Προς το περιεχόμενο

Tascam ή Lexicon;


Terry RoscoeBeck5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καλοί μου άνθρωποι… το θέμα έχει ως εξής: Μια φίλη μου έχει ένα πληκτράκι και ένα laptop, οπότε για να παίξουν αυτά μαζί – να χρησιμοποιήσει το laptop για να φορτώνει ήχους στο keyboard- θα χρειαστεί μια κάρτα ήχου με midi. Το budget είναι περιορισμένο (150-160 ευρώ) και καθώς θέλει να το χρησιμοποιήσει σε live, η καρτούλα θα πρέπει να είναι αξιόπιστη- χωρίς latency… Αν γράψω και καμία κοτσάνα, παρακαλώ την κατανόηση σας, μπάσο παίζω και δεν έχω σχέση με αυτά τα μηχανήματα του…σατανά.

Έριξα μια ματιά και είδα αυτές:  Tascam US-122MKII και Lexicon Lambda και άντε μέχρι εδώ (money wise) M-Audio  Fast Track Pro.

Έψαξα users comments στο net και ιδιαίτερα για την Lexicon ήταν πολύ αντικρουόμενες οι απόψεις- δεν μπορώ να πω ότι έβγαλα άκρη.

Οπότε σκέφτηκα, τα παιδιά θα δώσουν την λύση…

Τι προτείνετε από αυτές τις τρεις κάρτες; Με βάση την εμπειρία σας ποια είναι η πιο αξιόπιστη; Δεκτές και άλλες προτάσεις, αρκεί να μείνουμε στο budget…

Ευχαριστώ

Terry

 

 

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δουλέψει με μια παλιά TASCAM US122 και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Σε παλιό μηχάνημα με Cubase ή Nuendo (δεν θυμάμαι, ήταν στο μακρινό 2005) είχα latency 6-7ms.

 

Με τη Λέξικον δεν έχω δουλέψει, αλλά φίλοι κημπορντάδες λένε τα καλύτερα...  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Thanx thanos… Πάντως περιμένω εναγωνίως καμία άποψη από πληκτράδες- κομπιουτεράδες, αν και μάλλον σήμερα έχουμε μαζευτεί μόνο τα έγχορδα γιατί δεν βλέπω κίνηση. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

M-Audio Fast Track Pro πιστευω ειναι οι πιο value for money καρτες. εγω την πηρα μεταχειρισμενη απο εδω 100ευρω

 

Είναι πιο πάνω απο entry level και κανεις και ''επαγγελματικη'' δουλεια

 

Δε προκειται να σε κρεμασει ποτε εκτος αν τη πετας απο εδω και απο εκει κτλ

 

Όσο για τις lexicon δεν εχω ακουσει καλα λογια, καλη καρτα σε χαρακτηρηστικά αλλα κανει τσαλίμια που και που...αν ψαξεις στο forum θα βρεις θεματα με προβληματα στις lexicon, ίσως να μην ειναι και τυχαιο που ειχα δει αρκετες lexicon να πωλουνται στις αγγελιες

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το TASCAM και είναι κυριολεκτικά για πέταμα. Καλό για playback με άριστη ποιότητα ήχου και μηδενικό latency, τα input της όμως έχουν σημαντικό πρόβλημα με artifacts και noise είδικά στο Hi-Z input. Απλά είναι άχρηστo για ηχογράφηση, ειδικά κιθάρας/μπάσου.

 

Μπορείς να ψάξεις στο google για US-122mkii ή US-144mkii (ίδιες είναι) cracking popping και λοιπά keywords. Θα βρείς πολύ κόσμο να παραπονιέται. Επίσης δες τα review στο musicians friend όπου αναφέρεται το πρόβλημα. Η TASCAM σφυρίζει αδιάφορα και μιλάει για drivers, usb power και άλλα άσχετα.

 

Προσωπικά κατέληξα στο EMU 0202 το οποίο κάνει τη δουλειά μια χαρά και είναι και αρκετά πιο φτηνό (δεν έχει phantom power όμως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστος! και οι EMU ειναι πολυ καλές αν και λίγο πιο ακριβες από τις m-audio...απλα οι m-audio ειναι αυτο που σουπα value for money - εγγύηση

 

όπως αν πάρεις οθονη pc θα πάρεις lg γιατι προσφερει καλη ποιοτητα, zero pixel εγγυηση κτλ ειναι το ολο πακετο που σου δινει το προϊον

 

με απλα λογια...οι m-audio ειναι αξιοπιστες

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αγόρια ευχαριστώ πολύ… Για τις Lexicon αυτά που διάβασα από εδώ και από εκεί με προβλημάτισαν- πολλά τσαλίμια που λέει και ο beeros. Μου κάνει εντύπωση ότι οι Tascam είναι του πεταματού καθώς είχα την εταιρία σε υπόληψη, αλλά για να το λέτε έτσι θα είναι.

Οπότε κοιτάμε για EMU ή M-audio…

Αυτές οι δύο με τα XP πως τα πάνε από θέμα drivers; Κουμπώνουν εύκολα ή θα είμαστε στο τρέχα γύρευε updates ή οτιδήποτε άλλο;

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρια ευχαριστώ πολύ… Για τις Lexicon αυτά που διάβασα από εδώ και από εκεί με προβλημάτισαν- πολλά τσαλίμια που λέει και ο beeros. Μου κάνει εντύπωση ότι οι Tascam είναι του πεταματού καθώς είχα την εταιρία σε υπόληψη, αλλά για να το λέτε έτσι θα είναι.

Οπότε κοιτάμε για EMU ή M-audio…

Αυτές οι δύο με τα XP πως τα πάνε από θέμα drivers; Κουμπώνουν εύκολα ή θα είμαστε στο τρέχα γύρευε updates ή οτιδήποτε άλλο;

 

 

Δεν λέω ότι οι Tascam είναι του πεταματού, απλά το συγκεκριμένο μοντέλο ήταν τζούφιο. Το προηγούμενο (US-122 και US-144) ήταν πολύ καλό. Στο mkII τα θαλάσσωσαν από ότι φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@ Mikevas Κατανοητό… εγώ δεν το έπιασα. Από drivers τι γίνεται; Αυτές που μου προτείνετε πως τα πάνε με τα XP;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτές οι δύο με τα XP πως τα πάνε από θέμα drivers; Κουμπώνουν εύκολα ή θα είμαστε στο τρέχα γύρευε updates ή οτιδήποτε άλλο;

 

 

για emu δε ξερω αλλα m-audio κανενα προβλημα με τις USB και για xp και για vista και για 7 και για x32 & x64 και για mac os x

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου