Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή και βελτίωση Stratocaster με Kaoss Pad κλπ.


karhariasgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δλδ λέει με μεγάλα γράμματα Fender και από κάτω με μικρά "Made by Squier";

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αλλά δε κατάλαβα γιατί πρέπει να είναι midi sadless το τρέμολο. Τι θα πει αυτό? Τι είναι το link με τα ηλεκτρικά που μου έδωσες?

Γιατί τα midi sadless ΕΙΝΑΙ ο midi μαγνήτης, και για να δουλέψει χρειάζεται τις πλακέτες της Ghost.

Προφανώς και εάν πάς σε μία Roland λύση, δεν τα χρειάζεσαι όλα αυτά...αλλά δεν θα έχεις και την εμπειρία της Ghost!!

 

είναι πολύ ακριβό βλέπω ότι κοστίζει 200 ευρώ, νόμιζα κάτι για 1000 είχες πει..

Ξαναδιάβασε τι έγραψα. Και 175 λίρες είναι κοντά στα 300 ευρώ (χωρίς τα μεταφορικά). Φυσικά και αυτό το τρέμολο δεν είναι για σένα, σου το έδειξα γιατί ενδιέφερε εμένα.

 

GK2 κιτ δεν υπάρχει. Άντε να βρείς κανέναν κανονικό στο Ebay. Πήγαινε να δοκιμάσεις το VG99 που χρησιμοποιεί τον GK3 και εάν βρείς latency...τα λέμε. Με τον ίδιο μαγνητη όμως θα βρείς στο GR20...τα midia είναι περίεργα.

 

Εκτός λοιπόν του κόστους της μετατροπής της κιθάρας, πρέπει να επενδύσεις και σε midi περιβάλλον...καλές επενδύσεις ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την VG99 δεν την εχω δοκιμάσει αλλα αν μου λες οτι ο GK-3 συμπεριφέρεται οκ εκεί θα σε ακούσω. Πάντως ο μαγνήτης αυτός με την VG88 και την GR33 δεν είχε την κατάλληλη συμπεριφορά, αντιθέτως είχε ο GK-2A!

 

Anyway θα παω απο τον τύπο που θα κάνουμε την μετατροπή στην κιθάρα να μελετήσουμε μαζί το project κ θα του δείξω τα link σου. Δυστυχώς το μουχαμπέτι με το midi τρέμολο δε το κατάλαβα καλά, οπότε θέλω αναλυτικές επεξηγήσεις για διανοητικά καθυστερημένα άτομα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ λέει με μεγάλα γράμματα Fender και από κάτω με μικρά "Made by Squier";

 

Μπορεις λιγο να εξηγησεις τι μοντελο ειναι αυτο? Γιατι και εγω δεν καταλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, ούτε να σε αποτρέψω...θα με ενδιέφερε πολύ ποιός θα σου έφτιαχνε όλα αυτά τα ηλεκτρικά (και βεβαιως εάν έχει ξαναφτιάξει κάτι τέτοιο και δεν πειραματιστεί στη πλάτη του καμπούρη...στη συγκεκριμένη περίπτωση, στη δική σου!! ;D) ...αλλά νομίζω ότι πιό φτηνά (και θα έπαιζε σίγουρα) θα σου ερχόταν να αγόραζες μία έτοιμη ;)...τα ίδια λεφτά πάνω κάτω θα δώσεις.

http://www.mansons.co.uk/shopping/search/manson-custom-electric-guitars/manson-signature-guitars/mb1-standard/

 

Πάντως ο μαγνήτης αυτός με την VG88 και την GR33 δεν είχε την κατάλληλη συμπεριφορά, αντιθέτως είχε ο GK-2A!

Είναι πολλά πράγματα που παίζουν ρόλο και κυρίως πως σετάρεις τον midi mαγνήτη στη κιθάρα σου. Και η VG88 και η GR33 έχουν αντικατασταθεί από καινούργια μοντέλα.

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την κιθάρα, μια κ εκφράστηκαν μερικές απορίες, είναι η παρακάτω...

IMAG0031.jpg

IMAG0033-1.jpg

IMAG0034-1.jpg

 

Το serial δε φαίνεται καλά λόγο flash, είναι το M033729

 

Στο θέμα μας.. έχω παραγγείλει ήδη το Korg KAOSS PAD 2 από έναν φίλο μέσα από το noiz.. το περιμένω πως κ πως. Για την μετατροπή έχω σκόπο να συμβουλευτώ (και φυσικά αγγαρέψω) τον Ιωαννίδη (βλ. Odyssey μπάσα) καθώς κ έναν φίλο Άγγλο που έχει studio κ κάνει επεμβάσεις σε κιθάρες. Η αλήθεια είναι ότι κανείς από τους δύο δεν έχει εμπειρία με KAOSS αλλά δε νομίζω ότι αν ακολουθήσουμε σχέδια δε θα βγει..

Θα το δουλέψω κ λίγο καιρό μόνο του για να δω τις ακριβείς λειτουργίες του μηχανήματος.

 

Για μαγνήτες δεν άκουσα κανένα σχόλιο.....

 

Καλή η Manson που μου δείχνεις, όνειρο.. αλλά δεν εχει midi :D χεχε... Δε θέλω να δόσω τόσα λεφτά κ για να είμαι ειλικρινής δε νομίζω να μου κοστίσει τόσο η μετατροπή. Αν δω ότι πάει εκεί σίγουρα θα κάνω πίσω σε κάτι, ίσως στο τρέμολο γενικά το σύστημα των 1000 ευρώ που μου είπες. Θα δείξει πάντως, αρχίζω να τα μαζεύω ένα ένα..

 

Άσχετο στο link της Manson λέει ότι η κιθάρα έχει kill switch. Αυτό είναι το διακοπτάκι που κάνει εναλλαγή στους μαγνήτες αλλά αν το έχεις στη μέση δε παίζει κανείς αντί να παίζουν και οι δύο? Ενδιαφέρον αυτό..... (από το να πρέπει να έχω κλειστό κάποιον μαγνήτη για να το κάνω αυτό.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η Manson που μου δείχνεις, όνειρο.. αλλά δεν εχει midi :D χεχε...

Μα καλά, πλάκα έχεις εσύ ;D...άμα δώσεις 4.000 για τη Manson στα 120 ευρώ που έχει το midi της Roland θα κολλήσεις?

 

Αν δω ότι πάει εκεί σίγουρα θα κάνω πίσω σε κάτι, ίσως στο τρέμολο γενικά το σύστημα των 1000 ευρώ που μου είπες.

Επαναλαμβάνω ότι το τρέμολο που σου έδειξα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ...είναι αυτό που θα ήθελα εγώ. Υπάρχουν πάμπολα τρέμολο κάτω από τα 100 ευρώ που κάνουν τη δουλειά σου.

Εγώ, ας πούμε, περιμένω ένα τέτοιο, για μία Strat μου

http://tremking.com/prod2.html#

 

Για μαγνήτες δεν άκουσα κανένα σχόλιο.....

Είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή...εάν δεν πετύχει το όλο εγχείρημα σου με το Kaoss, ούτε σώμα δεν θα έχεις από τις πολλές τρύπες ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κιθάρα που έχεις ουσιαστικά είναι Fender και όχι Squier, η ένδειξη Squier, αν δεν κάνω λάθος, απλά προσδιορίζει εάν η κιθάρα είναι μοντέλο εξαγωγής ή για την εγχώρια αγορά (της Ιαπωνίας εννοείται!)

 

Χρονολογικά, βάσει serial number, τοποθετείται στο 1992-3 http://www.21frets.com/dating_fenders.html#mij

 

Επειδή αυτά τα όργανα θεωρούνται ποιοτικά, η αξία τους ανεβαίνει σιγά σιγά, οπότε θα σου συνιστούσα να μην την χρησιμοποιήσεις για μετατροπές γιατί μπορεί να το μετανοιώσεις αργότερα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω.. άρχισαν κ σε μένα να μου μπαίνουν διάφορες ιδέες σχετικά με την μετατροπή. Όπως κ να χει εγω ξεκινάω κ μαζεύω τα υλικά που χρειάζονται. Σήμερα θα μου έρθει το KAOSS χεχεχε  :) :) :) :)

 

Ξαναεπαναφέρω το θέμα με τους μαγνήτες για να τονίσω ότι δε γίνει μια midi κιθάρα αλλά θα υπάρχει η επιλογή midi. Οπότε τι μαγνήτες?

Σκέφτηκα τους Texas Special ή τους Samarium Cobalt Noiseless που φοράει η Fender American Deluxe Series 50th Anniversary Stratocaster. Τι λέτε?

Θέλω να κρατήσω το SSS που έχει από την κατασκευή της η κιθάρα. Οι Texas Special είναι οι 57 62 ?

 

marathon, επίσης σκέφτηκα κ εγώ να παραγγείλω το King Trem ΤΚ-1 που μου έδειξες. Σε πόσο καιρό φτάνει Ελλάδα κ τι μεταφορικά έχουν? Τους έχω στείλει email αλλά δε μου απάντησαν.

Μήπως καλύτερα να προτιμήσω κάποιο τρέμολο Fender Original, ώστε να "κολλάει" καλύτερα με την κιθάρα? Αν ναι.. ποιο?

 

Κλειδιά Gotoh lock για εγγύηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου