Προς το περιεχόμενο

Fender Super reverb silverface - Αναπαλαίωση!


xaris123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ!

 

Πριν λίγες ημέρες απόκτησα έναν super reverb silverface 45W του 70κάτι..Ο ενισχυτής βρισκόταν για σχεδόν 10 χρόνια μέσα σε έναν παραδοσιακό αλευρόμυλο  :o στη Χαιρώνεια λίγο έξω από τη Λειβαδιά...  Πρίν καταλήξω ότι "παντού υπάρχει ένας fender" ρίξτε μια ματιά στις φωτό..

Ο σειριακός αριθμός είναι Α79029 και βάσει αυτού ο ενισχυτής χρονολογείται το πρώτο μήνα του 1976.. Ο συγκεκριμένος φοράει 4 δεκάρια μεγάφωνα και έχει ποτενσιόμετρο master volume καθώς και στο τροφοδοτικό χρησιμοποιεί την GT5U4 για ανόρθωση. Τον είχαν φέρει από αμερική και είναι 110V και του έχουν προσθέσει greek patent.. μετασχηματιστή για 220..

Δυστυχώς η σήτα μπροστά στα μεγάφωνα με τα πηχάκια που τη στηρίζουν είχαν σαπίσει και τα πέταξα αλλά βέβαια το λογότυπο είναι σε άριστη κατάσταση και θα ξαναμπεί στη θέση του όταν έρθει η ώρα..

Πριν πείτε οτιδήποτε, "που το βρήκες το χτικιό" κλπ, που δίκιο θα έχετε, αναφέρω ότι ο ενισχυτής παίζει ΑΨΟΓΑ παρ όλη την άσχημη κατάσταση που βρίσκεται. Έτσι ξεκινάει ένα project αναπαλαίωσης ώστε στο τέλος να έρθει στην αρχική του μορφή. Στο site του tubeampdoctor υπάρχουν σχεδόν όλα τα απαραίτητα, knobs, ροδάκια, μεταλλικές γωνίες, σήτες κλπ. Το μόνο που δεν υπάρχει είναι το faceplate του silverface για την έκδοση με master volume και τα διακοπτάκια "bright"..Ανάλογη δουλειά θα γίνει και στα ξύλα της καμπίνας, νέο tolex κλπ. Στο τέλος θα ασχοληθώ και με πυκνωτές, καλωδίωση, βάσεις και λοιπά ωραία!

Περιμένω σχόλια και αν έχει κανείς ανάλογη εμπειρία περιμένω συμβουλές, γνώμες και λοιπά ωραία !!

SDC10208.thumb.JPG.8d10d8f3add53e02cc6620bb9c02af7d.JPG

SDC10196.thumb.JPG.7ccd804f70b7f60f8243b3cbe2af67b5.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Καλορίζικο!  :D

Χτικιό? Ε, όχι και χτικιό! Κούκλα είναι με μπόλικο mojo!  ;D

 

Με υπομονή και μεράκι θα γίνει "καινούργιος" και σίγουρα αξίζει ο κόπος με το παραπάνω!

 

Μεγάλη προσοχή με τα ρεύματα! Είναι θανατηφόρα!

 

Faceplate με λίγο ψάξιμο θα βρεις! Πάντως και χωρίς master volume για μένα καλύτερα. Και αφού μπαίνεις σε αυτή την διαδικασία γιατί δεν τον κάνεις blackface?!  ;)

Προσοχή μόνο στις διαστάσεις... δεν έχουν όλα το ίδιο μήκος.

 

Περιμένουμε την συνέχεια του project! Και ό,τι απορίες έχεις εδώ είμαστε....  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαινεται πανεμορφος!!!!ευχομαι να σου βγει οπως θες η δουλεια και βαλε φωτογραφιες μετα!!

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειες!!! Ωραίο ευρημα ο συγκεκριμένος.

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να μην αλλάξεις το faceplate. Να ύπάρχει και κάτι ορίτζιναλ πάνω του που να μαρτυρά την ηλικία του.

 

Στην ίδια διαδικασία βρίσκεται και ο silverface super reverb ενος φίλου αλλά δεν έχουμε καταφέρει να προσδιορίσουμε την ηλικία του καθώς από τον κωδικό στο σασί φαίνεται να είναι του 71 αλλά από τον κωδικό στο αυτοκόλητο της καμπίνας φαίνεται να είναι του 69 ενώ δεν έχει τη μεταλική μπορντουρα μπροστά.

Με την αντικατάσταση των λαμπών επίσης έχουμε προβληματιστεί γιατι το αυτοκόλλητο στην καμπίνα λέει για Rectifier την GZ34 ενώ ο ενισχυτής φοράει την 5U4. Στις προενισχύτριες λέει και φοράει 7025 που απο ότι έχω καταλάβει είναι ίδιες με τις 12ΑΧ7 οπότε μάλλον αυτές θα προτιμηθούν για αλλαγή (JJ ή Tungsol).

-edit (είδα στη φωτο του δικού σου ότι και εσένα 7025 φοράει με τι σκοπεύεις να τις αντικαταστήσεις ?)

 

Τα μεγάφωνα του με ποιά θα τα αντικαταστήσεις?

Κανονικά νομίζω οτι φοράει τα 10αρια Jensen Alnico P10R ή P10Q

(στον blackface reissue ή fender έχει τα P10R) αλλά είναι ακριβά τα ρημάδια οπότε μπορεί να μπουν 2 P10R και 2 C10R.

 

Καλό κουράγιο και καλή δουλεία έιμαι σίγουρος οτι θα γίνει κούκλα το θηρίο σου.

(Εννοείται πως περιμένουμε φωτογραφικό υλικό όταν τελειώσει με το καλο.) :)

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραδοσιακό αλευρόμυλο   στη Χαιρώνεια λίγο έξω από τη Λειβαδιά...  

 

Όπως πας για Τιθορέα, αριστερά μετα το λιοντάρι?? :o :o :o

 

Τόσο καιρό πάω εκεί και ποτέ δεν μου είπε ο μπαγάσας τίποτα για ενισχυτές.... θα ξηγηθώ γυριστά στην επόμενη επίσκεψη >:(

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον η Βοιωτια φημιζεται για τουε fender της!! ;D

 

Για μεγάφωνα έχω βρει της celestion μια τετράδα από αγγλία που βγαίνουν με μεταφορικά γύρω στα 155Ε..Καλά είναι για αρχή..Με το faceplate έχω ένα θέμα αλλά θα το λύσω. Το μόνο που βρίσκω με master μαι διακόπτες bright είναι από twin reverb..Οι τελικές που φοράει είναι mesa boogie, η ανορθώτρια είναι καινούργια τηε groove tubes και οι μικρές δεν θυμάμαι, μάλλον fender και electro harmonix.

Θα επανέλθω με νεότερα.. Περιμένω προτάσεις και σχόλια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την αντικατάσταση των λαμπών επίσης έχουμε προβληματιστεί γιατι το αυτοκόλλητο στην καμπίνα λέει για Rectifier την GZ34 ενώ ο ενισχυτής φοράει την 5U4. Στις προενισχύτριες λέει και φοράει 7025 που απο ότι έχω καταλάβει είναι ίδιες με τις 12ΑΧ7 οπότε μάλλον αυτές θα προτιμηθούν για αλλαγή (JJ ή Tungsol).

 

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν βάλεις 5U4 στην θέση της GZ34 και 12ΑΧ7/ECC83 στην θέση της 7025.

 

Για μεγάφωνα έχω βρει της celestion μια τετράδα από αγγλία που βγαίνουν με μεταφορικά γύρω στα 155Ε..Καλά είναι για αρχή..

 

Με ποια Celestion? Μην βάλεις χάλια μεγάφωνα στον ενισχυτή σου θα είναι κρίμα. Και εκτός από αυτό θα θέλεις πάλι να τα αλλάξεις μετά οπότε δεν υπάρχει λόγος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή τύχη με το project αναπαλαίωσης.

Καταρχήν εγώ δεν θα έβαζα celestion σε fender (αν και μου αρέσουν σαν ηχεία), θα κοιτούσα να βρώ τα eminence της Fender.

spkr-hot-rod-deluxe12.jpg

 

τώρα όσον αφορά τα parts που θα χρειαστείς καλό θα είναι να κάνεις μία ερώτηση στη Fender για το αν έχουν διαθέσιμα τα ανταλακτικά που θέλεις και να τους ζητήσεις τα part number, που είναι απαραίτητα για να τα παραγγείλεις απο Ελλάδα (μέσο Στόλλα), προκειμένου να κερδίσεις τα μεταφορικά (κάπως...) και το τελωνείο.

Επισυνάπτω μία φόρμα που πρέπει να συμπληρώσεις και την στείλεις στο mail που γράφει πάνω στη φόρμα.

Fender__Pre-Service_Form.pdf

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν εναλλατική για το θέμα του faceplate, υπάρχει και η δυνατότητα να αφαιρέσεις το master volume από το κύκλωμα (ίσως βελτιώσει και λίγο τον ήχο) και μετά μπορείς να βάλεις ένα non-master volume faceplate, όπως εκείνα των πιο παλιών silverface super reverb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μεγαφωνα θα σου προτεινα αυτα

 

http://www.thomann.de/gr/eminence_beta10.htm

 

κατα τα αλλα καλη τυχη με το Project ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου