Προς το περιεχόμενο

Linux: γιατί και πώς?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα 7 τα δουλευω στο pc του πατερα μου και εχω καταλαβει την αξια τους.παρ' ολα αυτα απλα θελω να δω και κατι διαφορετικο.γι΄αυτο σας εχω τρελανει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τα βασικά προγράμματα θα τα έχει

 

ένα βασικό μέρος της δομής της Ubuntu και Kubuntu ειναι ο τρόπος εγκατάστασης νέων προγραμμάτων

θα χρησιμοποιήσεις ένα πρόγραμμα που λέγεται synaptic το οποίο έχει καταχωρημένη μι μεγάλη λίστα με τα διαθέσιμα προγράμματα και περιγραφή τους. Αν βάλεις στο search τη λέξη firefox ας πούμε, θα σου δείξει όλα τα σχετικά πακέτα. Μπορείς έτσι να διαλέξεις να εγκαταστήσεις πχ το firefox και όποιο άλλο πρόγραμμα θες, πατάς apply και αυτό μόνο του κατεβάζει τα πακέτα και τα εγκαθιστά.

 

ανάλογα την ανάγκη λοιπόν, ψάχνεις το ανάλογο πακέτο, το εγκαθιστάς, βλεπεις αν σου κάνει αλλιώς το σβήνεις :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω να formarw το pc μου αλλα αυτη την φορα λεω να δοκιμασω κατι διαφορετικο.Linux ας πουμε.Αλλα εχω αποριες.

1)Γινεται κατι τετοιο?

Ναι

 

Λεω να formarw το pc μου αλλα αυτη την φορα λεω να δοκιμασω κατι διαφορετικο.Linux ας πουμε.Αλλα εχω αποριες.

2)Ποιο λειτουργικο της Linux αξιζει να βαλω?

 

Δεν υπάρχει "η Linux", δεν είναι εταιρεία. Βάλε Ubuntu για αρχή

 

3)Ισχυει αυτο που λενε οτι ειναι καλυτερα απο τα windows?

Ναι :) Είναι πιο ασφαλή, πιο σταθερά, σετάρονται, διαμορφώνονται - επισκευάζονται -αναβαθμίζονται εύκολα, μερικές φορές πιο γρήγορα, δωρεάν. Τα εξειδικευμένα "μεγάλα" προγράμματα για μουσική παραγωγή, για τεχνικό σχέδιο και άλλους επαγγελματικούς κλάδους δε βγαίνουν για λίνουξ.

 

 

4)Σε περιπτωση που ολα τα παραπανω ισχυουν και γινοται θελω αν μπορειται να μου πειτε καποια βασικα προγραμματα που θα μου χρειαστουν γιατι οπως προειπα δεν εχω ιδεα απο mac π.χ. antivirus,προγραμμα ηχογραφησης,browser,καποιο προγραμμα που να μου παρεχει ασφαλη περιηγηση στο ιντερνετ(δηλαδη να καταλαβαινω αν οι σελιδες εχουν ιο ή οχι κ.τ.λ.)

 

Έχουν μέσα ένα κάρο προγράμματα, antivirus δεν χρειάζεται, η εύρεση και εγκατάσταση προγραμμάτων γίνεται εύκολα αν έχεις δίκτυο.

 

Υ.Γ.Δεν με ενδιαφερει καποιο προγραμμα επεξεργασιας εικονας. ;)

 

Κρίμα, το gimp είναι πολύ καλό

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα, το gimp είναι πολύ καλό

 

πραγματικά, είναι ΠΑΡΑ πολύ καλό.

μακάρι να υπήρχε τοσο καλό πρόγραμμα για επεξεργασία βίντεο ::)

αν δεν κάνω λάθος το "g" δείχνει οτι είναι του gnome ε?

έβγαλε και το gnome πρόγραμμα της προκοπής ;D ;D ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον σας στελνω απο το ubuntu . πρεπει να πω οτι οι πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ καλες.οι διαφορες αρκετες αλλα αν το μαθω νομιζω πως θα με βολεψει..

μια μεγαλη χαρη.

ποιος μπορει να μου γραψει σε μια λιστα με προγραμματα που θα χρειαστω?απλα για να μπω λιγο στο κλιμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος μπορει να μου γραψει σε μια λιστα με προγραμματα που θα χρειαστω?απλα για να μπω λιγο στο κλιμα..

 

Δε χρειάζεται να σου γράψει κανείς τίποτα  ;)

Ό,τι κι αν σκεφτείς θα το κάνεις search στο Synaptic ή στο Add/Remove Software. Σου προτείνω να ανοίξεις το τελευταίο και να αφιερώσεις λίγη ώρα να δεις τι υπάρχει. Πίστεψέ με, θα εκπλαγείς ευχάριστα  :) Α, μην ξεχάσεις να κάνεις reload τα repositories (Synaptic) ώστε να μην περιορίζεσαι στα περιεχόμενα του DVD. Τη λογική "θέλω ένα πρόγραμμα --> το κατεβάζω --> το εγκαθιστώ" ξεχασέ την  ;) Με τον καιρό θα συνηθίσεις και θα δεις.

 

 

ΥΓ. Δε θέλω να σπαμάρω/flameάρω, αλλά γιατί πάντα όλοι προτείνουν Ubuntu και όχι Debian (αφού πάμε σε deb based distro) δε μπόρεσα να το καταλάβω. Προσωπικά, ως παντελώς αρχάριο το Debian μου φάνηκε πολύ πιο αξιόπιστο και ορθολογικό. Είναι δυνατόν να μην έχει root account?? sudo και βλακείες  ;D

 

edit: Επίσης, Vasilis, στην αρχή ειδικά, google is your friend! Ψάχνε για οτιδήποτε έχεις απορία πως γίνεται, γιατί μόνος σου θα μπερδευτείς αρκετά, ακόμα και τα απλά πράγματα έχουν άλλη νοοτροπία απ'ότι έχεις συνηθίσει. Η διαδικασία αυτή κατα τη γνώμη μου είναι και πολύ εποικοδομητική  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχική ρύθμιση της διανομής Ubuntu θα σου φανεί χρήσιμο το http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Karmic.

 

Btw είναι TO Linux, επίσης τσέκαρε τα tombuntu.com, ubuntugeek.com για μερικά χρήσιμα tips

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου