Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με RAM


Costas_SD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα αγορσα μια μνημη 1GB 800mhz για να το προσθεσω στα 2 γιγα που ηδη ειχα μεσα.Δημιουργηθηκε ομως το εξης προβλημα:οι προηγουμενες μνημες ητανε 1 γιγα η καθε μια και τρεχανε σε dual channel στα 800mhz...οταν ομως τοποθετηθηκε και η νεα το συνολο της μνημης ειναι μεν 3gb αλλα το πηγε στα 667mhz single ch.

 

η μητρικη ειναι μια albatron k8sli nforce (καπως ετσι)

 

το προβλημα λογικα οφειλεται σε αυτην ε?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μανουάλι  ;D της m/b θα βρεις εναν πίνακα που εξηγεί τα πιθανά configurations της μνήμης και τις αλλαγές στην ταχύτητα ανάλογα με το configuration που θα διαλέξεις. Συμβουλεύσου το και θα καταλάβεις τι παίζει και τι πρέπει να κάνεις και γιατί. Αν έχεις απορίες εδώ είμαστε.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο σκεφτηκα αλλα τα xp απο οτι εχω δει υποστηριζουνε μεχρι 3,25 gb

 

νομίζω πως αν έχεις 64bit πυρήνα και 64bit os θα "δει" όλη την ram

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως αν έχεις 64bit πυρήνα και 64bit os θα "δει" όλη την ram

Το θέμα είναι να έχεις 64bit OS.

 

Βασικά, οι διαφορές που θα έχεις αν ειναι στα 800 είναι τόσο μεγάλες με το αν έχεις 667?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, όσο να'ναι, σε απαιτητικές εφαρμογές θα δεις διαφορά. Αν δεν θες να ξεπεράσεις τα 3 GB διότι δεν σκοπεύεις να μεταβείς στα 64μπιτ, κοίταξε μήπως μπορείς να γυρίσεις την μνήμη πίσω και να πάρεις 2x512.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα τωρα διαφορες δοκιμες αφου διαβασα το μανουαλ.διαβασα οτι πρεπει καθε καναλι να εχει ιδια μνημη για να λειτουργησει το dual...Αυτο σωστο και λογικο αλλα αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι οταν βαζω την νεα μνημη μονη της γραφει στην αρχη 1gb 800mhz ενω οταν την βαζω με μια πο τις παλιες σε dual channel ή singel ch. γινεται παντα 667 mhz (οι παλιες ειναι 1gb 800mhz ιδιες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα τωρα διαφορες δοκιμες αφου διαβασα το μανουαλ.διαβασα οτι πρεπει καθε καναλι να εχει ιδια μνημη για να λειτουργησει το dual...Αυτο σωστο και λογικο αλλα αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι οταν βαζω την νεα μνημη μονη της γραφει στην αρχη 1gb 800mhz ενω οταν την βαζω με μια πο τις παλιες σε dual channel ή singel ch. γινεται παντα 667 mhz (οι παλιες ειναι 1gb 800mhz ιδιες)

 

μηπως παιζει ρολο οτι οταν εχει 2 stick ram δουλευει dual channel και με 4 quad ενω με 3 πακετο..? μπες στο σαιτ του κατασκευαστη και δες τα specs της μητρικης σου για τη ram και στειλτους και email

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως το motherboard δεν υποστηριζει πανω από 2g σε 800;   …και ριχνει την συχνοτητα. Βρες απο φιλο αλλη μνημη και κανε δοκιμες. Ψαξε και το βιος και στην τελικη στειλε και κανα mail στην αλβατρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου