Προς το περιεχόμενο

Eνισχυτής για μέταλ από 250-400 ευρώ? Για σπίτι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφοσον θα παιζεις με πεταλια αυτος εδω ειναι οτι καλυτερο για το σπιτι (και με 12ρι μεγαφωνο) --> http://www.thomann.de/gr/blackheart_little_giant_bh5112.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτον περιμενα τοση ωρα ,χαχαχαχαχα.Τον ειχα σταμπαρει αλλα δεν ηξερα πως θα δουλευε με πεταλια,θελω να πιστευω οτι με καλο πεταλι θα θεριζει.Περα απο την πλακα τωρα με ενδιαφερουν και αλλες προτασεις.Θελω να ξεκαθαρισω καποια πραγματα πριν βγω στο ψαξιμο.Ευχαριστω.

Fight for Freedom, Fight for RAMBO!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον θα παιζεις με πεταλια αυτος εδω ειναι οτι καλυτερο για το σπιτι (και με 12ρι μεγαφωνο) --> http://www.thomann.de/gr/blackheart_little_giant_bh5112.htm

Eγω παντως φιλε μου αυτον εχω και παιζω με πεταλια η με πολυεφφε και απλα εχω βρει την υγεια μου.

Και η δικια μου γνωμη ειναι μακρυα απο αντιγραφες και αν θελεις να παιζεις με τα πεταλακια σου παρε ενα μικρο λαμπατο με ενα καλο καθαρο καναλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε καλαι και κολλητήρι βρες σχέδιο στην μεγαλύτερη πηγή πληροφοριών! (Μαντεψε που) Και φτιάξε εναν ενισχυτή μόνος σου ρε φιλε, αντε να πούμε μου χετε γίνει όλοι άχρηστοι με τα κ@λοfacebok και τις π@π@ριες. Ούτε αυγό δεν ξέρετε να βράζετε. Με αυτόν τον τρόπο θα σου μείνει αξεχαστη εμπειρία,θα πάρεις μια μικρή ιδέα για τα κυκλώματα και θα φυλάξεις τα λεφτά σου να βγεις μια βόλτα παραπάνω με το γκομενάκι.  ;)

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η blackheart BH5h, που είναι μία πολύ καλή 5W full tube κεφαλή, συνεργάζεται τέλεια με πετάλια distortion. Eχει μπόλικη ένταση και δεν βρωμίζει σε χαμηλές εντάσεις. Έχει ποιότητα κατασκευής, καλά υλικά και προσφέρεται για πολλές custom αλλαγές, mod και πειραματισμούς. Το μόνο που θα χρειαστεί είναι μια καλή και αποδοτική καμπίνα(π.χ. epiphone valve JR. cab) και νέες επώνυμες λυχνίες (κάποια στιγμή).

Προσωπικά έχω τον παραπάνω συνδυασμό και το MT-2 της boss και παίζουν άνετα metal.  Μάλιστα έχω κάνει μόντες(mod) στην κεφαλή για master volume, περισσότερο gain και τέτοια (αν και σε στοκ μορφή + πετάλι είναι άριστη).

Σε σχέση με transistor και ψηφιακούς line6, η bh5h έχει τον όγκο των λυχνιών σε μέτριες έως υψηλές εντάσεις αλλά της λείπουν τα fx και τα διαφορετικά κανάλια. Μόνο αν έχεις fx πετάλια μπορεί να γίνει πιο ευέλικτος ο ήχος της για να "παίζει τα πάντα"...

Τους blackheart τους έφερνε ο Νάκας αλλά τώρα δε γνωρίζω που μπορεί κανείς να τους ακούσει.

09032010.thumb.jpg.e886960d1f12d684927c3d1f56e14b02.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stevie δεν εχω καν facebook , xaxa....δεν ασχολουμε με αυτα ρε.Δοξα το θεο αποθηκη με εργαλεια εχω, απο κατσαβιδια μεχρι συγκολλητες κ.τ.λ ,το θεμα ειναι ομως οτι δεν εχω εμπειρια με ενισχυτες.Πρεπει να ανοιξω ενα λαμπατο να δω πως γινεται για να φτιαξω ενα δικο μου.Θα κοιταξω στον γκουγκλη να δω τιποτα(αν εχεις κατι ποσταρε το plz),γιατι με ενδιαφερει πολυ αυτη η ιδεα.Τωρα φιλε sotto αν παρω τλκ τον blackheart να τον παρω κεφαλη λες,οχι combo?Επειδη εχω παρατηρησει οτι ολοι σχεδον κεφαλη τον περνουν κ οχι combo.Παιζει τιποτα με το στοκ ηχειο του?Αυτα...ευχαριστω για το ενδιαφερον ολους.

 

Υ.Γ fx πεταλι ???  ειναι τα πολυεφφε?

Fight for Freedom, Fight for RAMBO!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις εργαλεία κλπ αλλά δε γνωρίζεις πολλά από λυχνίες, κάνε καλή αναζήτηση στο google για tube amp basics. Με καλή γνώση, θα μπορείς να κάνεις τροποποιήσεις σε λαμπάτους ενισχυτές όπως τον epiphone valve jr. ή τον blackheart bh5.

Γενικά, πρόσεχε πολύ με τις λυχνίες. Τροφοδοτούνται συνήθως από 100-500Volt τάση. Η τάση αυτή κυκλοφορεί στο κύκλωμα του ενισχυτή ακόμη κι όταν είναι εκτός πρίζας και είναι αποθηκευμένη στους πυκνωτές του. Γι αυτό τον αφήνουμε εκτός πρίζας για μέρες και δουλευουμε με το πολύμετρο/βολτόμετρο.

Η περίπτωση του blackheart bh5h πιστεύω αξίζει περισσότερο σε έκδοση κεφαλής λόγω του ότι μπορεί να συνδυαστεί με ό,τι καμπίνα θέλεις. Έχει 5(!) εξόδους για καμπίνες 4-16Ω... και δε νομίζω ότι ένα 10"ιντσο μεγάφωνο τον καλύπτει πλήρως(το έχω δοκιμάσει με Vox 10" speaker). Με την 12" epi valve jr καμπίνα "χαλάει τον κόσμο"...

Σε ό,τι αφορά τα fx, εννοώ τα effects (chorus, delay, flanger) που έχουν σε πληθώρα οι ψηφιακοί ενισχυτές. Θα χρειαστεί πετάλι/πεταλιέρα με τέτοια εφφέ στην περίπτωση του blackheart.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου