Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή και βελτίωση Stratocaster με Kaoss Pad κλπ.


karhariasgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θενξ για τα link bloody_synday τα έχω ήδη επισκευτεί.

 

Επειδή το thread κατέλληξε περισσότερο ως προς το Kaoss Pad ήθελα να το τονίσω στο τίτλο του αρχικού post αλλά δε βρήσκω την "μετατροπή μυνήματος" ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λοιπόν για να καταλάβω (και να το απλοποιήσω στο κεφάλι μου γιατί έχω μπερδευτεί)... Παίρνουμε την "Midi Controller" οθόνη (δεν βρίσκω καλύτερο ορισμό) και κάνουμε ένα rooting στο σώμα του μπάσου (ή της κιθάρας) ώστε να το εγκαταστήσουμε (στην περίπτωσή μου το πάω σε κάποιον που ξέρει από αυτά). Επίσης κάνουμε μία "μόντα" (την οποία ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ) ώστε από το jack να βγαίνει το σήμα ΚΑΙ από τους μαγνήτες ΚΑΙ από την οθόνη το οποίο πηγαίνει στο Chaoss Pad και από εκεί στα πετάλια και μετά στον ενισχυτή... Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.. δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε το καταλαβαίνεται.. νομίζω είναι απλό. Φυσικά πρέπει να έχεις και το Kaoss Pad ώστε η οθόνη να σου φανεί χρήσιμη. Ο τύπος από το ebay λέει ότι κάνει και για το Whammy της Digiteck, εγώ φαντάζομαι ότι θα κάνει για πολλά περισσότερα εφφέ (με σύνδεση midi).

 

Τώρα όσο αφορά την συνδεσμολογία. Αυτό είναι κάτι που δε το έχω ψάξει ακόμη αλλα θα πρέπει να έχω όλα τα υλικά ώστε να δω ποιο είναι το καλύτερο αποτέλεσμα. Προς το παρών χρησιμοποιώ το Kaoss σαν πεταλάκι ανάμεσα στα πεταλάκια μου. Το αποτέλεσμα δεν είναι κ ότι καλύτερο διότι μου "μειώνει" αισθητά την ποιότητα του ήχου μου, κάτι που δε μου αρέσει. Θα το ψάξω ακριβώς πως γίνεται η συνδεσμολογία ώστε να έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

Και στο θέμα σκαψήματος. Γιατί να μπεις στην διαδικασία σκαψήματος όταν με κάποιο τρόπο σίγουρα θα μπορείς να φτιάξεις μια λεπτή θήκη, 1-2cm, που να μπαίνει η οθόνη εκεί. Το θέμα είναι πως... Μετά την προσαρμόζεις εύκολα ή με αυτοκόλλητη ταινίας διπλής όψης ή με 4 βίδες, στη χειρότερη, για ποιο σταθερή δουλειά. Εντελώς ελάχιστη ζημιά οι 4 βίδες...

 

Θα δούμε.. φτάσαμε μέχρι εδώ, δε θα κολλήσουμε εκεί. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν

 

Δε σας ξέχασα :D Απλά το θέμα πάει πολύ αργά. Έχω παραγγείλει μερικά πράγματα από το All Parts, άλλα από Thomann και μερικά από τον Ντούκα (Ιωάννινα) και δυστυχώς το "περίμενε" με καθυστερεί. Παρ όλα αυτά βοηθάει στο να σκεφτώ καλύτερα τι θέλω..

 

Λοιπόν.. τα νεότερα έχουν ως εξής

 

Με την ευκαιρία βρήκα κ μερικά πολύ ενδιαφέρον αυτοκόλλητα inlay για ταστιέρα. Λέει ότι δε βγαίνουν κατά το παίξιμο, ούτε με bend. Χμ.. τα δικά μου τα bend δε ξέρω αν τα κρατήσει.. :D

 

Φώτο please!!!

IMAG0041.jpg

 

IMAG0042.jpg

 

IMAG0043.jpg

 

Και μερικές φώτο από το KAOSS PAD και η οθόνη που θα προσαρμοστεί πάνω στην κιθάρα.

 

IMAG0044.jpg

 

IMAG0045.jpg

 

Δε θα τρυπήσω ούτε θα σκάψω την κιθάρα. Σκέφτομαι να κάνω μια μικρή ξύλινη θήκη που θα τα κρατήσει όλα εκεί μέσα και θα κολληθεί ή θα βιδωθεί (μικρό το κακό) πάνω στην κιθάρα. :)

 

Περιμένω και 3 μαγνήτες Hausse από τον Ντούκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Επιτέλους!!!

 

Η κιθάρα είναι έτοιμη, την πήρα χτες το βράδυ. Τελικά δε μπόρεσα να το κάνω μόνος μου και την έκανα με την βοήθεια του Γιάννη του Ιωαννίδη (Odyssey bass). Η δουλειά που έκανε ο Γιάννης είναι καταπληκτική.

Ακόμη δε τη δοκίμασα γιατί δυστυχώς δε με βόλεψε χτες να κάνω τέτοιες δοκιμές. Σήμερα θα είναι η μέρα της κρίσης. Τελικά δεν εφαρμόστηκε πάνω στην Strato, την λυπήθηκα, αγόρασα μια Ibanez φτηνή από το noiz και με βόλεψε πολύ καλά!

 

Φώτο και περισσότερες ανταποκρίσεις σήμερα ή αύριο ..

 

:D

 

 

Πάντως, το λαμπάκι που έχει είναι Α-ΠΙ-ΣΤΕ-ΥΤΟ! Την έχω απέναντι να φέγγει, εθισμός είναι η οθόνη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου σας ζάλισα μεχρι να την κανω, θα σας ζαλίσω και τωρα που είναι έτοιμη.

 

ειναι πραγματικά απιστευτη. στεναχωρέθηκα που το εκανα σε μια φτηνη κιθάρα και δε το εκανα σε καποια καλύτερη! αξιζει με τα χιλια.

 

θα ανεβάσω φωτο και videos να δειτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δύο φωτογραφίες

 

IMAG0595.jpg

 

IMAG0594.jpg

 

Στη δεύτερη φώτο φαίνεται το σκάψιμο που έχει γίνει. Έχει γίνει μόνωση γύρω γύρω στο ξύλο. Η ίδια μόνωση έχει γίνει και στους μαγνήτες.

 

Θα ανεβάσω και video όταν βρω χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου