Προς το περιεχόμενο

Drum Mapping TD6-V/Nuendo/Superior 2.0 και όχι μονο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη οι φωτο δε φαινονται καλα σας αφηνω ενα .zip με τα screenshots

Nordic ενταξει ρε? σου λυθηκαν οι απορίες..? ;)

Drum_Map_for_NOIZ.zip

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη οι φωτο δε φαινονται καλα σας αφηνω ενα .zip με τα screenshots

Nordic ενταξει ρε? σου λυθηκαν οι απορίες..? ;)

 

Σε ευχαριστώ ρε μπυρε...

ισως επρεπε να γινει sticky??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως επρεπε να γινει sticky??

 

Δε ξερω φίλε μου και δε το κρινω εγω αυτο...και να μη γινει αυτος που θελει πληροφοριες για drum mapping κανει ενα search και το βρίσκει ;)

---------------------------------------------------------------------------------

Και ενα τελευταιο σχόλιο...

Τα ηλεκτρονικα τυμπανα τα εχω 2.5 χρονια, αν βγαλουμε τον 1 χρονο που ειμουνα φανταρος τα χρησιμοποιω 1.5 χρονο.

 

Δε ξερω γιατί εοσο καιρο επαιζα με τους ηχους του module και οχι καποιου VST.

Προτεινω το Superior 2.0 - The Metal Foundry ΑΒΛΕΠΙ!!!

 

Η δουλεια που εχουν κανει ειναι επιεικως εξαιρετικη...τα τυμπανα ειναι σουπερ γενικα της Toontrack αλλα πραγματικα ποτε δεν εχω χρησιμοποιησει VST πιατινια που να προσεγγιζουν τα αληθινα μεχρι που εβαλα το Metal Foundry SDX.

 

Να ξερετε ομως οτι η μαγεια αυτου του πακετου θα παει στο βροντο αν εχετε τις ευαισθησιες των trigger στο τερμα!

 

Παίξτε λιγακι με τα trigger sensitivities και θα με θυμηθειτε! Ουτως η αλλιως αν τα εχετε στο τερμα θα ακουγεστε γαμαουα αλλά ειναι ''και καλα''. Τουλαχιστον οταν γραφετε να τα εχετε νορμαλ και θα χρειαστει πολυ λιγοτερο editing αργοτερα!

 

Και οσοι δεν ειστε μεταλλαδες μην ξεγελιεστε με το ονομα του πακετου! ειναι εξαιρετικό και πραγματικα αξιζει να επενδυσει καποιος 300-350€ για να παρει τη σουιτα και το expansion!

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερό άρθρο Spyros!

 

Εγώ έκανα drum tracking με σχεδόν τον ίδιο τρόπο αλλά με Logic 8 και S2.0 χωρίς δυστυχώς το metal foundry... Εντωμεταξύ, είμαι τρελό στουρνάρι όσο αφορά τα recording/editing προγράμματα και άργησα αρκετά να τελειώσω μέχρι να βρώ άκρη :P

 

Και παρεμπιπτόντως, πολύ σωστό το σχόλιο περί του να γράφουμε αυτά που παίζουμε στα live...

 

Σε ποιά μπάντα παίζεις?

 

-Κώστας

Σε ποιό καμμάτι είμαστε ρε παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά μεχρι να βρούμε άκρη όλοι στην αρχη πηγαιναμε πιο αργα και απο την καθυστέρηση...εχω στησει ενα hackintosh και ηθελα να κατσω να μαθω λίγο το logic αλλά εχω μαθει τωρα με τη steinberg και αφου κανουμε τη δουλεια μας εκει δε καθομαι να ψαχτω κιάλλο...

 

δε κανεις και εσυ ενα παρόμοιο αρθρο για το Logic και το Drum Mapping  ;)

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Mac/Logic συνδυασμός είναι WIN διότι δεν κολλά εύκολα είναι το λειτουργικό γρήγορο και με μια low budget αλλά αξιοπρεπή καρτούλα (έχω την ίδια με εσένα) κάνεις δουλειά σούπερ! Το Logic έχει φοβερές δυνατότητες -αφού αναλογιστείς ότι με αυτό και protools γράφει και ο townsend- αλλά πέρα των απαραίτητων για να γράψω τα τυμπανάκια και να κάνω editing δεν έχω μάθει.

 

Α! να σου πω! Έχω τραγικό θέμα με το να ρυθμίζω τα chockes στο S2.0. Ξέρεις πως γίνεται?

Σε ποιό καμμάτι είμαστε ρε παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Mac/Logic συνδυασμός είναι WIN διότι δεν κολλά εύκολα είναι το λειτουργικό γρήγορο και με μια low budget αλλά αξιοπρεπή καρτούλα (έχω την ίδια με εσένα) κάνεις δουλειά σούπερ! Το Logic έχει φοβερές δυνατότητες -αφού αναλογιστείς ότι με αυτό και protools γράφει και ο townsend- αλλά πέρα των απαραίτητων για να γράψω τα τυμπανάκια και να κάνω editing δεν έχω μάθει.

 

Α! να σου πω! Έχω τραγικό θέμα με το να ρυθμίζω τα chockes στο S2.0. Ξέρεις πως γίνεται?

τί εννοεις εχεις πρόβλημα με τα choke? κανεις choke αλλά δεν το πιάνει? και εγω το εχω αυτο το θέμα...υποθέτω ότι εχει να κανει με το mapping και αυτο αλλα δε με απασχολει το real time choke καθως τα εχω για recording και απλά τα μετακινώ αφου γράψω στο πχ ''cymbal 1 choke''

 

off topic

 

κοιτα...εχει συζητηθει αρκετα και παντου το θεμα Win VS OS X, σιγουρα ειναι καλυτερα μηχανηματα της apple και τη στιγμη που φτιαχνει η ιδια η εταιρια software/hardware ειναι λογικο...απο εκει και πέρα όμως κατεληξα οτι τα pc που ''κολλανε'' κολλανε λόγω κακοχρησιας.

 

εμενα το tower μου κόστισε 300€ και πάει ΜΙΑ ΧΑΡΑ! και εχω φίλους με i5 και 6GB Ram και εχουν ''παράπονα''...εγω όμως κανενα

 

τωρα το logic βαριεμαι να κατσω να το μαθω...τουλαχιστον οχι ακομα...το cubase ειναι μια χαρουλα και κανουμε τη δουλεια μας και με το παραπανω! στη τελικη οι ηχοι της κιθαρας ειναι απο pod x3 live και των drums απο S 2.0 τα υπολοιπα που χρειαζόμαστε τα προϊόντα της steinberg μας τα προσφέρουν.

 

μπορει να ειναι ή να θεωρειται καλυτερο πρόγραμμα γενικα αλλα δε ξερω να το χρησιμοποιω οπότε δεν εχει σημασια καμια! ξέρεις...σα να εχεις πιατινια τυμπανα ταμπουρα πανικός και να μη ξερεις να παιξεις ή ακομα καλυτερα να τα αξιοποιήσεις!

 

 

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου