Προς το περιεχόμενο

vox ac 15 vs fender blues junior


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και οι 2 έχουν 12άρι ηχείο.

 

Υπήρχε ένα θέμα όπου κάποιος είχε γράψει τον vox με διαφορετικά μεγάφωνα, αλλά δεν το βρίσκω, ήταν πολύ ενδιοαφέρον. Από αυτό το θέμα (και τον alejandro) είμαι κάτοχος του Vox με το wharfsdale. Πριν λίγο καιρό ο vox έβγαινε με 2 μεγάφωνα: ή το wharfedale (600-ευρώ)ή το blue bulldog (700+). Τώρα βγαίνει με ένα greenback στα 479(!!!) αλλά δεν τον βγάζει available, άγνωστε αι βουλαι των Κινέζων

 

τελος, στα δικα μου αυτια εννοειται πως ο βοξ υπερτερει, αλλα ο φεντερ ειναι σιγουρα πιο ''ολαραουντ''! :)

 

δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείται ότι οι fender "παίρνουν" τα πετάλια "καλύτερα"  ???

από την ελάχιστη πείρα μου :) αυτό που λέμε αμερικάνικος ήχος είναι πολύ "λαμπερά" καθαρά (τα οποία λατρεύω) ο οποίος δε βρωμίζει τόσο γλυκά όσο ο βρετανικός ήχος. Όποιος έχει αμφιβολία για τον αν ένα πετάλι θα κάτσει στο vox είναι ευπρόσδεκτος να δοκιμάσει σπίτι μου

 

Εν πάση περιπτώσει, προσπαθώ να αντισταθώ στο ισοπεδωτικό ενδεχόμενο να καταλήξουμε όλοι οι νοιζάδες με baja και blues junior  ;D

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείται ότι οι fender "παίρνουν" τα πετάλια "καλύτερα" 

 

εγω δεν ειπα πως ο μπλουζτζουνιορ παιρνει τα πεταλια καλυτερα!

ειπα απλα πως ο βοξ εχει ενα καπως ιδιατερο ηχοχρωμα που ισως να μην καλυψει καποιον που δεν εχει ακριβως αυτο στο μυαλο του....!

(αυτο αλλωστε σημαινει και το ολαραουντ)

 

απο εκει και περα, ξερεις πως ειμαι βοξακιας!

αλλωστε τον βοξ τον προτιμησα αναμεσα στον μπλουζτζουνιορ και στον μπλουζ ντελουξ! ;D

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος οι vox είναι ολοι κινέζικοι εκτός από τον AC30 HW...

 

Όχι, κι αυτός είναι κινέζικος.

 

Όσον αφορά στην "συμβατότητα" με τα πετάλια, είναι υποκειμενικό το θέμα (κάπου υπάρχουν ένα-δυο παλιά θρεντ, στα Απαντημένα ίσως), και πολλοί διάσημοι χρήστες προτιμούν τον καθαρό ήχο των Fender για τα πετάλια και εφφέ τους, και άλλοι επίσης πολλοί τον καθαρό ήχο των Vox. Στην εξίσωση όμως δεν βάζετε το ρόλο του μεγαφώνου, που έχει τεράστια σημασία στην ύπαρξη αυτή της "συμβατότητας".

 

Έχοντας ακούσει και παίξει με διάφορους συνδυασμούς, σαν γενική διαπίστωση θα έλεγα πως αν και οι δυο τους φέρουν EL84, ο Vox έχει μια έντονη και χαρακτηριστική συχνοτική "υπογραφή" με πιο πληθωρικά ψηλομεσαία και πιο "γυάλινα" πρίμα που αρέσει σε λιγότερους σαν πλατφόρμα για τα εφφέ τους παρά ο πιο "ουδέτερος" χαρακτήρας με ελαφριά απουσία μεσαίων ενός Blues Junior. Όλα τα drives προσθέτουν συχνοτικά τον δικό τους χαρακτήρα σε ό,τι ήδη υπάρχει, και σε μεγαλύτερες εντάσεις όταν η "πλατφόρμα" είναι ήδη αρκετά παρεμβατική αυτό ακούγεται (σε αρκετούς, όχι σε όλους) δυσάρεστα. Εγώ θα προτιμούσα σαφώς τον Blues Junior.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτα να σας ευχαριστησω για το ενδιαφερον

τωρα,μιας και ακομα δεν εχω καταληξει καπου θα ηθελα τις αποψεις σας σε ενα ζητημα που δεν πολυσυζητηθηκε:το γκαζι που βγαζει απο μονος του ο καθε ενισχυτης.

σιγουρα μιλαμε για ηπια γκαζια,αυτο το ξερω και το ακουω,αλλα περα απο αυτο σημασια εχει και η ενταση σωστα?

εκει που θελω να καταληξω ειναι πως καλα τα πεταλια,fuzz,overdrive,distortion...

αλλα με ενδιαφερει και το "φυσικο" γκαζι τους.

εχω ακουσει πως γενικα οι φεντερ δεν φημιζονται για το overdrive τους,αλλα μιας και ο συγκεκριμενος εχοντας τις el84 οπως ειπατε διαφερει απο τους περισσοτερους φεντερ,μηπως και αυτος θα ειναι ανταξιος του βοξ?(ο οποιος σιγουρα σαν βρετανικη πατεντα θα εχει αξιολογη παραμορφωση)

σημειωση:

μην αρχισετε να με ρωτατε τι μουσικη ακουω,παιζω κλπ

εννοειται οτι δεν σκοπευω να παιξω χεβι μεταλ με αυτα τα μηχανηματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εγω ειχα 2 ενισχυτες φεντερ και εχω εναν τωρα(κλωνο twin reverb) αλλα απο τοτε που πηρα vox δεν υπαρχει περιπτωση να αγγιξω αλλον ενισχυτη...και τα πεταλια μου μου φαινονται οτι ακουγονται πολυ καλυτερα στον vox...ειδικα τα overdrive /distortion....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα, κανενας απο τους δυο δεν εχει παραμορφωση με την εννοια του ''ντιστορσιον''

στα δικα μου αυτια ειναι σιγουρα λιγοτερο το γκαζι τους και απο ενα μετριο οβερντραιβ!

 

το καλυτερο ειναι να τους ακουσεις καπου μονος σου τερματισμενους! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακουσει πως γενικα οι φεντερ δεν φημιζονται για το overdrive τους,αλλα μιας και ο συγκεκριμενος εχοντας τις el84 οπως ειπατε διαφερει απο τους περισσοτερους φεντερ,μηπως και αυτος θα ειναι ανταξιος του βοξ?(ο οποιος σιγουρα σαν βρετανικη πατεντα θα εχει αξιολογη παραμορφωση)

 

Oι Φέντερ στην ιστορία τους όχι μόνο είναι απελπιστικά διαφορετικοί μεταξύ τους για να μπορέσουμε να γενικεύσουμε τα συμπεράσματά μας για αυτούς, αλλά το overdrive τους είναι ένα από τα πιο διαχρονικά ηχοχρώματα στην ιστορία της μοντέρνας κιθαριστικής μουσικής, όπως άλλωστε και αυτό των Vox, με το οποίο δεν έχουν σχεδόν ουδεμία σχέση ηχητικά.

 

Ο Φέντερ για τον οποίο συζητάμε, ο Blues Junior, έχει ήπιο overdrive και μπορεί να αποκτήσει και power amp distortion αν τον δυναμώσεις αρκετά, σε εντάσεις που δεν θα γκρεμίσουν το οικοδομικό τετράγωνο. Το ηχόχρωμά του, αν και όντως φέρει EL84, έρχεται πιο κοντά στο κλασσικό blackface καθαρό και semi-dirty παρά σε αυτό των Vox, κάτι που αποδεικνύει το πόσα άλλα πράγματα παίζουν ρόλο στην διαμόρφωση του τελικού ήχου πέρα από τον τύπο των τελικών.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναευχαριστω και κατι τελευταιο

ποιος απο τους δυο ειναι πιο ευκολο να "θαφτει",να χαθει δηλ η κιθαρα μεσα στη μπαντα?

γιατι οκ τοτς εχω ακουσει και τους δυο αλλα δεν μπορω να κουβαλησω τη μπαντα,ντραμς κλπ για να ξερω ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναευχαριστω και κατι τελευταιο

ποιος απο τους δυο ειναι πιο ευκολο να "θαφτει",να χαθει δηλ η κιθαρα μεσα στη μπαντα?

γιατι οκ τοτς εχω ακουσει και τους δυο αλλα δεν μπορω να κουβαλησω τη μπαντα,ντραμς κλπ για να ξερω ;D ;D ;D

 

 

Πιστεύω ότι ο Vox λόγω της έντονης 'μεσαίας' συχνοτικά περιοχής, θα ''γράφει'' περισσότερο εύκολα και έντονα στη μίξη..

Αυτό φυσικά δεν συνεπάγεται απαραίτητα και ότι θα ακούγεται καλύτερα στη μίξη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου