @studio54gr: όπου ferrules?? Δεν με βλέπω για string through. Θέλω απλά να το βελτιώσω στα σημεία, όχι να το αλλάξω εντελώς. Πιθανώς θα χει μεγάλο κόστος επίσης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοινως τριχες. Εγω ακουω μια απειροελαχιστη διαφορα που μπορει να εχει να κανει με το που ειναι το δεξι χερι. Το μονο που θα κανεις ειναι να αλλαξεις μαγνητες (αν δεν σ αρεσει ο ηχος και μονο) και παρε και εναν καλο ενισχυτη. Τα κλειδια ειναι μια χαρα, κι ο καβαλαρης αυτος χροοοοονια τωρα δουλευει σε Παικτες και Παικτες, εσυ γιατι να τ αλλαξεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν ξέρω αν θα ήθελα να καταφύγω σε λύσεις τύπου varitone. Με μπερδεύουν τόσες πολλές επιλογές.. ;D

Ίσως μια επιλογή, ενα switchάκι να λειτουργούν οι μαγνήτες παράλληλα αντί σε σειρά (σαν να έχεις έναν humbucker), οχι fixed να εναλλάσσεται παραλληλα με σε σειρά. Διατηρώντας την κλασική jazz αρχιτεκτονική neck volume-bridge volume-master tone

Ή δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο..?

Για το Varitone δεν έχεις δίκιο. Μίλα αν θες με τον Andrew.

http://cgi.ebay.com/FENDER-JAZZ-BASS-VARITONE-W-MASTER-TONE-SERIES-MODE-/160491638044?pt=UK_Musical_Instruments_Guitars_CV&hash=item255e0c0d1c

 

Αλλιώς φτιάχτο χωρίς varitone μόνος σου

http://cgi.ebay.com/Jazz-Bass-Wiring-Kit-Series-Parallel-Push-Pull-Pot-/290480844874?pt=Guitar_Accessories&hash=item43a201f04a

 

Πάντως εγώ είμαι οπαδός του blend...... ;)

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου