Προς το περιεχόμενο

θορυβος όταν ανεβάζω τα πρίμα!! χελπ!


Psyberbass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια!

θα ήθελα τις συμβουλες όσως έχουν εμπειρία άνω σε τεχνικά θέματα αλλά και όσων λόγω παρόμοιου προβλήματος αναγκάστηκαν να μάθουν!

ο λόγος για ένα ενισχυτάκι 30 βατ της Laney για ηλεκτρικό μπασο. το μοντέλο είναι hardcore max 30b (hcm30b)

τον αγόρασα πριν από 10 χρόνια περιπου αλλά λόγω οικονομικών δυσκολιών δεν σκοπεύω να τον αντικαταστήσω αμεσα.

Στο ψητό τώρα: όταν ανεβάζω τα πρίμα του (treble) ακούω ένα συνεχή θορυβο. αναγκαστικά τα έχω χαμηλομένα αλλά όταν δίνω πρίμα από το πετάλι μου (tech 21 sansamp bass driver deluxe) ο θόρυβος και τότε είναι έντονος. θεωρείτε ότι θα μπορούσε με κάποια οικονομική μόντα να βελτιωθεί η κατάσταση; υπάρχει καποιος στο φόρουμ που να αναλαβει κάτι τέτοιο;

α! και κάτι άλλο ! τί εξωτερικό ηχείο μπορεί να σηκώσει ένας 30άρης ενισχυτής. η έξοδος του είναι στα 4 και 8 ohm σύμφωνα με το manual. εσείς τι λέτε;

 

στο λινκ μπορείτε να βρείτε το manual: http://www.laney.co.uk/manuals/HCM30-60-120-R-B%20Manual%20-%201998%20-%20Issue%201.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σε απαγοητεύσω αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια "οικονομική" μόντα για την συγκεκριμένη περίπτωση. Πολλοί ενισχυτές έχουν το ίδιο πρόβλημα και δεν είσαι ο μόνος που το αντιμετωπίζει. Απλά χαμήλωσέ τα...

 

Ηχείο μπορείς να βάλεις όποιο θέλεις στα 4 ή στα 8Ω. Ας είναι και πάνω από 30W για να μην το κάψεις!  ;D

 

Θα σου πρότεινα να φυλάξεις τα χρήματα της μόντας και του έξτρα ηχείου που σκέφτεσαι και να πάρεις έναν άλλο ενισχυτή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνετα!  ;D

 

Ο ενισχυτής οδηγεί το ηχείο και όχι το ηχείο τον ενισχυτή. Αν είναι 300W σημαίνει ότι "αντέχει" εώς 300W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, πολύ άνετα, γενικά δεν νομίζω πως υπάρχει καμπίνα που να μην μπορεί να αντέξει 30αρη ενισχυτή. Τώρα όσο για τα πρίμα, το sansamp είναι θορυβώδες πετάλι, πρεπει να βρείς μια ισορροπία ανάμεσα στο blend, to drive και το treble, που να σου δίνει μεν το "ξυσιμο" που επιθυμείς, αλλά να μην σου παίρνει το κεφάλι ο θόρυβος. Δοκίμασε αρχικά με drive στο τέρμα, bass -5, treble +10 , blend τέρμα, presence +10. Αρχισε να ανεβάζεις volume και "παίζοντας" με το presence και το treble θα βρεις την ιδανική ισορροπία. Τώρα, για το θόρυβο του ενισχυτή, δεν μπορείς να κάνεις κάτι, εκτός αν είναι πρόβλημα γείωσης. Είσαι σίγουρος πως ο θόρυβος δεν έρχεται από το Μπάσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε myrsias οι ρυθμίσεις που δινεις είναι too much είναι πολυ high end o ήχος έτσι, θα το δοκιμάσω και θα σας πω παντως. όσο αφορα το μπασο δεν εχει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε myrsias οι ρυθμίσεις που δινεις είναι too much είναι πολυ high end o ήχος έτσι, θα το δοκιμάσω και θα σας πω παντως. όσο αφορα το μπασο δεν εχει προβλημα.

 

Μα γιαυτό ακριβώς τις δίνω, για να δοκιμάσεις τα όρια του θορύβου σου και να μην τα ξεπερνάς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ενισχυτης εχει ενσωματωμένο κομπρέσορα ο οποιός έχει ποτενσιομετρο gain και κουμπι on-off. μόλις βάζω στο 0 το gain τα πραγματα βελτιώνονται. βεβαια σκέτο το μπασο ακουγεται ψοφιο χωρίς το gain αλλα το tech 21 υπάρχει για αυτό. είναι όντως περίεργο πεταλι αλλα το συμπαθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου