Προς το περιεχόμενο

Eνισχυτής για μέταλ από 250-400 ευρώ? Για σπίτι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια με προσοχή αν το κάνεις και πάρεις τα κατάλληλα μέτρα δεν θα πάθεις τπτ στην τελική δεν θα κάνει μετρήσεις με τα δάχτυλα!!! Anyway το καλό είναι πως στη σήμερον ημέρα που όλα είναι με αυτοματισμούς και έτοιμα ότι φτιάχνεις με τα χέρια σου είναι καλό.  ;D

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παιδια με προσοχή αν το κάνεις και πάρεις τα κατάλληλα μέτρα δεν θα πάθεις τπτ στην τελική δεν θα κάνει μετρήσεις με τα δάχτυλα!!! Anyway το καλό είναι πως στη σήμερον ημέρα που όλα είναι με αυτοματισμούς και έτοιμα ότι φτιάχνεις με τα χέρια σου είναι καλό.  ;D

 

γνώμη μου είναι πως αν ξεκινήσεις ολομόναχος με τις οδηγίες του κιτ και κάποια βιβλία, θα συναντήσεις πολλά και διάφορα προβλήματα

 

πιστεύω πως πρέπει κάποιος έμπειρος να είναι δίπλα σου στην πρώτη κατασκευή

 

επίσης πιστεύω πως πλανάται όποιος πιστεύει πως με την ιδιοκατασκευή θα γλιτώσει χρήματα, ακόμη κι αν κοστολογεί με μηδέν το χρόνο που θα επενδύσει ο ίδιος

 

βάζοντας κάτω το κιτ, τυχόν εξαρτήματα που το κιτ δεν περιέχει (για παράδειγμα το κιτ της madamp περιέργως δεν περιέχει knobs), εργαλεία κόλλησης, εργαλεια μετρήσεων, τυχόν πισωγυρίσματα λόγω σφαλμάτων, καταλήγει συχνότατα ο επίδοξος κατασκευαστής να βγεί εκτός budget

 

βέβαια αν όλα πάνε καλά στο τέλος, βγαίνει κερδισμένος με τις γνώσεις που απεκόμμισε και τη βαθιά ικανοποίηση της ιδιοκατασκευής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πρόκειται για κατασκευή απο την αρχή (φαντάζομαι/ελπίζω πως δεν εννοούσε κάτι

τέτοιο ο Στέφανος) σαφώς είναι απείρως επικινδυνότερη απο την συναρμολόγηση ενός

kit. Στο kit διαβάζεις προσεκτικά τις οδηγίες, υπάρχουν και συμβουλές για την ασφάλεια,

τοποθετείς τα εξαρτήματα όπως τα βλέπεις στο σχέδιο και τις φωτό, ελέχεις όσες φορές

θέλεις αν τα πάντα είναι στη θέση τους. Στο τέλος κάνεις 5-6 μετρήσεις ακουμπώντας

τις μονωμένες ακίδες του πολυμέτρου πάνω σε ορισμένες εύκολα προσβάσιμες επαφές,

μάλιστα, αν το έχεις συναρμολογήσει σωστά δεν χρειάζεται να αγγίξεις τίποτε όσο είναι

συνδεδεμένος. Δεν είναι τίποτα παραπάνω απο ένα lego technic για μεγάλα αγόρια :D

 

επίσης πιστεύω πως πλανάται όποιος πιστεύει πως με την ιδιοκατασκευή θα γλιτώσει χρήματα, ακόμη κι αν κοστολογεί με μηδέν το χρόνο που θα επενδύσει ο ίδιος

Ίσως δεν καταλαβαίνω πως ορίζεις το ''γλιτώνει'' αλλά ας κάνουμε μια προσπάθεια

υπολογισμού του κόστους ενός ενισχυτή με τα χαρακτηριστικά του madamp αν

διατίθεντο στην αγορά απο μια ανερχόμενη φίρμα με Κινέζικη κατασκευή και parts ;)

 

βέβαια αν όλα πάνε καλά στο τέλος, βγαίνει κερδισμένος με τις γνώσεις που απεκόμμισε και τη βαθιά ικανοποίηση της ιδιοκατασκευής

Mπά... αν δεν κάτσεις να διαβάσεις δεν μαθαίνεις απολύτως τίποτα απο ένα κιτ :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύμφωνοι, πάντως αν θυμάμαι καλά το έκανες μαζί με κάποιο φίλο σου δίπλα... εσύ "μάθαινες" απ' αυτόν ή αυτός από σένα;

 

αν ήταν το δεύτερο, πάσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το κιτ αλλά απαιτεί, χρήμα, χρόνο(είδος πολυτελείας με 21% φπα), μεράκι και αφοσίωση.

Αν κάποιος θέλει απλά να "κάνει τη δουλειά" του υπάρχουν πολλές έτοιμες λύσεις για ενισχυτή λυχνίας στο εμπόριο τις οποίες μπορεί μετά να τροποποιήσει σύμφωνα με γούστα του.

Χρήματα από ιδιοκατασκευές ΔΕΝ γλυτώνεις, εκτός κι αν έχεις μαγαζί ή περίσσεψαν εξαρτήματα από άλλο project ή βρήκες κάτι έτοιμο+χαλασμένο/ανταλλακτικά σε τιμή τσάμπα κλπ.

Για τα κιτ αυτά των λαμπάτων θέλει τουλάχιστον μία ξύλινη καμπίνα/κουτί όπου θα μπει το σασί του ενισχυτή + μια καμπίνα μεγαφώνων( guitar cab) και αρκετά άλλα καλώδια, βύσματα, τόλεξ κλπ κλπ. Άρα το κόστος ενός πλήρους tube amp kit ανεβαίνει...

Προσωπικά έχω κάνει mod σε epi valve jr και blackheart και είναι το κάτι άλλο. Σκίζουν πολύ ανώτερα 5-15W μηχανήματα. Και η mod δεν κοστίζει ακριβά(πυκνωτές, αντιστάσεις, λάμπες, διακοπτάκια) καθότι έχεις όλα τα άλλα απαραίτητα έτοιμα. Αν μάλιστα παρεις μια κεφαλή ή combo harley benton 5W για αρχή, τσάμπα βγαίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύμφωνοι, πάντως αν θυμάμαι καλά το έκανες μαζί με κάποιο φίλο σου δίπλα... εσύ "μάθαινες" απ' αυτόν ή αυτός από σένα;

Δυστυχώς δεν έχω φίλους που να ασχολούνται με diy καταστάσεις. Κάποια βοήθεια από

συνφορουμίτες και τηλεφωνική με τον Marillion ο οποίος είχε φτιάξει το ίδιο kit παλιότερα.

 

edit:

Να ξεκαθαρίσω οτι δεν παροτρύνω τον Στέφανο να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο. Αν όμως

το βλέπει σοβαρά σαν εναλλακτική, πιστεύει οτι θα το κατέχει και έχει όρεξη και εργαλεία

δεν βλέπω κάποιο σοβαρό λόγο να μην το επιχειρήσει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δεν βλέπω κάποιο σοβαρό λόγο να μην το επιχειρήσει.

 

 

 

ισως η ενδεχωμενη αποτυχια του εγχηρηματος ? η αποτυχια δεν εγκειται μονο στην λαθος συνδεσμολογια . σωστα ?

δηλαδη μπορει να τα κανεις ολα σωστα και να μην σου αρεσει τελικα ο ηχος που θα βγαλει.  σωστα ? δεν ξερω ρωταω ετσι ?

δεν ειμα κακεντρεχης απλα λεω σε περιπτωση που το αποτελεσμα δεν ειναι καλο το παιδι θα εχει χασει τα λεφτα του ? η μηπως αποκλειεται το αποτελεσμα να μην ειναι καλο σε σχεση με αυτα που κυκλοφορουν στο εμποριο.... ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον...και οι μεν και οι δεν  φαινεται πως εχετε δικιο.Να ξεκαθαρισω λοιπον εγω τη θεση μου και μου λετε  τις γνωμες σας.Απο οτι καταλαβα με το κιτ δεν θα αντιμετωπισω ιδιαιτερο προβλημα.Απο εργαλεια εχω τα παντα(ειπαμε αποθηκη ολοκληρη :)) ,συγκολλητες,βολτομετρα μεχρι και αποφορτιστη πυκνωτων.Τα χερια μου μια χαρα πιανουν θελω να πιστευω.Τωρα ομως τιθεται  αλλο ζητημα, θα βγει αρκετα ακριβη η ολη ιστορια?γιατι πρεπει να παρω κα καμπινα(130-150 ευρω),διαφορα ψιλολογια συν το κιτ.Ειναι προτιμοτερο να παρω ενα σχετικα φθηνο λαματο(μεχρι 250 ευρω) και να κανω τις μοντες μου μετα?οπως ειπε και ενα φιλος?Και ενα σημαντικο ερωτημα που ειπωθηκε, θα ειμαι ικανοποιημενος απο τον ηχο του κιτ της madamp(5 watt)?π.χ θα ειναι καλυτερος απο τον blackheart?Και ενα τελευταιο...επεξα με τον line 6 spider 4(τον 15αρη) ποπο θηριο ο κερατας, με την μια τσιτωνε τον ηχο.Καλος μου φανηκε,με ικανοποιητικο gain και με ωραια κολπακια.Αλλα και παλι δεν μου γεμιζε το αυτι,πιθανον να εφτεγε το μεγαφωνο.Για την κατηγορια του παντως πραγματικα πολυ καλος.Αυτα.Και ευχαριστω για το ενδιαφερον παιδια.

Fight for Freedom, Fight for RAMBO!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου χωρις να εχω διαβασει ολο το θρετ πιστευω οτι ο πιο metal ενισχυτης σε αυτην την κατηγορια είναι ο Marshall Megastack!!!!Δυο δεκαιντσα ηχεια και εφεδακια!!!και σε πολυ εντυπωσιακο σχήμα καμπινας...

Η αποψη μου για τις λάμπες είναι οτι υπάρχουν και solid state που γαμουν και δεν εχουν διαφορες απο λάμπες.....Αλλα εμενα να μου πεις μαρεσει το gain τι ξερω απο ζεστους ηχους..... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ρε προτεινετε στο παιδι να φτιαξει κιτ ?

 

δεν του λετε να φτιαξει και την δικη του κιθαρα ?  ;D

 

Καλο το diy αλλα ως ενα οριο

Δεν πιστευω κανεις να εχει φτιαξει ενισχυτη αν δεν εχει πρωτα ασχοληθει καθολου με οτιδηποτε ηλεκτρολογικο

Ας φτιαξει πρωτα κανα παλιο χαλασμενο ραδιοφωνο που εχει , μετα αν ειναι να φτιαξει κανενα boost πεταλακι και μετα παει στους ενισχυτες.

 

Οσο για τον ενισχυτη , αφου θελεις σε χαμηλες εντασεις γιατι δεν παιρνεις μια καρτα ηχου,ενα daw και ενα σετ μονιτορ ?

 

Αν σωνει και ντε θες ενισχυτη  σε τρανζιστορ πηγαινε παρε ΜΟΝΟ τον tech( που και να θες να τον πουλησεις θα φυγει αμεσως) ή αν θες λαμπα τοτε σου προτεινω ανεπιφυλακτα RAT VALVE AMPS !

 

Ο τυπος ειναι αγγλος και κανει μοντες σε blackheart και orange tiny terror.

http://cgi.ebay.co.uk/RAT-HOTROD-BLACKHEART-BH15H-25-WATT-VALVE-AMPLIFIER-AMP_W0QQitemZ350325599314QQcmdZViewItemQQptZUK_MusicalInstr_Amplifiers_RL?hash=item5191086c52#ht_11630wt_1165

 

Με 399 λιρες παιρνεις 25 watt blackheart με :

Power scaling(δηλαδη σαν μια καλυτερη εκδοση του master volume χοντρικα, παιζεις απο 25 watt εως και 0,1 w !!)

ΤΡΙΠΛΟ RECTIFIER !!!

τρια επιπεδα gain

line out για κατευθειαν σε καρτα ηχου ή κονσολα χωρις να χρησιμοποιεις μικροφωνα και ηχεια

Αλλαγμενες λυχνιες ( και προ και τελικες )

Βελτιωμενες κολλησεις ( παρα πολυ "αθορυβος" ενισχυτης απο πλευρας ανεπιθυμητου buzz/hum )

 

 

Ειχα ενα παρομοιο ενισχυτη και τον πουλησα σε συμφορουμιτη βλακωδως λογω αναγκης ρευστου.  :'(

 

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου