Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτης solid state / hybrid head ποια να παρω;;;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξερω ρε man, αλλα τελικα σε τετοιου ειδους ηχογραφησεις δεν εχει σημασια μονο η κεφαλη... Εκει παιζουν πολυ περισσοτερα πραγματα... Αν ηταν ετσι, ολοι μας θα ειχαμε τον ηχο που γουσταραμε... Απο την αλλη, δεν νομιζω να τον θελει για ηχογραφησεις.... Για καμια προβα και κανενα live θα τον θελει... ::)

SOSte ta FREEkia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλύτερη λύση είναι μία κεφαλή με καλό καθαρό και μετά με 1-2 πετάλια ή πεταλιέρα ο ήχος έρχεται εκεί που θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι πιστευω πως εφοσον εχεις κατασταλαξει στο ειδος που θελεις να παιζεις και γουσταρεις να αναπαραγεις το ηχοχρωμα των ποζερ τραγουδιων, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να καταληξεις σε κλασικους ενισχυτες, που βγαζουν κλασσικους ηχους... Κατα την δικη μου αποψη, οσο και αν την θεωρουν καποιοι αιρετικη, οι ψηφιακες εξομειωσεις καμπινων και κεφαλων ειναι πολυ fake σε σχεση με αυτο που θελεις να πετυχεις... Κοιταξε τις κλασσικες επιλογες αν εισαι σιγουρος οτι θελεις να παιξεις τετοια μουσικη... Αν παλι θελεις να βγαζεις και αλλα γουστα, τοτε οι ενισχυτες αυτοι θα σε περιορισουν, οποτε μπορεις να στραφεις και σε λυσεις οπως οι Line6 που ανεφερε και ο φιλος παραπανω... Τελικα τι θελεις να παιζεις? Αποφασισες? Γιατι οσο ρολο παιζει ο ενισχυτης αλλο τοσο -αν και προσωπικα νομιζω σε πολυ μικροτερη αναλογια - παιζει και η κιθαρα.... Οποτε μην κολλας σε αυτο μονο, αλλα και στον συνδιασμο αυτων των δυο...

 

Είμαι υπερ των κλασσικών ήχων κι εγώ, και παίζω με λάμπα κεφαλή 120 watts... αλλα μη γελιόμαστε...για να έχεις επιλογές ήχου με κλασσικό tube amp ή solid state πρέπει να ξοδέψεις πολλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερη λύση είναι μία κεφαλή με καλό καθαρό και μετά με 1-2 πετάλια ή πεταλιέρα ο ήχος έρχεται εκεί που θέλει.

 

Συμφωνώ, αλλά θα χρειαστεί ή πολύ καλή πεταλιέρα, ή ακόμα ένα custom pedalboard με αρκετα variations overdrives (περίπου 3-4 μπορεί και 5 πεταλάκια) και τα κλασσικά υπόλοιπα modulation κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι υπερ των κλασσικών ήχων κι εγώ, και παίζω με λάμπα κεφαλή 120 watts...

 

Nα ρωτήσω ποια, πού και με ποια settings στις εντάσεις?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@studio54GR

Οι προτάσεις, συνήθως, δεν γίνονται επί της βάσης "πάρε αυτό, το άκουσα, σε καλύπτει". Κυρίως επειδή το γεγονός ότι "το άκουσα" εγώ δεν σημαίνει τίποτα. Μπορεί να είμαι έμπειρος/άπειρος, shredder/slowhand, επαγγελματίας/bedroom player, πεταλάκιας/προενισχυτάκιας κ.ο.κ. και στην τελικά να ακούω εντελώς διαφορετικά από ό,τι ο ερωτών.

 

Από την άλλη, αν κάπου έχω διαβάσει καλά λόγια για κάτι (είτε ενδιαφέρομαι κι εγώ, είτε όχι), γιατί να μην το προτείνω στον ενδιαφερόμενο, ώστε να το ψάξει ο ίδιος και να αποφασίσει ο ίδιος; Δηλαδή να διευρύνω κατά κάποιον τρόπο τις επιλογές του.

 

Το κάπου διάβασα εμπεριέχει τον κίνδυνο της εσκεμένης παραπληροφόρησης ή ακόμη και της διαφήμισης. Αν τον έχει ο φίλος μου ή εγώ υπάρχει άμεση άποψη μπορώ να σου πώ ότι έχει αρκετά καλά βρωμικοκαθαρά, κλπ λεπτομέρειες πχ μαχογκανυ για όλα κάνει.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτήσω ποια, πού και με ποια settings στις εντάσεις?

 

Φυσικά!

 

Έχω μια κεφαλή Bugerra 6260 με καμπίνα Marshall Haze 1 x 12. Ο εν λόγω ενισχυτής καλύπτει ένα φάσμα απο hard-rock, heavy metal, και γενικά high-gain καταστάσεις, και το καθαρό κανάλι του έχει φάσμα απο πεντακάθαρα μέχρι κλασσικό tube προ-crunch (έτσι να τσιμπάει λίγο). Γενικά πετάλια χρησιμοποιώ λίγα και καλά, κάποια TREX (ALberta π.χ), και κανα delay καρφωμένα στο effect loop της κεφαλής. Το καλό είναι οτι η κεφαλή έρχεται με ποδοδιακόπτη που επιτρέπει να "ανοιγοκλείνεις" το effect loop..

 

Επειδή παίζω σε διαμέρισμα, οι εντάσεις είναι απο νορμαλ μέχρι και δυνατές όσο μου το επιτρέπει βέβαια και το μέρος που μένω (ναι είμαι ο πιο διάσημος στην πολυκατοικία εδώ και πολλά χρόνια...πάλι καλά που υπάρχει μπασίστας στον 1ο και δεν παραπονιέται κανείς..ακόμα..)

 

Για τα settings που με ρωτάς του ενισχυτή, τα προτιμώ 12 o clock με αρκετό presence. ίσω δοκιμάσω να αλλάξω λάμπες σε EL34 για περισσότερο Αγγλικο ήχο..ίδωμεν. Προς το παρόν για ηχογραφήσεις με καλύπτει στο φάσμα που παίζω, και για να είμαι απολύτως ειλικρινής επειδή η κεφαλή αυτή δεν ανήκει στις ακριβές κατηγορίες, δεν την περίμενα τόσο καλή σε ήχο. Βέβαια παίζουν πολλά ρόλο, ίσως τη στηρίζει και η καμπίνά καλά..

 

Έχω και άλλη κεφαλή αλλα solid-state. Είμαι γενικά λάτρης του αναλογικού ήχου, αλλά όπως ανέφερα και πριν (κατα την άποψή μου πάντα), ότι για να καλύψεις πολύ μεγάλο ή απλά μεγάλο φάσμα ήχων με μια κεφαλή και μια καλή καμπίνα απαιτούνται περισσότερα χρήματα-πετάλια-προενισχυτές-εφφέ κτλ.

 

Νομίζω αρκετά ψιλοβγήκα off-topic χεχεχε:) :) ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καλύψεις πολύ μεγάλο ή απλά μεγάλο φάσμα ήχων με μια κεφαλή και μια καλή καμπίνα απαιτούνται περισσότερα χρήματα-πετάλια-προενισχυτές-εφφέ κτλ.

Ίσως είναι off-topic, αλλά το πόσταρα σε άσχετο θέμα και δεν θέλω να πάει αδιάβαστο. Μου φάνηκε πάρα πολύ ενδιαφέρον, κυρίως από τον καλλιτέχνη που προέρχεται

http://www.johnmclaughlin.com/

πατήστε equipment...

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου