Προς το περιεχόμενο

αναβάθμιση σε jazz bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι έκανε ? Αγόρασε και πέρασε ferrules και το έκανε string throught body, το σετάρισε και έκανε πλάκα σε ότι άλλο μπάσσο είχανε τα παληκάρια στο live που συμμετείχε.

Eίχε διαφορά και αν ναι, σε τι? Ψήθηκα για φτηνή μόντα να περάσω την ώρα μου πάλι ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Κύριοι καλά τα λέτε, αλλά θα διαφωνήσω στην προτεραιότητα: Οι μαγνήτες αν και ψόφιοι κουτσά στραβά τρώγονται... Η... κούφια γέφυρα με το πρεσαριστό μέταλλο δεν τρώγεται με τίποτα. Ας πούμε ότι τα κλειδιά, με λίγη καλή θέληση περνάνε... 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμη μου εξακολουθει να ειναι οτι μονο με τους μαγνητες θα ακουσει και ο ιδιος τη διαφορα, σιγουρα θα του δωσει κατι παραπανω και μια καλυτερη γεφυρα π.χ περισσοτερο sustain η πιο γεματο ηχο, αλλα δεν θα αλλαξει σημαντικα κατι στον ηχο του.Αυτη ειναι η γνωμη μου τουλαχιστον

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γνωμη μου εξακολουθει να ειναι οτι μονο με τους μαγνητες θα ακουσει και ο ιδιος τη διαφορα, σιγουρα θα του δωσει κατι παραπανω και μια καλυτερη γεφυρα π.χ περισσοτερο sustain η πιο γεματο ηχο, αλλα δεν θα αλλαξει σημαντικα κατι στον ηχο του.Αυτη ειναι η γνωμη μου τουλαχιστον

Αγαπητέ Nex σε αυτό συμφωνώ και επαυξάνω, όμως ως κάτοχος ενός τέτοιου οργάνου (μόνο που είναι άταστο), η προσωπική άποψη είναι ότι η γέφυρα είναι για να παίρνει πόδι πρώτη. Καθώς έχω μάθει σε badass, αυτή η μπούρδα που φοράει μου σπάει τα νεύρα  ;D. Γενικά το hardware του πάσχει... αλλά από την άλλη δεν μπορείς να έχεις και απαιτήσεις από ένα όργανο αυτού του budget. Τώρα αν πάρεις... φιατάκι και θέλεις σώνει και ντε να το κάνεις Φεράρι... θα το πληρώσεις. Και δεν θα έχεις και Φεράρι... 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γέφυρα μπορεί να μοιάζει ίδια αλλα μάλλον απέχει πολύ απ'αυτές των ακριβών φεντερ που παίζουν τόσοι και τόσοι παίκτες. Γι'αυτό και σκέφτομαι να την αλλάξω, όχι ότι περιμένω να δω καμιά δραματική αλλαγή απλά να βελτιωθεί στα σημεία. Δηλαδη να μην buzαρει φρεσκοσεταρισμενο μπασο, αντε και λιγο sustain ακομα. Συμφωνώ οτι οι μαγνήτες είναι το σημαντικότερο και εκεί επικεντρώνομαι. Απλα η γέφυρα θα βελτιώσει το playability.

 

Για varitone ξαναείπα δεν με βλέπω, προτιμώ πιο παραδοσιακά πράγματα (και πιο απλά... ;D ) αλλά την άλλη μόντα θα την κάνω σίγουρα. Εύκολο φαίνεται, ευκαιρία για λίγο DIY. Απ'ότι κατάλαβα το tone knob αναλαμβάνει διπλό ρόλο, αυτό του... master tone και του switch μεταξύ parallel και in series σύνδεση των μαγνητών. Εύκολο και δεν αλλοιώνει καθόλου τον χαρακτήρα του οργάνου, ούτε καν εμφανισιακά.

 

Μένει να βρω μαγνήτες...Και εδώ είναι το δύσκολο.

 

Η αλήθεια είναι ότι άρχισα να σκέφτομαι κάποια στιγμή για active preamps τύπου audere ή να βάλω varitone, αλλα το επόμενο μου μπάσο θέλω να είναι stingray που ειναι κατ'εξοχήν όργανο με active preamp, blenders κλπ οπότε αποφάσισα να κρατήσω τον j bass χαρακτήρα ως έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο άλλο thread με την τέλε ο συμφορουμίτης θέλει να αλλάξει την μοντέρνα γέφυρα

με κλασική. Εδώ προτείνετε την αλλαγή της κλασικής με μοντέρνα. Τόση διαφορά

πεποιθήσεων μεταξύ κιθαριστών και μπασιστών δεν την περίμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως ειμαι μπασσιστας. Ειχα και bad ass και δεν ειδα διαφορα καμμια. Το playability δεν θα αλλαξει απο την γεφυρα ουτε και πολυ το sustain. Αν θες sustain περνα τις χορδες through the body με μια αντιστοιχη VINTAGE γεφυρα. Αν θες playability χαμηλωσε τις χορδες μεχρι εκει που θα σ ενοχλει το τριξιμο και κανε ενα καλο setup. Κι αυτο το τριξιμο που λες δεν υπαρχει περιπτωση να ακουγεται λογω της γεφυρας και σιγουρα δεν ακουγεται οσο παιζεις μεσα απο ενισχυτη και φυσικα ΚΑΘΟΛΟΥ μεσα στο κομματι. Λοιπον γνωμη μου, παιξε παραπανω, αλλαζε συχνα χορδες και το πολυ πολυ μαγνητες και νεο ενισχυτη.

Αυτα...

 

ΥΓ Την vintage γεφυρα στην tele την ηθελα καθαρα για αισθητικους λογους...  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο άλλο thread με την τέλε ο συμφορουμίτης θέλει να αλλάξει την μοντέρνα γέφυρα

με κλασική. Εδώ προτείνετε την αλλαγή της κλασικής με μοντέρνα. Τόση διαφορά

πεποιθήσεων μεταξύ κιθαριστών και μπασιστών δεν την περίμενα.

Σιγά το ζόρι που τραβάνε τα γεφυράκια από τα μαντολίνα. ;D

Και εμένα μ' αρέσει η στιβαρή γέφυρα.

Στο μάτι. Και στις ρυθμίσεις. Μερικές φορές όμως, όταν η ορίτζιναλ είναι αξιοπρεπής, η βαριά το "μουγκένει" (τι κάνει; ) τ' οργανο.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια οτι εγώ ακόμα αμφιταλαντεύομαι για τη γέφυρα.

 

Και καλα κανεις, τεσπα εγω ειπα την γνωμη μου πηγαινε για ενα καλο σετακι μαγνητες ασε το hardware οπως ειναι και μετα βλεπεις τι κανεις.

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου