Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για αγορα νεας κιθαρας?musicman-esp-ibanez(vai)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μεταξύ των τριών...

1.τη vai (τοπ κιθάρα) δε θα την έπαιρνα με τίποτα,θεωρώ ότι είναι μόνο για lead παίξιμο...οι evolution που έχει συνεργάζονται τέλεια με εφέ αλλά....

όπως έχω ξαναγράψει τη κουρδίζαμε,τη ξεκουρδίζαμε,της βάζαμε εφε,της βγάζαμε εφέ και ήχος -στα ρυθμικά- πολύ μέτριος....

2.η πετρούτσι (επίσης τοπ κιθάρα)... αναφέρομαι στο προηγούμενο μοντέλο με το μικρότερο σώμα ... εντάξει είναι σα παιδική ... πάρα πάρα πολύ γρήγορο μπράτσο .... πρέπει να παίξεις ο ίδιος για να δεις αν σου αρέσει στα ρυθμικά ...

3.με την horizon Ι ορ ΙΙ... δεν έχω παίξει ποτέ ... την έχω ακούσει από κοντά σε μικρό λαιβ ...

 

από τις 3 θα έπαιρνα την esp .. καθαρά και μόνο λόγο εμφάνισης..... ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ολες οι lead κιθαρες που λεω εχουν bolt on και η δικια μου εχει Neck thru οποτε παω σε στανταρτ bolt on παντως η κιθαρα που μου εστειλες γαμαει και την ειχα ξεχασει τελειως thanks.τα kahler τα ξερω τι διαφορα εχουν ομως? ενα tremolo που θα ανεβαζει και θα κατεβαζει νοτες οπως jem η του herman μου κανει τωρα τι αλλα προσθετα υπαρχουν δεν τα ξερω αμα ξερεις ριξε καμια ιδεα

 

Και τα Kahler ανεβοκατεβαζουν νοτες οπως τα Floyd, απλα με διαφορετικο μηχανισμο. Νομιζω οτι δεν "βουτανε" (χαλαρωνουν) τελειως οπως τα Floyd αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Γενικα εχουν κατι ψιλοδιαφορες αλλα κανουν την ιδια δουλεια. Δεν ξερω περισσοτερα απο Kahler για να σου πω, παντως θα τα βρεις σε πολυ λιγα μοντελα απο τη μανα τους, κυριως signature. Οι Ibanez εχουν δικα τους μοντελα που ειναι παρομοια με Floyd Rose.

 

Αν το τρεμολο ειναι ο καθοριστικος παραγοντας για να διαλεξεις κιθαρα, κατσε και διαβασε λιγο παραπανω για τους διαφορους τυπους, αλλα μαλλον σε Floyd Rose ή Edge θα καταληξεις ;).

 

Τι κιθαρα σου εστειλα ???

 

 

μεταξύ των τριών...

1.τη vai (τοπ κιθάρα) δε θα την έπαιρνα με τίποτα,θεωρώ ότι είναι μόνο για lead παίξιμο...

 

Για lead τη θελει :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα kahler τα ξερω τι διαφορα εχουν ομως? ενα tremolo που θα ανεβαζει και θα κατεβαζει νοτες οπως jem η του herman μου κανει τωρα τι αλλα προσθετα υπαρχουν δεν τα ξερω αμα ξερεις ριξε καμια ιδεα

 

 

 

Όλα τα floating tremolos κάνουν την ίδια δουλεία όσο αναφορά στο παίξιμο. Από κεί και πέρα οι διαφορές που έχουν μεταξύ τους είναι στπν σχεδιασμό και κατά πόσο σε βοηθάει αυτός να αλλάξεις πιο εύκολα τις χορδές, πως να το ρυμίσεις πιό εύκολα και τέτοια πράγματα. Ας πούμε το edge zero διαθέτει μία αποσπόμενη μπάρα(που λειτουργεί σαν δευτερέυον ελατήριο) το οποίο παρέχει επιπρόσθετη ελατηριακή τάση που προσφέρει καλύτερη σταθερότητα κουρδίσματος. (όλα αυτά σύμφωνα με την ιbanez παντα). Επίσης στο edge zero κατά την αλλαγή των χορδών δεν χρειάζεται να αφαιρεθούν οι μπαλιτσες στις ακρες των χορδών. Επίσης έχω ακούσει ότι και στα kahler είναι πιο εύκολη η αλλαγή των χορδών σε σύγκριση με ένα floyd. Τέλος τελευταία έχω παρατηρήσει ότι η yamaha στα custom μοντέλα της (και συγκεκριμένα στα custom μοντέλα του wes borland) έχει εισάγει μία νέα πατέντα floating tremolo στο οποίο η χορδές αλλάζουν πολύ απλά όπως σε μία κιθάρα string through!!!! Παραθέτω και το βίντεο  :)

 

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι κιθαρα σου εστειλα ???

 

 

sorry ο pilgrim την ειχε στειλει αμα δες μπες στο site της ibanez να τη δεις ειναι το gen 18 σαν του vai με μικρο διαφορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερή είναι η caparison horus με τα 27 τάστα, αλλά το θέμα με τις caparison είναι κατά πόσο ανταποκρίνονται οι μαγνήτες για αυτό που θέλει ο espmaniac

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τώρα, που βλέπω κάτι βίντεο, έχουν ωραίο ήχο  :)

Για δοκιμή, νομίζω το unisoν store έχει κάποια μοντέλα http://www.gpanagopoulos.com/eshop/index.php?target=products&mode=search&subcats=Y&type=extended&avail=Y&pshort=Y&pfull=Y&pname=Y&pkeywords=Y&q=caparison

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου