Προς το περιεχόμενο

αναβάθμιση σε jazz bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις παρελαβα το μπασο μετα απο μοντες για να μπουνε οι dimarzio ultra jazz και ο ntmb bartolini 3band.Πολλες μοντες αλλα το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο.Εβαλα κ μια γεφυρα πολυ καλυτερη κ σταθεροτερη απ την αλλη.

http://www.fullcontacthardware.com/

 

Δεν εχω μηχανηματα για να σας γραψω ενα ντεμο αλλα το μπασο το ακουμπαω κ εκρηγνυται.Εχει ζωντανεψει επικινδυνα και παιζει μονο του.Ειμαι περιεργος για το τι θα μπορει να κανει οταν παλιοσουν οι χορδες.Παλια ηταν κατι αλλο εκτος μπασου με χορδη σαπια.Τωρα με ηλεκτρικα θα μπορεις να φερεις λιγο περισσοτερη ζωντανια?Θα αυτοαπαντηθω σε λιγες μερες κ γι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα Squierακια αποκτανε τον ηχο που τους αξιζει  :D

 

Τι λενε οι Ultra J τελικα? Πως θα τους περιεγραφες στον ηχο τους?

 

Και η προενισχυση??

 

Αυτο που λες οτι ζωντανεψε ισχυει και για το δικο μου με τους Model J και την Audere JZ3 (εκπληκτικη πρεπει να ομολογησω..). Αφου πριν νομιζα οτι ειμαι τελειως κουλος. Τερμα ψοφιοι οι Duncan Designed που φορουσε. Καλουτσικη βιντατζ χροια αλλα πραγματικα ψοφιοι.

Ηθελα ενα κατα βαση ροκαδικο (jazz) μπασο, οσο αντιφατικο ισως ακουγεται αυτο, και με αυτους τους μαγνητες και αυτη την προενισχυση το εχω + πολλα παραπανω. Απο ηχο Flea (σε ενισχυτες της πλακας μαλιστα..) στο high Z mode μεχρι ηχο δυνατου P Bass στο mid Z(κι ομως..) και πολλα ακομα. Στο low Z ειναι τετοιο το low end που δεν πιστευεις οτι ειναι τζαζ. Μεγαλη υποθεση το Z mode της Audere... ;) Και φυσικα 3band EQ και μαλιστα ιδιαιτερα ευαισθητο. Βλεπεις διαφορα με μικρο γυρισμα του εκαστοτε knob.

 

Μονο μειον (για αλλους σημαντικο, δεν με απασχολησε προς το παρον) δεν υπαρχει active/passive switch αφου καταργει παντελως τα παραδοσιακα ποτενσιομετρα. Αρα πλεον μονο ακτιβ.

 

Οι μαγνητες οπως τους περιμενα πανω κατω, αρκετα hot, με μπολικο punch, ο neck P-ιζει (σικ) αρκετα κι ο Bridge ειναι υπεροχος. Αλλα για ροκ κατα βαση. Τους αναδεικνυει με τον καλυτερο η προενισχυση.

 

Δυστυχως ουτε εγω εχω εξοπλισμο για να ηχογραφησω...

 

Να τα χαιρομαστε trigga! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη επενεβει ξανα μαστορας στο οργανο παιρνω κ την συγκαταθεση του οτι προκειται για τιμιο ξυλο με ολα τα αλλα να ειναι της πλακας.Γι αυτο κ μολις αλλαζεις τα πιο σημαντικα ζωντανευει....

 

Εσκαψα για να βαλω μπαταρια κ προενισχυση.Αρκετος ογκος το bartolini.Οι μαγνητες ηταν ακριβως το μεγεθος των vintage.Οποτε εκει δεν εκανα τπτ.Εσκαψα κ για βυσμα κατω πλαγια.

 

Το μπασο εχει χασει λιγο απο τον vintage ηχο των stock μαγνητων.Μεγαλυτερο output πιο πολλα πριμα κ πιο πολλα μπασα.Λιγοτερα μεσαια κ πολυ καθαρο ηχο.Παρα πολυ κα8αρο ομως.....

Η ενεργοποιηση του bartolini το στελνει ενα βημα πιο πανω κ εχεις τον ελεγχο 3 μπαντων με τα μεσαια να ειναι 2 ζωνων.Εκει ειναι η μαγκια του να πετυχεις vintage ηχο κ μοντερνο αλα marcus miller.ΜΕ τα μεσαια μπορεις να βγαλεις οποιον ηχο θες απο pastorius.ΤΑ μπασα κ τα πριμα ειναι σε σημειο εκνευριστηκα πολλα αν τα βαλεις.Εφαγα κ κραξιμο σε προβα LoL

 

Η γεφυρα που εβαλα ειναι ακουνητα.Σκετη Καλατραβα ειναι η ρουφιανα.Ομορφη κ στιβαροτατη.

 

Εχω ενα προβλημα ομως που θελω να ρωτησω σε εμπειρους.Εσκαψα κατω απ το pickguard διπλα στα ποτενσιαμετρα κ τον neck.Βαλαμε εκει την προενισχυση.

 

Οταν παιζω κ το χερι μου ερχεται σε επαφη με το Pickguard κ τριβεται(slap) σε λιγη ωρα παρατηρω το φαινομενο του στατικου ηλεκτρισμου που επηρεαζει κ το active k passive σημα βαζοντας τα κλασικα χριτς χριτς οταν στο σερνο το δαχτυλο πανω στο Pickguard.

 

Τι παιζει με αυτο κ τι μπορω να κανω?Να μονωσω το Pickguard με χαλκο ή κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αγαπητοί Trigga και Γιατρέ  ;D

 

Όλα καλά και όλα ωραία με τα αξιολάτρευτα και κυρίως budget Squier... Αλλά...

 

Όπως και εσείς πολλές φορές μπήκα στον πειρασμό να βάλω χέρι στο VM fretless Jazz που έχω...

 

Να ρίξω ένα σετάκι J Villex επάνω του και το μαμάτο το passive preamp (Villex) και να ακούω... αγγέλους.

 

Να αλλάξω κλειδιά και καβαλάρη- που όπως σας είπα μου κάθονται στον λαιμό  ;D...

 

Και μετά κάθομαι και μετράω τις... agathis φλoίδες που αποτελούν το σώμα (7 στον αριθμό) και αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο - και κυρίως το χρήμα- να ρίξω λεφτά σε ένα Squier Ινδονησίας...  ::) Ούτε καν μια... Κορέα  ;D

 

Τι να πω... Με μπλέκει το ζήτημα...  ;D

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριχτου λοιπον και ενα περιποιημενο refinish σε solid χρωμα της επιλογης σου, να μη βλεπεις το agathis, και θα σου φυγουν οι αμφιβολιες. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις για το προβλημα μου με τον στατικο ηλεκτρισμο παιδια??????

 

 

Terry RoscoeBeck5  Δοκιμασε ultrex και θα δεις........Βαλε οτι θες να δεις οτι θα χεις διαφορα κ θα σε μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Terry RoscoeBeck5  Δοκιμασε ultrex και θα δεις........Βαλε οτι θες να δεις οτι θα χεις διαφορα κ θα σε μια χαρα.

OK θα κάνω μια προσπάθεια  ;D

Μπορεί να ακολουθήσω και το tip του Nikoubi  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις για το προβλημα μου με τον στατικο ηλεκτρισμο παιδια??????

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σουπερ.......Τωρα θελω να το πιασω να μου το ξανακάνει κ να το τριψωλαδοκαθαρίσω να δει αυτο αν μου ξανακουνηθει.......Κουφάλα μπάσε εισαι πιτσιρικας δεν μπορεις να τα βαζεις με τον SuperΜπομπομάστορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου