Προς το περιεχόμενο

Ποιο τρεμολο????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προκειται να αντικαταστησω το floyd μιας κιθαρας μου (μια κιθαρα με floyd rose ειναι αρκετη.....δεν χρειαζεται δευτερη).......γνωριζω τις τεχνικες δυσκολιες κ.λ.π οποτε ας μην αναλωθουμε σε αυτο.......εκεινο που θα ηθελα να ξερω απο οσους εχουν εμπειρια ειναι ως προσ το πιο τρεμολο να προτιμησω.........ειμαι μεταξυ του κλασσικου vintage tremolo(αυτο που υπαρχει στη σειρα american vintage της fender......με τις εξι βιδες απευθειας στο σωμα της κιθαρας) και του πιο συγχρονου 2point tremolo......ομοιο με αυτο που υπαρχει στις american standard μετεπειτα american series........με τις 2 βασεις στο σωμα τις κιθαρας....Πιο απ τα δυο???ΠΛεονεκτηματα/μειονεκτηματα????Ισχυει οτι το δευτερο κραταει καλυτερα το κουρδισμα ενω το πρωτο εχει περισσοτερο sustain και καλυτερο ηχο????

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τα vintage tremolo δεν είναι τρέμολο...είναι που*σες(εδώ κάποιος θα διαφωνήσει :lol: ) εκτός κι αν θες να του βάλεις 5 ελατήρια να το κάνεις fixed :lol: .

Αν θες τέμολο και να το χρησιμοποιείς σαν τρέμολο πάρε με 2 point σύστημα.Εγώ σου προτείνω το wilkinson VS100 by gotoh(δυστυχώς τα original παπαλα).Κάνει σχεδόν ότι και το floyd χωρίς τα μειονεκτήματα του!Όσο dive θες και από ανέβασμα εγώ πετύχαινα μέχρι και 2 τόνους στην low E και στην G.Επίσης κάνει άνετα κόλπα όπως γαργάρες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περαν των οποιων αισθητικων ενστασεων εχω για το wilkinson νομιζω πως μια και δεν εχω σκοπο να βαλω ουτε lock κλειδια ουτε lsr roller nut den θα αποδιδει στα 100%...........μου αρκει ελαφρυ vibrato (οπως ακριβως και ο Gilmour...αν προσεξεις εκτος απο finger vibrato περισσοτερες απο τις μισες νοτες τις κανει vibrato με το τρεμολο).....αντε αραια και που για κανα ελαφρυ detune.....(ανεβασμα δεν με ενδιαφερει)............βεβαια αν κραταει καλο pitch ακομα και με βαρια χρηση τοσο το καλυτερο..........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vintage FOREVER!!

ασυγκριτα καλυτερος ηχος (αυτο ΠΑΙΖΕΙ ρολο στον ηχο!) & αν ΞΕΡΕΙΣ να το ρυμιζεις δεν ξεκουρδιζει ποτε!!αν δεν ξερεις παλι...you..drink it :lol:

 

αλλα μη φοβασαι θα σου πω το μυστικο αλλα αυριο που θα εχω χρονο... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλλον προς το vintage τεινω(και λογω της ευκολοτερης εγχειρησης και μετεγχειρητικης περιοδου ) :D :D

 

Oμως ειδα τις τιμες του thomann για τα 2 τρεμολο της fender (vintage 118¤ και am.std 122¤) και οφειλω να πω πως χαλαστηκα.........ειδικα αν προκειται να πληρωσω 100% πανω για τα γραφουν τα saddles οτι ειναι fender.

Εριξα μια ματια στο site της rockinger και υπαρχουν 2 vintage tremolo:ενα το οποιο ειναι no name(vintage steel tremolo sta 54¤) και ενα της gotoh στα 45¤?

 

Υπαρχει καποια διαφορα αναμεσα στο vintage της fender και στα αλλα δυο που προανεφερα(αλλο υλικο στο block και κατα συνεπεια πατατα k.l.p)????

Πως ειναι δυνατον το no name tremolo να ειναι ακριβοτερο απο αυτο της gotoh?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποια διαφορα αναμεσα στο vintage της fender και στα αλλα δυο που προανεφερα(αλλο υλικο στο block και κατα συνεπεια πατατα k.l.p)????

Πως ειναι δυνατον το no name tremolo να ειναι ακριβοτερο απο αυτο της gotoh?

 

Υπαρχει ΜΕΓΑΛΗ διαφορα μια και αυτο που πουλαει η ROCKINGER ειναι ΚΛΑΣΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΟ απο αυτο που πουλαει η Fender μια & εχει steel block αντι για το "αναιμικο" zinc που φορανε τα Fender.Το τρεμολο της Rockinger κατασκευαζεται στη Γερμανια για αυτο & το περνουν φθηνα (αναφορικα σου λεω οτι στις HΠΑ τετοιο τρεμολο μονο ο Calaham πουλαει γυρω στα 150 δολλαρια!)

 

α,να και ο ΣΩΣΤΟΣ τροπος να ρυθμιζεις το vintage τρεμολο (καθως και μια εξηγηση του γιατι το vintage trem ειναι ανωτερο οπιουδηποτε οσον αφορα τον ΗΧΟ)

 

 

http://www.kinman.com/html/toneWorkshop/perfectGuitar.htm#stayingInTune

 

το σημαντικοτερο ολων ειναι να ειναι οι 4 μεσαιες βιδες λιγοτερο σφιγμενες απο τις 2 εξωτερικες ωστε η "στηριξη" να γινεται περισσοτερο απο αυτες και η ολη λειτουργια του τρεμολου πιο "ομαλη" :wink:

& βεβαια το ΣΩΣΤΟ περασμα των χορδων (εννοειται βεβαια οτι δεν θα κανεις και τρελλο dive bombing,ετσι κι αλλοιως ειναι λιγο passe δεν ειναι? :lol: )

παντως μια και θα κανεις μονο κατεβασματα να το ρυθμισεις ετσι ωστε να ειναι flat ΠΑΝΩ στο σωμα για καλυτερο sustain & ακομα καλυτερη σταθεροτητα στο κουρδισμα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω μια American Stratosaster που φοράει το two-point και είναι παρα πολύ καλό και δεν έχω προβλήματα με ξεκουρδίσματα. Δεν έχω roller-nut ουτε locking κλειδιά και δεν πιστεύω ότι χρειάζονται.

 

Επίσης είναι πολύ πιο έυχρηστο απο το floyd της Jem για ψιλοvibrato σαν του gilmour. Για μεγάλα βυθίσματα και τέτοια δεν κρατάει όπως το floyd.

 

Το μονο που θα ήθελα είναι να έχει snap-in λεβιέ όπως έχουν οι american deluxe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Strat με Floyd.....!!!!!!!!

Μπλιαχ μπλιαχ μπλιαχ....... :x :x :?

ΟΟΟυυυυυ 666....... ΟΟΟυυυυυ 666.......

Βαλε βιντατζ για να μην ξενερώσουμε ολοι.... :lol: :lol:

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ρε φιλε??

Δεν σου αρεσει το floyd??

εγω το βρισκω τελειο ,ειδικα αν συνοδευεται απο ενα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μοντερνο κουρεματακι!!

 

mullet.jpg

 

:lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου