Προς το περιεχόμενο

Τι πετάλι προτείνετε για Blues-Rock?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον. το tubescreamer κλασσικο , το bad monkey καλη λυση , το ds1 μαχιμο, το Screamin blues καλουλικο .. αλλα φιλε επειδη πριν 1 χρονο ακριβως το εψαξα θα σου πω απλα ενα πραγμα....Πραγματικα ομως μονο ενα πραγμα..Οπως εισαι Rat. απλα . Pro Co Rat 2. ΤΕΛΟΣ , οσοι ξερουν θα καταλαβουν..

We roll tonite to the guitar bite...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε καλό ακούγεται! Μετά τη δοκιμή όμως θα καταλάβουμε! Από ποιότητα πώς είναι; Γιατί την έχω πατήσεις κατά καιρούς με πετάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια δεν ξερω τι λετε.. απλα εγω το βρισκω υπερτατο  :P ειναι αυτος ο καλος βρωμικος ηχος που θελω.. και αμα το φουλαρεις σε εφε γινεται και σαν ντιστορσιον περιπου..στα χαμηλα του (οβερντραιβ) ειναι ο κλασσικος μπλουζοκατασταση ηχος ..με βολευει επισης γιατι στο οβερντραιβ τα ακορντα ακουγονται κομπλε χωρις χαμενες νοτες κλπ..εμενα παντως με εχει βολεψει κ δεν το αλλαζω με τιποτα :)

We roll tonite to the guitar bite...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα ενδιαφερεσαι πουλαω ενα bad monkey

http://smart.noiz.gr/details.php?id=46072

και πιστευω η τιμη ειναι πολυ καλη

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λοιπόν, το tubescreamer δεν μου αρέσει για τρανζίστορ ενισχυτή και είναι δυο φορές πάνω από το budget του παιδιού μεταχειρισμένο.

Το Bad Monkey είναι ένα φθηνιάρικο Tubescreamer με buffer που καταστρέφει το bypass σήμα και όπως και στην προηγούμενη επίσης δεν μου αρέσει.

Tο να προτείνει κάποιος το DS-1 σε τρανζιστοράτο ενισχυτή δείχνει ότι δεν το έχει ακούσει ποτε σαν συνδυασμό. Το DS-1 θέλει ήδη γκαζωμένο λαμπάτο για να "δείξει" πραγματικά.

Τα καινούργια RAT δεν μου αρέσουν ενώ τα παλιά και τα reissues είναι τρεις φορές πάνω από το budget του παιδιού (μάλλον πιο ακριβό και από τον ενισχυτή του). Επίσης το RAT εδώ και 30 χρόνια περίπου θεωρείται καθαρό distortion και άρα όχι και τόσο κατάλληλο για "Blues" ήχο.

 

Εδώ που τα λέμε ρε Pepperάκια μήπως μιας και υπολείπεσαι σε εξοπλισμό γενικά να μάζευες κανα λεφτό παραπάνω να χτυπήσεις ένα Fender Mustang II να ξεμπερδευεις μια και καλή με όλα...

 

http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_ii.htm

 

 

@Elixir...αυτό που έκανες δεν είναι καθόλου ωραίο. Αλίμονο να ξεκινήσουμε τις διαφημίσεις μέσω των thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Elixir...αυτό που έκανες δεν είναι καθόλου ωραίο. Αλίμονο να ξεκινήσουμε τις διαφημίσεις μέσω των thread.

σεβαστο επρεπε να στειλω πμ

 

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον. το tubescreamer κλασσικο , το bad monkey καλη λυση , το ds1 μαχιμο, το Screamin blues καλουλικο .. αλλα φιλε επειδη πριν 1 χρονο ακριβως το εψαξα θα σου πω απλα ενα πραγμα....Πραγματικα ομως μονο ενα πραγμα..Οπως εισαι Rat. απλα . Pro Co Rat 2. ΤΕΛΟΣ , οσοι ξερουν θα καταλαβουν..

 

Εγώ είμαι από αυτούς που καταλαβαίνουν τι λες. Απολύτως κιόλας. Φοβερό το rat, αλλά σε καμία περίπτωση για blues. Πραγματικά μου φαίνεται ότι είναι τελέιως ακατάλληλο. Και για μπουζουκοκατάσταση, όπως λες, επίσης μου φαίνεται ακατάλληλο. Φυσικά, αν το χρησιμοποιήσεις και το συνδιάσεις κατάλληλα πετυχαίνεις σχεδόν τα πάντα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα έπρεπε να το προτείνουμε για τα πάντα.

 

Η δική μου πρόταση είναι φυσικά κάτι σεTubescreamer. Εγώ έχω το Visual Sound Jekyl and Hyde. Είναι ουσιαστικά δύο πετάλια σε ένα, αλλά βγαίνιυν και ξεχωριστά αν δεν κάνω λάθος. Το overdrive είναι κλώνος του tubescreamer και είναι πολύ παραμετροποιήσιμο. Το Distortion είναι σαν δύο  tubescreamer. Είναι πολύ καλή επιλογή αν θέλεις να έχεις και τα δύο πετάλια. Είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά και πάλι προτιμώ το tubescreamer σαν drive.

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι από αυτούς που καταλαβαίνουν τι λες. Απολύτως κιόλας. Φοβερό το rat, αλλά σε καμία περίπτωση για blues. Πραγματικά μου φαίνεται ότι είναι τελέιως ακατάλληλο. Και για μπουζουκοκατάσταση, όπως λες, επίσης μου φαίνεται ακατάλληλο. Φυσικά, αν το χρησιμοποιήσεις και το συνδιάσεις κατάλληλα πετυχαίνεις σχεδόν τα πάντα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα έπρεπε να το προτείνουμε για τα πάντα.

 

Εχεις δικιο φιλος .  :)

We roll tonite to the guitar bite...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου