Προς το περιεχόμενο

Νέος ζητάει βοήθεια


problematic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πρέπει να πας σε ένα μαγαζί που έχει πολλά και να βάλεις ένα κομμάτι με καλή παραγωγή που το ξέρεις και να τα δοκιμάσεις όλα για δεις ποιό σου αρέσει γιατί αλλιώς δε θα βγάλεις άκρη με αυτά που σου λένε.

 

QUIZ: Αναφέρατε ένα τέτοιο μαγαζί που να μπορείς να ακούσεις μαζί τα Genelec, τα dynaudio και τα Adam.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έχεις την platinum, την MSI φαντάζομαι με nforce4 τσιπάκι, ξέρεις ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον Nforce Asio, και να παίζεις απο την RealteΚ με μηδενικό Latency, για midi.....

 

ΟΙ οδηγοί υπάρχουν στους αναβαθμιζμένους Nforce4 chipset drivers ψάξε στην MSI

 

Μέχρι να διαλέξεις να κρατάς επαφή με το sport....

 

¨εχω και εγώ την ίδια μαμά... δεν με λες ο Dualcore τι λέει?

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο που είσαι βρε παλικάρι?

 

Δες και τις ESI, μην πιστεύεις οτι με το σύστημα που έχεις είναι καλύτερα να έχεις USB κάρτα ήχου....

 

Εγώ προτείνω PCI κάρτα με πανελάκι μπροστά να κάνεις την δουλειά σου.. έχω μια ESI-ESP1010 και μου δουλέυει γάντι.... και απο ηχεία προτίμησα τα Samson τα Rubicon r6a ... (με το πλέον παράδοξο τρόπο αλλά δεν με χάλασε καθόλου)

 

 

τώρα για soft..

 

Προτίμησε ένα καλό sampler όπως το sampletank, ένα καλό drum machine όπως είναι το Guru ή και το Stylus (για λούπες και όχι μόνo) πάρε και το τρελό το vanguard και το Absynth και είσαι έτοιμος για take off.. βέβαια ότι και να βρείς να βάλεις σε ηλεκτρονική μουσική είναι καλοδεχούμενο...

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

QUIZ: Αναφέρατε ένα τέτοιο μαγαζί που να μπορείς να ακούσεις μαζί τα Genelec' date=' τα dynaudio και τα Adam.

[/quote']

 

¶σχημα τα πράγματα Γεράσιμε αλλά πας απο εδώ, πας από εκεί.....πας σε άλλη χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έχεις την platinum' date=' την MSI φαντάζομαι με nforce4 τσιπάκι, ξέρεις ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον Nforce Asio, και να παίζεις απο την RealteΚ με μηδενικό Latency, για midi.....[/quote']

 

sound blaster 24 έχει.

 

Ο dual πετάει! Είναι πρόσφατο το pc αλλα δεν έχω παράπονο ακόμα και ούτε βλέπω να έχω στο μέλλον ετσι όπως πάει. Το κακό με τον dual είναι η τιμή γιατί για να δείς πάρα πολύ διαφορά πρέπει να πάρεις με πυρίνα san diego (1MB + 1MB cache). Οπότε ο μικρότερος dual με 1+1 είναι ο 4400+ = 500eura :-(

 

 

::UPDATE::

Roland Juno D

M-AUDIO - FIREWIRE 410

Πυκνωτικό mic?

Monitor?

 

Θα γίνει που θα γίνει, να γίνει λίγο πιο σωστά. Να ρίχνω και κανα ααααααααεεεεεεεεειιιιιιιιοοοοοοο που και που. Πάντος και το virus ti polar θα το παρω οτι και να γινει ... είναι καψούρα... το ποτε δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού στο σύνολο είσαι στα 1500ευρώ και ήδη ξόδεψες 820 μενουνε 680.

 

Σου προτείνω τα event tr6 (470 ευρώ τα δύο) τα οποία σύγκρινα με πολλά της κατηγορίας αλλά και αρκετά ακριβότερα και ...νίκησαν, ψιλοάνετα κι όλας. Για αυτά να πάρεις καλώδια 1/4 unbalanced που να καταλήγουν σε rca γιατί η fw 410 έχει 1/4 unbalanced εξόδους και τα tr6 δέχονται balanced xlr και unbalanced rca...το δεύτερο σου κάνει.

 

Με την κάρτα που λες συμφωνώ πολύ και το λέω συχνά.

 

Τα 500 του juno εφόσον δεν παίζεις πλήκτρα και δεν κάνεις live μου φαίνονται λίγο άδικα λεφτά. Θα είναι πολύ ωραίο να το έχεις και να το ανοίγεις στο γρήγορο για να μην ανοίγεις το pc ή να το δείχνεις στους φίλους σου αλλά νομίζω πως δεν θα το αξιοποιήσεις αυτό το πράγμα.

 

Θα σου πρότεινα να τα ξοδέψεις σε κάτι άλλο όπως ένα καλύτερο μικρόφωνο, βάσεις για τα monitors και το μικρόφωνο και controller-keyboard.

Οπότε αν από τα 1500 αφήσεις έξω το juno και αφαιρέσεις τα tr6 και την fw410 μένουνε 710.

 

 

Καλύτερα λοιπόν...λέω εγώ τώρα, αυτό το μικρόφωνο με 340. Αυτό θα το βάλεις με καλώδιο xlr στην κάρτα με κλειστή την ένταση εισόδου της κάρτας και θα ανοίξεις το phantom power λίγο μετά αφού βάλεις το καλώδιο (εννοείται το mic είναι συνδεδεμένο με το καλώδιο). Το ίδιο θα κάνεις και όταν το βγάζεις, είτε το mic είτε το καλώδιο από την κάρτα...κλείνεις trim, κλείνεις phantom, μετράς μέχρι το δέκα... :D

 

..και μένουνε 370. Stands για mic και monitors παίρνεις με 80.

Μένουνε 290.

 

Παίρνεις και αυτό το controller-keyboard που εκτός ότι είναι όμορφο είναι και καλή κατασκευή και έχει και faders και knobs για να κουνάς το daw και τα υπόλοιπα. Κάνει 205.

Αυτό θα το βάλεις με usb στο pc και όχι με midi την κάρτα γιατί αν το βάλεις με midi δεν μπορείς να χρησιμοποιείς τα faders, knobs και τις άλλες λειτουργίες.

 

Βάλε ότι τα μεταφορικά είναι το υπόλοιπο και κάτι καλώδια κτλ.... χρόνια πολλά!

 

Ζαλίστηκα με τις πράξεις αλλά τα κατάφερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με την Soundblaster αμα κατεβάσεις KX driver μπορείς άνετα να κάνεις δουλειά μέχρι να αποφασισεις τι θα αγοράσεις.

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ σε όλους!!

kostas iatrelis οσο διαβάζω το forum, τόσο τρελένομαι!!! (με την καλή έννοια).

Υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες για τα πάντα αλλα το κακό είναι οτι άμα δώσω σημασία δεν 8α αγοράσω εξοπλισμό ποτέ!

 

Το σίγουρο είναι οτι αργότερα τον δεύτερο γύρο οικονομίας θα πάρω ένα virus για παρτη μου. Με έχει σκλαβώσει το ήχος του (για dance electro, progressive και πάνω), για άλλους μπορεί να είναι μάπα.

 

Οπότε το juno ίσως είναι περιτή αγορά.

 

::UPDATE::

Maudio 410

Controller ή τον roland που μου προτεινες ή αυτόν εδώ

 

Για mic διάβασα οτι το nt2a θέλει πολύ 'ησυχία' για να γράψεις σε σχέση με το nt1a, οπότε σκέφτομαι και το nt1a.

 

Στο θέμα monitor παίζουν πολλά! Δεν θα βιαστώ, θα το εξαντλήσω το θέμα.[/url]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου