Προς το περιεχόμενο

Eνισχυτής για μέταλ από 250-400 ευρώ? Για σπίτι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

με ενδιαφερει πολυ αυτη η ιδεα.

Tότε ας τολμήσω να προτείνω ένα κιτ που έφτιαξα εγώ και ένας συνφορουμίτης.

http://www.musikding.de/product_info.php/info/p1205_Kit-Madamp-A15Mk2-deluxe.html

Με τις οδηγίες που έχει δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στην κατασκευή του

(δεν έχω φτιάξει ούτε πετάλι) αλλά φυσικά θέλει αρκετή προσοχή. Με την γκαζιάρα

κιθάρα που έχεις το gain του ενισχυτή υπεραρκεί για αυτά που παίζεις, ακόμα και σε

εντάσεις δωματίου. Υπάρχει επίσης αυτός με πιο 'british χροιά'.

http://www.musikding.de/product_info.php/info/p939_Kit-Madamp-M15Mk1-deluxe.html

Υπάρχει και 5ρης, προφανώς απλούστερος στην κατασκευή.

http://www.musikding.de/product_info.php/info/p796_Kit-Madamp-J5Mk1.html

Άκου και τα clips στο site της madamp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μισο για να καταλαβω....αυτα που ποσταρες ειναι ετοιμα πακετα που απλα τα φτιαχνεις μονος?Δηλαδη ειναι σαν να περνω ας πουμε ενα γραφειο απο τα ικεα κ το συναρμολογω?Γιατι αν ειναι ετσι λογικα δεν θα ειναι κατι δυσκολο.Και επειδη δεν τα παω καλα με ορολογιες...κιτ τι ειναι?το πακετο αυτο?

Fight for Freedom, Fight for RAMBO!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ειναι σαν να περνω ας πουμε ενα γραφειο απο τα ικεα κ το συναρμολογω?

Kάπως έτσι αλλά... με το γραφείο δεν κινδυνεύεις απο ηλεκτροπληξία. Αν μπορείς να

κάνεις καλές κολλήσεις και γενικότερα 'πιάνουν' τα χέρια σου δεν το λες δύσκολο,

σε μερικά στριμωγμένα σημεία μόνο τα βρίσκεις λίγο σκούρα. Είναι χρονοβόρο βέβαια

και αν δεν είσαι πολύ προσεκτικός κατά την κατασκευή πιθανό να αντιμετωπίσεις

προβληματάκια στο τέλος. Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα τι έχω κάνει λάθος με τον

διακόπτη extra gain αλλά βαριέμαι να ξαναβάλω χέρι εκεί μέσα...

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα, στην 3η σελίδα έχει φωτό με τα εξαρτήματα απλωμένα.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=159478.0

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπε κανένας στον συνφορουμίτη πως μπορεί να γίνει ΨΗΤΟΣ αν δεν έχει πείρα επί του αντικειμένου?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειπαμε αλλά καλό είναι να του το ξαναπούμε.

Γενικά, πρόσεχε πολύ με τις λυχνίες. Τροφοδοτούνται συνήθως από 100-500Volt τάση. Η τάση αυτή κυκλοφορεί στο κύκλωμα του ενισχυτή ακόμη κι όταν είναι εκτός πρίζας και είναι αποθηκευμένη στους πυκνωτές του. Γι αυτό τον αφήνουμε εκτός πρίζας για μέρες και δουλευουμε με το πολύμετρο/βολτόμετρο.

 

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω αν κανενας σας εδω μεσα εχει δοκιμασει να φτιαξει ενισχυτη (δεν εννοω kit, εννοω απο scratch), αλλα μιας και φτιαχνω αυτο τον καιρο τον δικο μου θα σας πω τα εξης.

 

1) Ειναι ΠΟΛΥ επικινδυνο.

2) Αν εισαι ασχετος με ηλεκτρονικα, η επικινδυνοτητα αγγιζει τα ορια της βλακειας.

3) Δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ περιπτωση να σου βγει πιο φτηνα απο ενα Blackstar ή αλλο ενισχυτη σε αυτη την κατηγορια τιμης.

4) Θελει ΠΟΛΥ χρονο, ΠΟΛΥ σχεδιαση και ΠΟΛΥ κοπο.

 

Εν ολιγοις, στη θεση θα το ξεχνουσα, για το καλο της τσεπης και της σωματικης σου ακεραιοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό τον αφήνουμε εκτός πρίζας για μέρες και δουλευουμε με το πολύμετρο/βολτόμετρο.

 

Δεν πρόκειται να αποφορτιστεί αν δεν κάνουμε κάτι για αυτό (ή τουλάχιστον η αποφόρτιση θα γίνει αβέβαια και πολύ αργά, εκτός κι αν υπάρχει αντίσταση για bleed). Μια μπακαλίστικη κίνηση είναι να τον τραβήξουμε από την πρίζα την στιγμή που παίζουμε με αυτόν. Οι σοβαροί τεχνικοί που ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ κάνουν ολόκληρη διαδικασία για να τον αποφορτίσουν. Προφανώς δεν συνιστώ σε κάποιον άπειρο να την ακολουθήσει, ούτε θα λινκάρω σε αυτήν.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ' αρχάς μπράβο στον odis που έγραψε το παραπάνω μήνυμα, ορισμένοι το παίρνουν αψήφιστα το θέμα "ασφάλεια" νομίζοντας πως το κατέχουν  (εγώ ΔΕΝ το κατέχω και γι' αυτό δεν έχω τολμήσει κατασκευή, παρότι ηλεκτρολόγος μηχανικός ΕΜΠ)

 

 

Οι σοβαροί τεχνικοί που ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ κάνουν ολόκληρη διαδικασία για να τον αποφορτίσουν. Προφανώς δεν συνιστώ σε κάποιον άπειρο να την ακολουθήσει, ούτε θα λινκάρω σε αυτήν.

 

τελικα λοιπόν ΠΩΣ δουλεύει κανείς στο μαραφέτι με ασφάλεια;

 

οι οδηγίες των κιτ είναι επαρκείς στο θέμα της ασφάλειας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα λοιπόν ΠΩΣ δουλεύει κανείς στο μαραφέτι με ασφάλεια;

 

οι οδηγίες των κιτ είναι επαρκείς στο θέμα της ασφάλειας;

 

Eίμαι σίγουρος πως ένας ιχθυολόγος/θαλάσσιος βιολόγος σαν εμένα δεν έχει να πει τίποτα επί του αντικειμένου σε έναν ηλεκτρολόγο μηχανικό ΕΜΠ.  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου