Προς το περιεχόμενο

strat finish project part2


ndale

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνεχίζοντας το θέμα που είχα ανοίξει εδώ http://www.noiz.gr/index.php?topic=173643.0 και αφού ύστερα από πολλή σκέψη αποφάσισα να ακολουθήσω τις συμβουλές του κυρίου marathon κατέληξα στα ακρυλικά χρώματα.

Στάδιο πρώτο,πέρασα με σπρέυ αστάρι (primer) ένα χέρι το σώμα.Το αποτέλεσμα ήταν αυτό

40855271.jpg

38197293.jpg

 

Καλά μέχρι εδώ!

Μία μέρα μετά...

 

Ετριψα με 1500άρι γυαλόχαρτο για να το κάνω λείο και ξαναπέρασα ένα χέρι αστάρι.Το αποτέλεσμα ήταν αυτό

37028296.jpg

79088682.jpg

 

Ξανά τρίψιμο με 1500άρι για να λειάνει.

Μία μέρα μετά...

 

Ήρθε η ώρα για το χρώμα...Wine Red!Κωδικός RAL 3005

 

59051082.jpg

83366243.jpg

 

Ωραίο.Έστρωσε με το πρώτο χέρι...Αφού περίμενα μια μέρα το έτριψα με 1500άρι (υγρό τρίψιμο) να φύγουν να "ύποπτα" σημεία.

Την επόμενη μέρα περνάω το δεύτερο χέρι.Η φιάλη είναι των 400 ml και μόλις τελείωσα το δεύτερο χέρι το σπρέυ είχε αδειάσει.Γαμώτο,εκτός από 2 τρεχούλια που είχα,τώρα κατάλαβα οτι η βαλβίδα του σπρέυ ρίχνει πάρα πολύ μπογιά

 

005sqh.jpg

 

Το υγρό γυαλοχαρτάρισμα να είναι καλά!Το ξαναστρώνω.

017yj.jpg

 

nice and smooth...

Ύστερα από 2 μέρες, ήρθε η ώρα για το βερνίκι (clear coat)

Ίδια φυάλη,ίδια βαλβίδα... αποτέλεσμα

018aeo.jpg

020hr.jpg

 

συμπαθητικό,αλλά έχω τρεχούλια πάλι...

Την επόμενη μέρα λέω θα το τρίψω και θα στρώσει!Ξυπνάω και .....ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ!

Σε 2 σημεία βρήκα 2 χαρακές (σκασίματα του ξύλου).Φαίνονται στη φωτό...

Επειδή όμως εκεί θα μπεί το pickguard δε με πολυνοιάζει (ναι καλα...) και ξεκινάω το πρώτο βρεγμένο τρίψιμο του βερνικιού.Όπως αποδείχτηκε,δεν ήταν η μέρα μου.Από το τρίψιμο έφτασα στο αστάρι και στο ξύλο...

 

Άρχισα να βρίζω θεούς και δαίμονες!Τελικά απο τα νεύρα μου αποφάσισα να κάνω όλη τη δουλειά από την αρχή και να βάλω και στόκο (filler) στις χαρακές.Τώρα η κιθάρα είναι κάπως έτσι

027ok.jpg

024kw.jpg

 

Και εδώ έρχονται οι απορίες μου.

1)Πρέπει να την ξανατρίψω όλη και να φανεί παντού το ξύλο?

2)Πρέπει να ξαναπεράσω αστάρι?

3)Μπορώ να μην κάνω τίποτα,απλά να βάλω στόκο,να τη λειάνω με γυαλόχαρτο και να περάσω από πάνω το χρώμα?

 

Σας ευχαριστώ πολύ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μεταξυ σοβαρου και αστειου, γιατι δεν την αφηνεις ετσι? εμενα προσωπικα μου αρεσει η μοναδικοτητα. παρολα αυτα, αν θελεις να κανεις καλη δουλεια, θα προτεινα να την ξυσεις απο την αρχη, να στοκαρεις τις οποιες χαραγες και να ξανακανεις την δουλεια απο την αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν περασεις το ιδιο χρωμα δεν χρειαζεται ξυσιμο απο την αρχη.

Ξυσιμο απο την αρχη θα ηθελε αν περνουσες σκληροτερο χρωμα, οποτε θα φουσκωνε το απο κατω υποστρωμα του παλιου χρωματος.

Οποτε στοκαρισε οτι ειναι να στοκαρεις (βαλε μετα πανω στον στοκο τοπικα ασταρι) και ξαναβαψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα την ετριβες μαλλονμε πολυ παθος ε? :)

μην αγχονεσαι,δες απλα οτι ειναι ενα και μονο κοματι ξυλο και το κανεις οτι θες!! ;)

στο σημιο που ειναι η μεγαλη ζημια ας πουμε ειναι συνηθος γιατι στο συγκεκρημενο αυτο ρηχνουμε ισως και αθελα μαλλον λιγοτερο χρωμα

απο πρωσοπικη εμποιρεια θα ξανα'τρυβα ολο το σωμα γιατι πιστευω οτι το σημιο ειναι δυσκολο να ξανα ερθει τελεια και μετα με μεγαλη υπομονη ισως να του ερηχνα και 5 λεπτα χερια.και αλλα 3-4 clεar παντα λεπτα απο πανω (αυτο ειναι και το θεμα πιστευω,πολλα και λεπτα χερια)και παλυ δεν θα ειναι εργοστασιακης ποιοτητας γιατι εκει εχουν αλλο εξοπλησμο,αλλα θα ειναι αξιοπερπεστατο

αυτα ειναι και τα ομωρφα με τις partcasters  :)

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς τον φίλο μας από τη Σύρο...

Μου φαίνονται πολύ φυσικά όλα αυτά που περιγράφεις...και εξηγούμαι.

 

Γαμώτο,εκτός από 2 τρεχούλια που είχα,τώρα κατάλαβα οτι η βαλβίδα του σπρέυ ρίχνει πάρα πολύ μπογιά

Ένα σύνηθες λάθος που κάνουμε όλοι εμείς οι ερασιτέχνες είναι ότι βάφουμε με την κιθάρα κάθετη.

Εμένα μου πήρε 2 σώματα για να το καταλάβω. Τώρα πιά βάφω έτσι

dscn2020a.jpeg

και δεν τρέχει εύκολα το σπρέυ.

 

Το υγρό γυαλοχαρτάρισμα να είναι καλά

Σε 2 σημεία βρήκα 2 χαρακές (σκασίματα του ξύλου)

Να υποθέσω ότι βάφεις έξω...υγρό και έξω σημαίνει υγρασία, σημαίνει (μάλλον) χαρακιές..δεν είναι τυχαίο ότι οι μάστορες έχουν ειδικά διαμορφωμένους χώρους με καταράκτες νερού κλπ...για βαψίματα, λούστρα...

 

3)Μπορώ να μην κάνω τίποτα,απλά να βάλω στόκο,να τη λειάνω με γυαλόχαρτο και να περάσω από πάνω το χρώμα?

Ακριβώς, αλλά να την αφήσεις 1-2 εβδομάδες στη ησυχία της χωρίς να την πειράξεις...ώστε να βγάλει όλες τις "παιδικές" της ασθένειες. Μετά περνάς το λούστρο και την ξανααφήνεις. Μπορώ να καταλάβω το αίμα που βράζει...αλλά όταν βαρεθείς να τρίβεις θα το καταλάβεις και εσύ ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ασχετο ???) ο καταρακτης νερου δεν ειναι για να μαζευει τα σωματιδια της μπογιας?

αμα ειπα βλακεια sorry!

 

υπομονη φιλαρακι! ;)

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ασχετο ???) ο καταρακτης νερου δεν ειναι για να μαζευει τα σωματιδια της μπογιας?

και τις σκόνες...απλά το αναφέρω σαν κατασκευή κλειστού τύπου..που είναι απαραίτητη για να μην έχεις σκόνες, μπογιές και υγρασίες.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο.Έστρωσε με το πρώτο χέρι...Αφού περίμενα μια μέρα το έτριψα με 1500άρι (υγρό τρίψιμο) να φύγουν να "ύποπτα" σημεία.

Και δεν σου χάλασε το χρώμα με το υγρο τριψιμο?

Εγώ όταν το δοκίμασα έγινε τόσο χάλια που αναγκάστηκα να την ξαναπεράσω χρώμα.

 

Την επόμενη μέρα λέω θα το τρίψω και θα στρώσει!Ξυπνάω και .....ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ!

...Όπως αποδείχτηκε,δεν ήταν η μέρα μου.Από το τρίψιμο έφτασα στο αστάρι και στο ξύλο...

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σε νιώθω.

Έχω πάθει παρόμοια νίλα καμια τριάρα φορές απο τότε που ξεκίνησα την δικιά μου (μια με το χρώμα ,μια με το πολύ τρίψιμο ,μια με το βερνικι κτλ) Σε σημείο που ήμουν έτοιμος να την κάνω φρίσμπι. Ακόμα και χθες που ήμουν στα τελειώματα ,από το πολύ τρίψιμο για να φέρω ένα άσχημο στάξιμο απο βερνίκι , έφτασα στο αστάρι σε μια γωνία

που δεν είχε πάρει πολύ βερνίκι. Αλλα υπομονή. Δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς.

Ακού και τις συμβουλές που σου δόθηκαν. Να την βάψεις άν μπορείς οριζόντια (βοηθάει πολύ στο τρέξιμο) και να την αφήσεις να στεγνώσει πάνω από βδομάδα.

και πέρνα αρκετά χέρια βερνικι την επόμενη φορά (εγώ την είχα περάσει 5 ψιλά και 3 πιο βαρβάτα και απο ότι κατάλαβα χρειάζεται και άλλα.)

 

Καλή επιτυχία σου έυχομαι φίλε μου και μην απελπίζεσαι.

(Το χρώμα που διάλεξες τα σπάει!!!!!)

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου