Προς το περιεχόμενο

αναβάθμιση σε jazz bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΥΓ Την vintage γεφυρα στην tele την ηθελα καθαρα για αισθητικους λογους...  ;D ;D

Και εμένα μ' αρέσει η στιβαρή γέφυρα.

Στο μάτι.

 

Έτσι μάλιστα, συμφωνούμε ;)

 

Θα ξαναρώτησω τι διαφορά μπορεί να κάνει το string through αν κρατήσουμε την

ίδια γέφυρα. Υποψιάζομαι οτι η τάση των χορδών θα αυξηθεί, σωστά? Στον ήχο θα

υπάρχει διαφορά? Πρέπει να... βγάλει τα λεφτά του το τρυπάνι σιγά σιγά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έτσι μάλιστα, συμφωνούμε ;)

 

Στον ήχο θα υπάρχει διαφορά?

 

Δεν νομιζω οτι θα υπαρχει μεγαλη διαφορα στον ηχο τουλαχιστον δεν νομιζω οτι θα ακουσεις τη διαφορα, μπορει να κανω και λαθος αλλα απο τη στιγμη που η χορδη ακουμπα πανω στο saddle τι παραπανω μπορει να σου δωσει αν η χορδη συνεχιζει μεσα στο σωμα.

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Αλλη δόνηση έχει ένα σώμα με string throught και άλλη ένα χωρίς.

Ορισμένα παλιά JB πάντως ΗΤΑΝ string throught (έπεσε ένα τέτοια στα χέρια μου προ καιρού), έχει να κάνει πάντως με sustain σίγουρα για σκάσιμο πάντως δεν είμαι σίγουρος.

Πάντως ο ήχος έγινε πιό στιβαρός από τότε που το είχα εγώ σιγουρα.

 

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος του οτι δονειται και το σωμα, αλλαζουν και γωνια οι χορδες στα saddles, το οποιο προσθετει κι αλλο sustain. Go for it αλλα με προσοχη. Παρε εναν καβαλαρη string through με fender specs, μην γεμισει το οργανο τρυπες...! Καλο θα ηταν να στο κανει μαστορας, ειναι σχετικα λεπτη δουλεια.

standard.through.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εκτος του οτι δονειται και το σωμα, αλλαζουν και γωνια οι χορδες στα saddles, το οποιο προσθετει κι αλλο sustain. Go for it αλλα με προσοχη. Παρε εναν καβαλαρη string through με fender specs, μην γεμισει το οργανο τρυπες...! Καλο θα ηταν να στο κανει μαστορας, ειναι σχετικα λεπτη δουλεια.

standard.through.jpg

Πολύ σωστός ο Peter... Ασυζητητί αν τελικά αλλάξεις καβαλάρη να είναι έτοιμος για Fender. Σε αυτή την περίπτωση οι τρύπες είναι οι ίδιες και μπορείς να τον βάλεις μόνος σου- με την σχετική προσοχή φυσικά.

 

PS: Σήμερα η «οικογένεια»... μεγάλωσε!!! Ακόμα ένα F μπήκε στο σπίτι. Γιάννη σε ευχαριστώ.  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος του οτι δονειται και το σωμα, αλλαζουν και γωνια οι χορδες στα saddles, το οποιο προσθετει κι αλλο sustain. Go for it αλλα με προσοχη. Παρε εναν καβαλαρη string through με fender specs, μην γεμισει το οργανο τρυπες...! Καλο θα ηταν να στο κανει μαστορας, ειναι σχετικα λεπτη δουλεια.

H μεγαλύτερη γωνία θα αυξήσει και την τάση, όπως στα tailpiece στις κιθάρες με

tune-o-matic.  ΑΝ το δοκιμάσω δεν θα ρισκάρω τυχόν ασυμβατότητες με άλλη γέφυρα...

θα τρυπήσω αυτή που έχω ;D. Θα έχω και τις δυο επιλογές για να πειραματίζομαι με

την τάση των χορδών

Ε: flatwound, string through

A: flatwound, top load

D: roundwound, string through

G: roundwound, top load  κ.ο.κ. endless possibilities :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η... κούφια γέφυρα με το πρεσαριστό μέταλλο δεν τρώγεται με τίποτα.

 

εγω μια χαρα την ακουω... ;D

 

 

αν θες να βελτιωσεις τον ηχο σου παρε αυτο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μετραει στο μπασο δηλ. εναν καλυτερο και οσο το δυνατον πιο κτηνος,ΕΝΙΣΧΥΤΗ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως απλά να του κάνεις ενα set up με βάση το πώς παίζεις εσύ και όχι με το πώς παίζει ο μάστορας; H' αν το set up  που έχει ήδη το όργανο το βρίσκεις τόσο άνετο και σωστό, μήπως να προσπαθήσεις να αλλάξεις το πως παίζεις; Ενα απο τα δύο θα εξαλείψει σίγουρα τα όποια τριξίματα. Σε αντίθεση με καινούργιο καβαλάρη, μαγνήτες, κλειδιά, χορδές κτλπ κτλπ. Απο την άλλη αν απλώς σε τρώνε τα λεφτά στην τσέπη δώστα για μαγνήτες.

 

φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

εγω μια χαρα την ακουω... ;D

 

 

αν θες να βελτιωσεις τον ηχο σου παρε αυτο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μετραει στο μπασο δηλ. εναν καλυτερο και οσο το δυνατον πιο κτηνος,ΕΝΙΣΧΥΤΗ.

Καλημέρα SF... μου έφτιαξες το πρωινό με τον θείο...Jaco! Όμως βρε nick θα πέσει φωτιά να μας κάψει  ;D Ε, δεν θα έλεγα ότι το Bass of Doom έχει και μεγάλη σχέση με το... μακρινό ξαδερφάκι του- το Squier άταστο που έχω, προερχόμενο από την... εξωτική Ινδονησία, με το χμμμ, μάλλον Κινέζικο hardware της φωτιάς και της πυρκαγιάς ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το χμμμ, μάλλον Κινέζικο hardware της φωτιάς και της πυρκαγιάς

 

καλα..ακομα και το ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ σημερινο.....Squier εχει ΚΑΛΥΤΕΡΟ Hardware απο αυτο που φοραγαν οι  vintage Fender..trust me..... ;D (εξαιρουνται τα strat trems)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου