Προς το περιεχόμενο

αναβάθμιση σε jazz bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

καλα..ακομα και το ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ σημερινο.....Squier εχει ΚΑΛΥΤΕΡΟ Hardware απο αυτο που φοραγαν οι  vintage Fender..trust me..... ;D (εξαιρουνται τα strat trems)

Βρε, βρε καλώς τον... Είσαι και εσύ πρωινός τύπος  ;D. Λοιπόν, η ένσταση μου είναι τόσο στη ποιότητα των μετάλλων και κυρίως στο γεγονός ότι τα saddles είναι... κούφια. Αυτό είναι που δεν «χωνεύω» με τίποτα. Τουλάχιστον στα παλαιά... κούτσουρα΄της Fender - που σημειωτέων, οι καβαλάρηδες της ποτέ δεν με τρέλαναν (ζήτω οι badass)- ήταν μασίφ μέταλλο. Και εδώ τώρα είναι που λένε «δουλειά δεν είχε ο διαόλος...». Πήρα αυτό το Squier... κουτσουράκι, καθώς ήθελα ένα φτηνό άταστο για να πειραματιστώ και δεν σου κρύβω ότι μου άρεσε- για τα λεφτά του δε, το λάτρεψα. Αλλά... κάποια στιγμή θα πρέπει να βάλω το χέρι στην τσέπη, καθώς θέλω να αλλάξω κλειδιά- καβαλάρη. Πες με γερό παράξενο (που είμαι δηλαδή  ;D), αλλά κάθε φορά που κουρδίζω όταν πιάνω τα κλειδιά... ψιλό ξινίζω τα μούτρα μου. Μάλλον φταίνε τα γεράματα... Γιατρέ μου τι να κάνω;  ???   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το παρακολουθω το θεμα κ γω κ εχω πεισθει για την αλλαγη των μαγνητων καταρχην.

 

Σκεφτομαι κ για καποιο ειδος προενισχυτη τι λετε?Θελω να κρατησω τον slap χαρακτηρα αλλα αν γινεται να του δωσω μαζι με τους νεους μαγνητες κ μια ωθηση στα ηλεκτρικα.

 

Αν σκεφτουμε το setup του γνωστου slapoμηχανηματος που ακουει στο ονομα marcus miller θα ηταν επιθυμητη μια τετοια αναβαθμιση.Ποιος γνωριζει λεπτομεριες για το αποτελεσμα μιας προενισχυσης σε jazz bass vintage pickups ?

 

Για μαγνητες εχουμε το σετ του studio54 και την προταση του superfunk τους tonerider.

 

http://www.tonerider.com/pickups/basspickups.html

 

http://www.lacemusic.com/electric_pickups/bass/bass_specs.php

 

(ποιο μοντελο εχεις αυτο με τις ασημενιες γραμμες? Lace Sensor® Aluma-J)

 

Τι λετε οι γνώστες κ δοκιμαστες?

Αν εγκρινεται μια τετοια εξτρα εγκατάσταση ποιο θα ηταν το σετ ηλεκτρικων κ προενισχυτη για την περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα δικιο εχετε ημουν λιγο υπερβολικος, τριξιματακια unplugged λογω σχετικα χαμηλου action (μετα απο καλο σεταπ παντως..) δεν δικαιολογουν αλλαγη γεφυρας. :)

 

Για μαγνητες και μερικα πειραγματακια στο wiring θα παμε σιγουρα παντως. Μενει να δουμε ποιους. Σκεφτομουν Dimarzio Ultra J ή τους Model J. Εχετε αποψεις/γνώμες γι'αυτους? Το κακο ειναι οτι δεν μπορεις να τους ακουσεις απλα διαβαζεις και επιλεγεις στα τυφλα.

 

Οσο για ενισχυτη που ανεφερε ο SF ειναι στα σχετικα αμεσα σχεδια κεφαλη + καμπινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OFF TOPIC

 

Εξαρταται τι παιζεις κ σε τι εντασεις το παιζεις στον ενισχυτη ομως ε.Το θηριο που αναφερεται πλεον μπορεις να το αποφυγεις με τις tiny εκδοσεις πανακριβων μηχανηματων με νεοδιμιου μαγνητες κ σχετικα αλλα τεχνολογικα επιτευγμαατα.

 

 

Αναλυω που το διαπιστωνω αυτο:

 

Στο προβαδικο εχει ενα κεφαλοκαμπινο με G&K RB800 νομιζω και μια κολονα ampeg 6-8 ηχειακια να ειναι προχειρα μωρε σε χωρο προβα 10 τ.μ. Αυτο το πραμα για να ακουστει κ να σκασει θελει γηπεδο οταν προβαρεις κ εισαι στο ρελαντι το μπασο ακουγεται σαν κλασμενο λαστιχο ποδηλατου.Μονο βουυυυυυυ χωρις να καταλαβαινεις νοτα για νοτα.

 

Στο δευτερο δωματιο που ειναι μικροτερο απο 10 τ.μ. εχει hartke με ampeg αυτη τη φορα με 1 Χ15 και ο harkte νομιζω 200-300 watt. Ε και αυτο τα ιδια σκατα ειναι εκει μεσα.

 

Πηρα σημερα το roland 100 cube και επαθα πλακα στο μικρο το χωρο.Καθαρη νοτα,ατακα δυνατη,βουυυ τρελο λες κ εχεις καμμια ντουλαπα,χροια πολυ μαζεμενη.Το χαρηκανε ολοι κ αναβαθμιστηκε ο ηχος ο συνολικος της μπαντας.

 

ON TOPIC

 

Θελω κ γω να αλλαξω μαγνητες ρε γμτ αλλα δεν ξερω ποιους.Που κατεληξες?Σε ενδιαφερει ο σλαπ ηχος ή κοιτας κατι διαφορετικο σε χροια?

 

Ακουσα σε κλιπακια τους Dimarzio Ultra J και προσωπικα μου φανηκαν πολυ καλοι για το σλαπ που θελω με λιγο βρωμια στο μεσαιοπριμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic: όταν παω για κεφαλη-καμπινα θα κοιτάξω να παρω κάτι που θα μπορεί να με βγάλει σε λαιβ στα γνωστα liveδικα της πολης. Αλλιως ποιο το νοημα. Νομιζω κατι στα 300watt πανω κατω με μια 2Χ12 στα 8ohm θα ειναι οκ, με βαση και τι χρησιμοποιουν στα περισσοτερα μαγαζια.

 

Πιθανον να ειναι too much βεβαια για το σπιτι, σιγουρα θα ειναι δλδ για τα 5 τετραγωνικα του δωματιου μου. Ισως να παιξει καμια λυση με attenuator για να μειωθουν τα watt..Οταν ερθει η ωρα θα δουμε.

 

On topic: Σε μαγνητες δεν καταληξα, οι επιλογες ειναι απειρες. Το σλαπ με ενδιαφερει (οχι σε πρωτο βαθμο παντως..) και αυτο που θελω ειναι λιιιγο growl περισσοτερο και να ειναι πιο edgy, καλυτερο definition δηλαδη. Το ψάχνω ακόμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.vial-family.ch/bass/index.html

 

test με τους μαγνητες που κλινεις να επιλεξεις.

 

Και εγω εκει με βλεπω να πηγαινω κ ψαχνω για ηλεκτρικα.Θα θελα να παρω τους sadowsky humcancel και την προενισχυση τους την εσωτερικη αλλα κ τα 2 τα βρισκω μονο αμερικη.Την προενισχυση στην τελικη την παιρνεις κ εξωτερικη σαν πεταλακι κ ειναι ακριβως το ιδιο.

 

Απ οτι διαβαζω η sadowsky αντεγραψε την dimarzio για να βαλει δικο της μαγνητη στα μπασα κ ειναι πολυ κοντινοι οι ηχοι τους.

 

Με εντυπωσιαζει κ το output που ειναι υψηλο χωρις active ηλεκτρικα κ εχω την εντυπωση πως ειναι θετικο αυτο ειδικα για slap.

 

Στοχευσα κ με βλεπω προς τα κει.Αν καταληξεις καπου πες τπτ στο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικα κατέφυγα σε active λυση και νομιζω οτι βρηκα ακριβως αυτο που εψαχνα.

 

Συγκεκριμενα κατεληξα στο συνδυασμο των Dimarzio Model J με την Audere JZ3 preamp. Και μ'ενα parallel/series switch ανάμεσα.

 

Η προενισχυση ειναι αυτη http://www.audereaudio.com/JZ3.htm ετοιμη μονταρισμενη σε JB plate, συνδεεις τα καλωδιακια και ετοιμος.

 

Επι της ουσίας οι μαγνήτες δοκιμάστηκαν με το switch με το κλασικό passive κύκλωμα με τα ποτενσιομετρα. Ο ήχος έγινε πιο παχύς (ιδιαίτερα με series συνδεση οπου boostάρονται και τα μεσαια), πιο γεμάτος και απόκτησε λίγο growl. Πλέον νιώθω τους Duncan Designed που φορούσε αναιμικούς. Επίσης είναι και humcancel οπότε τέλος και ο θόρυβος όταν διαταράσσεις την ισορροπία των μαγνητών, χαμηλώνοντας εναν εκ των 2. Γενικά με άφησαν πολύ ικανοποιημένο και ήταν αυτό που πάνω κάτω περίμενα διαβάζοντας ότι review για JB μαγνήτες βρήκα στο νετ (έτσι κατέληξα και σ'αυτούς)

Συνολικο κόστος με μεταφορικα απο bestbassgear.net 100 ευρω.

 

Αλλα με έτρωγε και έτσι μετά απο πολύ ψάξιμο αποφάσισα να βάλω και την προενίσχυση της Audere. Στα τυφλά και αυτήν, απλά διάβαζα διθυραμβικά σχόλια στο νετ και ο ήχος της στο youtube μου φάνηκε εξαιρετικός.

 

Τα παιδια στην άλλη άκρη του Ατλαντικού ηταν εξυπηρετικοτατα, απαντησαν κατ'ευθειαν σ'οτι απορία ειχα και η αποστολη ηταν αμεση. Συνολικο κοστος 130 ευρω.

 

Στην πραξη οταν την εβαλα απλα εμεινα. Εχει τρια Z-modes που δεν εχω καταλαβει ακριβως τι κανουν να πω την αληθεια. :P Αλλα ο ηχος αλλαζει εντελως. Στο low Z δινει απίστευτο βαθος και low end που δεν πιστευα οτι μπορει να βγάλει ενα τζαζ.

Στο mid Z ακουγεται σαν κλασικο jazz bass απλα με μεγαλυτερο output και στο high Z δινει boost στα πριμα, το σλαπ ακουγεται φανταστικα μ'αυτό

Και μετα παίζεις με τα bass-mids-treble απ'τα knobs.

Φυσικα υπαρχει και blender για τους μαγνητες και master volume. :P

 

Σε συνδυασμό με το parallel/series διακοπτη οι επιλογές στον ήχο είναι πρακτικά άπειρες. Προς το παρόν την έχω βρει με mid Z και series. Αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα χρησιμοποιήσω και low & high Z.

 

Το συνολικό κόστος ήταν 250 ευρώ (100+130+20 σε μαστορα για να σκάψει το σώμα για το switch) και έγινε στο σπίτι η δουλειά.

 

Εμφανισιακά αν δεν προσέξεις πολύ τα διπλά knobs στο plate και τα 2 διακοπτάκια που δεν πολυφαίνονται δεν θα δεις διαφορά και αυτό μετράει πολύ. Ηχητικά πραγματικά το εκτόξευσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστόοοοοοοοος

 

Θέλω πληροφοριες για την παραγγελία που εκανες γιατι εγω μιζεροψαχνω να τα παρω απο ευρωπη για να μην φαω τελωνιακους δασμους.Την audere την πηρες απο το official ή απο το bestbassgear κι αυτη?Τα πηρες μαζι ή ενα ενα?

 

Μια αλλη ερωτηση ειναι γιατι πηρες τους model j και οχι ultra jazz?Τι σε εκανε να αλλάξεις?Τους ακουσες κ ψηθηκες ή ηταν στα γκαβά η επιλογή?

 

Επισης εχω μια ερωτηση που δεν καταλαβαινω με πολλά active eq.Αυτο που πηρες αν δεν εχεις μπαταρια κ δε γουσταρεις να το παιξεις μπορεις να περασεις σε passive?

 

 

αααααα serial/paraller?????Τι εγινε δηλαδη κ τι πετυχαινεις με αυτη τη μοντα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα η αληθεια ειναι οτι εχω ακρη στας Αμερικας, ενα φιλαρακι απο δω που πλεον μενει εκει, οποτε τα πηρε και μου τα στειλε.

 

Απο bestbassgear ηταν οι μαγνητες γιατι εβγαινε φθηνοτερα να τους παρει απο μαγαζι ας πουμε. Ελλαδα δεν τους στελναν.

 

Η προενισχυση πωλειται αποκλειστικα και μονο απ'το site της Audere οποτε απο κει την πηρε ο φιλος μου. Αν την επαιρνα κατ'ευθειαν Ελλαδα δεν ξερω αν θα ειχε δασμους. Απο μεταφορικα πανω κατω τα ιδια θα εδινα..

 

Και μετα μου τα στειλε σαν πακετο χωρις τιμες και τετοια και περασαν ετσι απ'το τελωνειο.

 

Τωρα σου ειπα μου βγηκαν 100 οι μαγνητες (εδω το φθηνοτερο που τους βρηκα ηταν 130κατι..) και 130 η προενισχυση. Με τα μεταφορικα εντος Αμερικης και τα διεθνη.

 

Η επιλογη ηταν στα τυφλα, απλα απ'τα reviews σε talkbass, harmony central κλπ μου φανηκε οτι μου ταιριαζαν καλυτερα οι Model J απ'τους Ultra. Τωρα αν εκανα καλα, δεν ξερω ;D Παντως με ικανοποιησαν απολυτα.. Δυστυχως η επιλογη να συγκρινεις μαγνητες στο ιδιο μπασο δεν υπαρχει οποτε απλα ρισκαρεις.

 

Οσον αφορα αυτο που ρωτας δεν εχω ασχοληθει και πολυ με active κυκλωματα. Μ'αυτο που εβαλα εγω δεν μπορεις να περασεις σε passive, αν δεις στο λινκ τι υπαρχει κατω απ'το plate, εχει μονο μια μεγαλη πλακετα καταργωντας παντελως τα παραδοσιακα ποτενσιομετρα. Τωρα σε EQ's με passive switch λογικα τα κλασικα pots παραμενουν γι'αυτο και μπορεις να πας σε passive. Φανταζομαι... Παντως η μπαταρια δεν ειναι θεμα καμια 250 ωρες κραταει (ετσι λενε)

 

Series/parallel ειναι ενα διακοπτακι που αλλαζει την συνδεσμολογια των μαγνητων απο παραλληλα (που ειναι το κλασικο σε JB) σε σειρα. Μπορεις να το βαλεις και κατω απο καποιο pot (συνηθως το tone απ'οτι ειδα) και να κανεις το αντιστοιχο knob push/pull. Εγω λογω της προενισχυσης εβαλα αναγκαστικα διακοπτακι 2 θεσεων λιγο διπλα απ'το plate πισω απ'το bridge μαγνητη. Η συνδεσμολογια ειναι σχετικα απλη, διαγραμματα υπαρχουν απειρα. Και το διακοπτακι (DPDT - double pole double throw) το βρισκεις παντου σε ευτελες κοστος.

Θα ποσταρω και φωτος οταν γυρισω Θεσσαλονικη, σε καμια βδομαδα.

Επι της ουσιας οταν ειναι σε σειρα ειναι σαν να ενωνονται οι 2 single και να δημιουργουν ενα humbucker. Ψηλοτερο output, πολυ punchy και ενισχυμενα μεσαια, χανει σε πριμα σε σχεση με παραλληλη συνδεση. Αυτο ειδα εγω στον ηχο και οσο ηταν passive και μετα με την προενισχυση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου