Προς το περιεχόμενο

Fender American traditional strat...?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που ειναι η αγγελια?Σβηστηκε?Φτου!

Επειδη ειμαι φεντερακιας αλλα οχι  και ειδικος σε ξυλα,ηλεκτρικα και τα τοιαυτα,

μ ολα τα παραπανω,μου προκληθηκε εντονα η επιθυμια να δοκιμασω την εν λογω

κιθαρα....

Απλα και μονο για να δω τον ηχο της...

Ε ρε και να σκιζει τ οργανο...

Παντως ρε φιλε vvai,ακομα και να σκιζει,ηταν πολλα τα λεφτα...παρα πολλα.

Εδω μεσα σκοτωνουν οργανα αποδεδειγμενης αξιας...οχι ενα οργανο που οπως και να το κανουμε δεν ειναι καν της σειρας standard.

 

Ωστοσο,

οφειλω να διαφωνησω με τον ανοιχτο σχολιασμο οργανου-εξοπλισμου αγγελιας γιατι:

 

1)Δεν ειναι απροσωπο το θεμα.(Στη συγκεκριμενη περιπτωση δε ζητηθηκε απλα μια γνωμη,περιγραφτηκε ολο το...ιστορικο..και ο οποιοσδηποτε μπορει να δει περι τινος προκειται και ποιος το πουλαει)

 

2)Δεν το θεωρω προστασια ενος υποψηφιου αγοραστη-θυματος

(σιγα μη διαβαζουν ολοι τα...Φρεσκα,φαντασου τα μπαγιατικα...)

 

3)Ειναι επικινδυνο να ολισθησει προς τον χλευασμο του πωλητη, κι αυτο το βρισκω

ακομψο(ακομα κι αν του αξιζει)

Ας του στειλει καποιος πμ να του πει:

Ρε μεγαλε μας δουλευεις?Κατεβασε τον αετο...

Κι ας φαγωθουν εκτος...αερα.

ή ας του στειλει ενας ειδικος(υπαρχουν εδω μεσα αρκετοι)ενα πμ να του πει

Κυριε,το....οργανο σας ειναι υπερτιμολογημενο...αυτο μπορει να κινησει υποψιες.

Μιλαω παντα με το σκεπτικο οτι το θεμα ειναι η προστασια του ασχετου και η αποτροπη

του δολου στις αγγελιες του φορουμ.

 

Εγω μια φορα που θελησα τη γνωμη καποιου που ξερει περισσοτερα απο μενα(αφου εχω διαβασει αρθρα του και ειπα ενταξει,ξερει ο ανθρωπος,ο Superfunk συγκεκριμενα)

του εστειλα πμ.(Δεν ξερω αν το θυμασαι SF).

Φανταστειτε να αρχιζαμε ολοι ανοιχτα το...

''Ποσο τη δινει? Εεεε ειναι λαμογιο το ατομο...''

Τι εχει να γινει...

 

Συγνωμη αν ξεφυγα απ το θεμα της...traditional.

Αλλα νομιζω οτι εδω το θεμα ηταν αλλο...

 

Ταπεινοτατα

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+ 1000000000

 

να προσθεσω μονο οτι

στον ''αερα'' πρεπει να βγαινουν  περιπτωσεις απατης .

 

γιατι αν ασχοληθουμε με το ποιος πουλαει τι και ποσο ,

θα τρελαθουμε.

αρκετα συχνα εχω δει τιμες ισες ή και μεγαλυτερες απο καινουργιο.

 

:)

 

 

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Freerock,

 

1) Ουδέποτε αναφέρθηκε ο κύριος ως πωλητής, και η περιγραφή ήταν γλαφυρότατη για ευνόητους λόγους. Σε οποιαδήποτε ανάλογη περίπτωση, είτε "αθώα" είτε όχι, η περιγραφή θα ήταν εξίσου γλαφυρή από οποιονδήποτε θα ήθελε να μάθει παραπάνω πληροφορίες για κάτι ανάλογο.

 

2) Εγώ πάλι το θεωρώ. Κι αν ήταν έστω κι ένα άτομο που το σκεφτόταν να σκάσει τόσα χρήματα για να την πάρει και αποτράπηκε, διαβάζοντας τα "φρέσκα" για μένα είναι καλό. Και όχι, δεν την έχω δεί προστάτης των αθώων, αλλά κάτι τέτοια είναι συνετό να βγαίνουν στη φόρα, όπως είπε κι ο mscmkr, ευτυχώς το internet προστατεύει από κάτι τέτοιους επιτήδειους.

 

3) Ναί είναι. Και ναί το αξίζουν οι όποιοι επιτήδειοι που προσπαθούν να κερδοσκοπήσουν αισχρά από ανθρώπους που πιθανώς να μη γνωρίζουν. Και όπως είδες, ο χλευασμός περιορίστηκε αρκετά, θα μπορούσε να ηταν πολύ χειρότερα - και πάλι θα το άξιζε!

 

Υπενθυμίζω λοιπόν πως η περιγραφή ήταν ελλιπέστατη, δεν αναφερόταν πουθενά το μοντέλο ως traditional παρά μόνο ως USA, τα φούμαρα ήταν άπειρα και η αγγελία κατ'εμέ ΉΤΑΝ απάτη. Και ο εν λόγω κύριος προειδοποιήθηκε πρωτίστως με ΠΜ και αράδιαζε ακόμα πιο τραγικά φούμαρα, και πολλοί γνωρίζουν πολύ καλά περί τίνος επρόκειτο.

 

Δεν είχε καμμία σχέση το θέμα με το "ω τον #^%^ δες πόσο την πουλάει", μια και αν η περιγραφή ήταν ξεκάθαρα δεν θα υπήρχε το όλο θέμα. Προφανώς η περιγραφή καθώς και οι πληροφορίες που έδινε κατ'ιδίαν ήταν παραπλανητικές.

 

Επίσης, πριν ανάγουμε τον εν λόγω κύριο σε "μάρτυρα", τονίζω πως ουδέποτε ανοίχθηκε κάποιο θέμα για τους υπόλοιπους που πουλάνε υπερβολικά ακριβά το οτιδήποτε - και υπάρχουν πολλοί - αλλά το θέμα δημιουργήθηκε και συνεχίστηκε και έμεινε εκεί που είναι επειδή προφανώς επρόκειτο για περίπτωση παραπλάνησης και καθαρής απάτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσπαθησε να παραμυθιάσει κοσμο,η δεν παραδέχεται οτι παραμυθιάστηκε οταν την αγορασε ο ιδιος....η να μην θελει να το πιστεψη,μπορει να λεει οτι του ειπανε .(αν την πηρε μεταχειρισμένη απο καποιον).

 

Απο την αλλη χαρικα που βγηκε στη φορα!...να τονισω οτι δεν ηξερα καν το traditional model αλλα να που το εμαθα!!! Οπως και χιλια δυο πραματα διαβαζοντα αρκετα καθε μερα στον παρον φορουμ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθεί προσωπική άποψη που εκφράζει μόνο εμένα:

 

Freerock, στο παρελθόν έχουν υπάρξει αρκετές τέτοιες διαφωνίες. Ο καθένας κοστολογεί όπως επιθυμεί. Το φόρουμ δεν έχει κάποιο είδος "price police", ούτε φυσικά οι αγγελίες του είναι "Noiz approved" (εκτός από αγγελίες ελαιοχρωματισμών, γκαρσονιερών, σκουριασμενοχορδομαντείας κλπ. που παίρνουν πόδι).

 

Μια τιμή μπορεί να είναι "κακή" για τον οποιονδήποτε, ειδικά επειδή επιθυμούμε τα πάντα... σχεδόν τσάμπα. Ο καθένας οφείλει να διασταυρώνει τιμές, αλλιώς είναι άξιος της μοίρας του. "Κορόιδα" θα υπάρχουν ΠΑΝΤΟΤΕ, αλλά δεν βρισκόμαστε σε κανενός είδους "σταυροφορία" για να τους σώσουμε, πολύ απλά γιατί είναι αδύνατον. Υπάρχει όμως η δυνατότητα σχολίων σε κάθε αγγελία, και σε αυτά μπορεί να επισημανθεί κάποια παρασπονδία ή ανακρίβεια, κάτι που έγινε και εδώ.

 

Θα είχες δίκιο πως δεν είναι πρέπον να διαπομπεύονται δημοσίως όλοι όσοι έχουν μια τιμή που για κάποιον λόγο δεν μας αρέσει, όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτό ΔΕΝ ξεκίνησε από κάποιο επίσημο μέλος της ομάδας του Νόιζ, αλλά από έναν συνφορουμίτη που ζητούσε γνώμες για την αγγελία (και μάλιστα, διατυπώνοντας την ερώτηση χωρίς direct link και συγκεκριμένη αναφορά προς αυτήν) διότι είχε βάσιμες υποψίες πως κάτι δεν πάει καλά. Από τη στιγμή που υπάρχει λοιπόν ερώτηση, η απάντηση μπορεί να δοθεί από τον οποιονδήποτε, και βεβαίως εκφράζει μόνο αυτόν και κανέναν άλλο. Φυσικά, όταν αυτός ο κάποιος έχει γνώμη μεγάλου ειδικού βάρους όπως πχ. ο Superfunk, προσωπικά τη θεωρώ πολύτιμη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μάλιστα, διατυπώνοντας την ερώτηση χωρίς direct link και συγκεκριμένη αναφορά προς αυτήν

 

αυτο νομιζω τα λεει ολα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχεχε... καιρό είχα να διασκεδάσω διαβάζοντας ποστ με greeklish (που απεχθάνομαι) ... μου θυμίζει έναν από τους πολλούς που πέρασαν γράφοντας πέρυσι νομίζω (?) δεν θυμάμαι που πρότεινε όργανα διαβάζοντας reviews από ιστοσελίδες και από τις φωτογραφίες εξυμνούσε ήχους....

 

Η ίδια πλάκα δηλαδή ανάποδα...

 

Εδώ έχουμε μιά traditional ( ναι τις ξέρω και έχω παίξει με 1-2), οι οποίες παικτικά και ακουστικά στην δική μου εκτίμηση είναι ανάμεσα σε Fender MIM strd και HW1. Το ότι κοστολογήθηκε όσο κοστολογήθηκε και διαλέχτηκε και και .... τι να πώ... και εγώ έχω διαλέξει στρατ ανάμεσα από άλλες όταν μου δόθηκε η ευκαιρία. Τώρα η δική μου επιλογή είναι κανόνας για το γούστο του καθενός? (λέμε τώρα....)

 

Σαφώς υπάρχουν κάποια αντικειμενικά αποδεκτά όρια... όταν εξειδικέυονται όμως και γίνονται υποκειμενικά άντε γεια....

 

 

Και εξηγούμαι.... κόστος παραγωγής πάνω κάτω και ποιότητα αποτελέσματος πάνε μαζί ξεφεύγουν μόνο από ένα σημείο και πάνω όπου είναι δισδιάκριτα τα όρια αν τελικά ένα όργανο custom shop ή πανάκριβο της σειράς αξίζει την τιμή του γιατί η ποιότητα έχει και ένα "ταβάνι" και από κει και πέρα παίζει ρόλο ο κατασκευαστής τι ζητάει δηλαδή και αρχίζει να μπλέκει το πράγμα και με υποκειμενικές αντιλήψεις οπότε σταματάμε.

 

Έχουμε τώρα και τον αντίποδα δηλαδή μια traditional Strat που καινούργια σήμερα δεν θα κόστιζε πάνω από 720 ευρώ και σε αυτά τα κόστη λιανικής όλοι γνωρίζουμε την ποιότητα που προσφέρεται. Δηλαδή μιά αξιοπρέπεια , αλλά ούτε κρύο ούτε ζέστη... όλα οκ... όταν έχεις μιά τέτοια "βάση" ότι και να της βάλεις επάνω θα την κάνεις πολύ καλύτερη "μέτρια" κιθάρα. όποιος ασχολείται καιρό με το σπόρ καταλαβαίνει τι εννοώ.

 

 

 

Είναι κρίμα να χαλάς χρόνο εκθειάζοντας το μέτριο.. αφού ο νόμος της αγοράς λέει όχι πάνω από 400ευρώ. Έχω μια Fender Sambora MIM ανάμεσα σε άλλες 14 στρατ αυτήν την περίοδο... έχω βάλει τρέμολο ibanez Edge low prο (σκάψιμο, αγορά , τοποθέτηση 300 ευρώ, 3 Anderson μαγνήτες που από μόνοι τους κοστίζουν 450 ευρώ, ενώ την κιθάρα στοκ μορφή την αγόρασα πρίν 5-6 χρόνια ίσως περισσότερο 350 ευρώ (σοβαρά) και και΄νούργια κόστιζε 230 χιλιάδες δραχμές δηλαδή κάπου 700 κάτι ευρώ σημερινή αξία... πόσο δηλαδή να την έδινα? 1400?.... χμμμ μάλλον ούτε 450... και επειδή παίζει καλά για εμένα πάντα την κρατάω...

 

Αυτά...

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη παιδια αλλα αν εγω ρωτησω για μια Gibson που δε λεει ο πωλητης τι μοντελο

ειναι,αλλα εχει φωτογραφιαρα που στο καπακι της βεργας γραφει ''Τhe Paul'' ολοι μπορουν να καταλαβουν ποια αγγελια ειναι και ποιος ειναι ο πωλητης.

 

X-minor δεν σε αποκαλεσα πουθενα προστατη των αθωων,ειμαι σιγουρος οτι η ερωτηση σου ειχε περισσοτερο εγκυκλοπαιδικο χαρακτηρα και το θεμα πηρε φωτια

απο την υπερβολικη ως και αγενη αντιδραση του πωλητη.

Η συνεχεια ηταν ακομψη,γενικα.

 

Bloody,εχεις δικιο,ουτε σταυροφοροι ειστε,ουτε price police,

αν ομως ειναι θεμιτη η ενημερωση για υποπτες ή ''παραξενες'' αγγελιες,εστω και με πλαγιο τροπο,ειτε απο ερωτηση,ειτε απο σχολιο αυτο πρεπει να ξεκαθαριστει.

Και το θεμα εδω ειναι,ποιος ειναι σε θεση να κρινει τον λογο για τον οποιο καποιος

πουλαει εξωφρενικα ενα οργανο...

Μπορει να απαντησει καποιος που ξερει,αλλα οχι να βγαινει ο οποιοσδηποτε και να

ειρωνευεται ενω δεν ξερει...

 

Επιτρεψτε μου να πιστευω πως ακομα κι αν η αντιδραση του πωλητη δεν ηταν

αυτη που ηταν,ακομα κι αν εβαλε τετοια τιμη γιατι...ηταν κι ο ιδιος ασχετος,

θα υπηρχαν καλοθελητες να τον παρουν στο ψιλο...κι αυτο προσωπικα δε το βρισκω

πολιτισμενο.

 

Γενικα,ενω ξεκινησα να διαβαζω το θεμα και να λεω ''καλα ρε,τι λεφτα ζηταει το ατομο'' κατεληξα να λεω ''ενταξει,το παρακανανε...''.

Μπορει και να χετε δικιο βεβαια.Καλυτερα να προστατευεται οσο γινεται ο υποψηφιος

αγοραστης.Αλλα οι διαχωριστικες γραμμες ειναι πολυ λεπτες...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν στο χέρι μου θα υπήρχε μηδενική ανοχή για τέτοια άτομα, και ο συγκεκριμένος θα'χε πάρει πόδι μια και καλή. Αυτό που έγινε είναι μια απόπειρα τραγικής αισχροκέρδειας σε σημείο βλακείας τουλάχιστον, και προσωπικά τουλάχιστον δεν δέχομαι καμμία υπεράσπιση τέτοιων ενεργειών, ειδικά στην εποχή που ζούμε, όπου οι πληροφορίες είναι στα πόδια μας και μπορεί ο οιοσδήποτε να δεί τι παίζει. Δε βλέπω καμμία διαχωριστική γραμμή όταν έχω να κάνω με τέτοια άτομα, κι ας ακούγεται "σκληρό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα,φανηκε να υπερασπιζομαι τον πωλητη ???

Αν αυριο βγαλεις ενα hardware σε αγγελια 1000 ευρω επειδη το πηρες 2000

αλλα τωρα ολοι δουλευον με plugins και οι τιμες τους εχουν ισοπεδωθει,εισαι απατεωνας?Η πρεπει να βγουν καποιοι και να ειρωνευτουν?

Aν αυριο βγαλει καποιος μια traditional με 650 ευρω,δεν ειναι αισχροκερδεια συμφωνα με την εκτιμηση που εγινε?

Τοτε ομως δε θα γινοταν τοσος ντορος.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι υπαρχουν περιπτωσεις και περιπτωσεις αρα και διαχωριστικες γραμμες.

Η απατη ειναι απατη ανεξαρτητως μεγεθους.

Αυτη ειναι η μονη διαχωριστικη γραμμη απ την τιμιοτητα.

Αυτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου