Προς το περιεχόμενο

Τι πετάλι προτείνετε για Blues-Rock?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παντως με ενα boss bluesdriver και εναν fender blues junior εχω βγαλει τον ηχο που θελω .Το  blues ειναι περισοτερο στα χερια και λιγοτερο στο hardware ....  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όσο για τη δυσκολία στη χρήση, δε θυμάμαι να τελείωσα κανένα πανεπιστήμιο για το πως χρησιμοποιούνται. Ένα volume έχουν, κι αυτό κάποια από αυτά.

 

Και βέβαια αν θέλει κάποιος να έχει ήχο Rory Gallagher και η γιαγιά του να κοιμάται στο διπλανό δωμάτιο αυτό είναι μια άλλη, τελείως διαφορετική συζήτηση...

 

Όχι, είναι ακριβώς αυτή η συζήτηση που κάνουμε, μιας και τα treble boosters που προτείνεις είμαι αμετάκλητα της γνώμης πως δουλεύουν μόνο σε λαμπάτο ενισχυτή που βρίσκεται ήδη σε υγιή έως ανθυγιεινά επίπεδα έντασης.

 

Όσον αφορά στο "πανεπιστήμιο", εννοείται πως δεν κάνεις εγχείρηση εγκεφάλου αλλά στα χέρια ενός αρχάριου περισσότερες φορές θα ακουστούν άσχημα παρά καλά, και αυτό έχει σχέση όπως έγραψα προηγουμένως με τα επίπεδα της έντασης, τις σχέσεις του gain, το ποιος θα πουσάρει τι και πόσο, το ποιο συχνοτικό περιεχόμενο θα "πέφτει" επάνω στο επόμενο, ποιο θα πρέπει να είναι το επόμενο, τι θα συμβαίνει όταν απενεργοποιείς το booster (θα πέφτεις καμιά 20ρια db κάτω? θα χάνονται τα πρίμα σου? θα εξαφανίζεσαι από το mix?), αν έχεις μάθει να παίζεις χαμηλώνοντας το vol της κιθάρας σου (όπως πολύ λίγοι κάνουν), τι "άποψη" θα έχουν τα πετάλια που βρίσκονται παρακάτω στην αλυσίδα από το boosting που θα υπομένουν... να συνεχίσω?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όχι, είναι ακριβώς αυτή η συζήτηση που κάνουμε, μιας και τα treble boosters που προτείνεις είμαι αμετάκλητα της γνώμης πως δουλεύουν μόνο σε λαμπάτο ενισχυτή που βρίσκεται ήδη σε υγιή έως ανθυγιεινά επίπεδα έντασης.

 

Κρίμα, δεν το διάβασα κάπου στο θέμα του παιδιού κι έτσι δεν το κατάλαβα

 

Όσον αφορά στο "πανεπιστήμιο", εννοείται πως δεν κάνεις εγχείρηση εγκεφάλου αλλά στα χέρια ενός αρχάριου περισσότερες φορές θα ακουστούν άσχημα παρά καλά, και αυτό έχει σχέση όπως έγραψα προηγουμένως με τα επίπεδα της έντασης, τις σχέσεις του gain, το ποιος θα πουσάρει τι, το ποιο συχνοτικό περιεχόμενο θα "πέφτει" επάνω στο επόμενο, ποιο θα πρέπει να είναι το επόμενο, τι θα συμβαίνει όταν απενεργοποιείς το booster (θα πέφτεις καμιά 20ρια db κάτω? θα χάνονται τα πρίμα σου? θα εξαφανίζεσαι από το mix?), αν έχεις μάθει να παίζεις χαμηλώνοντας το vol της κιθάρας σου (όπως πολύ λίγοι κάνουν), τι "άποψη" θα έχουν τα πετάλια που βρίσκονται παρακάτω στην αλυσίδα από το boosting που θα υπομένουν... να συνεχίσω?

 

Συνέχισε αν θέλεις τι να πώ... Αυτό με τα db θα συμβεί κατα κύριο λόγο όταν πάρεις έναν εντελώς καθαρό ενισχυτή και προσπαθείς να βγάλεις overdrive μονο από το treble booster. Ξεκαθάρισα ότι δεν θα το χρησιμοποιούσα σε τέτοιους ενισχυτές και ο ενισχυτής του ενδιαφερόμενου δεν είναι τέτοιος. Σε επίπεδα που ο ενισχυτής έχει ήδη overdrive λοιπόν, απλά ο ήχος γεμίζει και τονίζεται σε κάποιες συχνότητες περισσότερο.

 

Απλά FYI τα treble boosters που είχα στην κατοχή μου (BSM, Analogman) μπορούν να είναι και always on μιας και καθαρίζουν υπέροχα ακόμα απο βαριά γκάζια σε πολύ καλά καθαρά, προσθέτωντας μόνο σε αυτήν την περίπτωση λίγο brilliance όταν κατεβάζεις το vol της κιθάρας.

 

Αυτό δεν είναι ούτε δυσκολο να το ανακαλύψει κάποιος ούτε και δύσκολο να προσαρμοστεί.

 

Τώρα όσο για τα υπόλοιπα πετάλια που θα επηρρεαστούν δεν το πολυκατάλαβα αν θες το εξηγείς.

 

Άν είναι να τα κάνει όλα στο περιπού εως και στο καμία σχέση, αρκεί να μην κουράζεται, να προτείνουμε στον ανθρωπο να πάει να παίξει με κανα guitar rig, ή με καμιά tonelab ή να πάρει κάνα Digitech Βad Monkey για να μην ξοδεύεται κι όλας. Αλλά δεν νομίζω ότι μας ζητήθηκε κάπου "η φθηνότερη και πιο ξεκούραστη, ανεξαρτήτως ποιότητας λύση". Ο καθένας δουλεύει όπως επιλέγει. Εγώ πρότεινα απλά αυτό που θεωρώ μια πολύ καλή λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To γνωρίζω πολύ καλά ότι καθαρίζουν ωραία με τη χρήση του vol. knob. Συνήθως έχουν germanium που έχει αυτό το προσόν. Kαι εννοείται πως δεν του πρότεινα ένα "Guitar Rig για να ξεμπερδεύει". Η Του Λου ή ένα Bad Monkey είναι λύσεις που επίσης δουλεύουν, και που εξαρτάται από αυτόν αν θα τις χρησιμοποιήσει ή όχι. Για τα υπόλοιπα παραθέτω βιαστικά από το σάιτ του Analogman:

 

This pedal is based on the 1960s British Dallas Rangemaster, which was needed at the time to give a treble boost to the dark British amps. This allowed them to get a sound more in tune with the time, as guitars were starting to become a loud, bold, lead instrument. This pedal is a type of BOOSTER, not really a distortion pedal nor a clean boost- it does modify your sound quite a bit. It excites certain frequencies and pushes your amp to allow it to create rich tube distortion.

 

The Beano Boost is spectacular into an amp that is already cranked up pretty well. It will also work well into a clean amp, but you probably need to turn the volume on the pedal up, to make the tone thicker by hitting the amp harder and making it work more.

 

At 9:00 the Beano Boost is unity gain and may not sound very special into a clean amp. At 12:00 it starts to boost the volume and get thicker. At 3:00 it should be waking your tubes up like a passing jet plane.

 

So if you use a clean amp, it's not something you can just turn on and get a great sound at the same volume. However most of the time when you want more crunch you want more volume, so it may work out fine.

 

We usually run the BEANO BOOST directly into the input of your tube amp, with no buffers (i.e. tuners, or non-true bypass pedals) in the signal path. Most people have found they work best near the very beginning of your signal chain. Like the Fuzz Face, the Beano Boost MUST NOT have a buffered pedal in front of it. Something like a Boss pedal, even off, will make the Beano Boost sound VERY trebly and thin. Buffered pedals are OK after the Beano Boost if necessary.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως με ενα boss bluesdriver και εναν fender blues junior εχω βγαλει τον ηχο που θελω .Το  blues ειναι περισοτερο στα χερια και λιγοτερο στο hardware ....  ;)

 

Ακούγεται ενδιαφέρον σαν simple setup..Στα χέρια και στο συναίσθημα  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 χρόνο αργότερα...

Kαλησπέρα σε όλους. Θέλω και εγώ ένα overdrive ή/και ένα fuzz. Θα με ρωτήσετε βέβαια γιατί είμαι τόσο μπερδεμένος. Είναι επειδή έχω μια baja tele(the spirit of rock n roll) και παίζω από Rolling Stones, Chuck Berry μέχρι Clash, Ramones, DK και Hendrix ακόμα και RHCP!!! Επειδή το ξέρω ότι δεν μπορείς να τα έχεις ολα θέλω περισότερο κάτι ικανοποιητικής ποιότητας για τον παλιό καλό ήχο του rock n roll. Ελπίζω να υπάρχει κάτι και για τις περίεργες ανάγκες μου!  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Kαλησπέρα σε όλους. Θέλω και εγώ ένα overdrive ή/και ένα fuzz. Θα με ρωτήσετε βέβαια γιατί είμαι τόσο μπερδεμένος. Είναι επειδή έχω μια baja tele(the spirit of rock n roll) και παίζω από Rolling Stones, Chuck Berry μέχρι Clash, Ramones, DK και Hendrix ακόμα και RHCP!!! Επειδή το ξέρω ότι δεν μπορείς να τα έχεις ολα θέλω περισότερο κάτι ικανοποιητικής ποιότητας για τον παλιό καλό ήχο του rock n roll. Ελπίζω να υπάρχει κάτι και για τις περίεργες ανάγκες μου!  :-\

 

Για τις ανάγκες σου υπάρχουν οι Marshall Plexi και τα attenuators... (μετά μπορείς να πάρεις έναν κομπρέσσορα για RHCP, ένα univibe ένα wha κι ένα fuzz face για Hendrix, κι ένα Boss DM-2 για τα βάθη των DK, τα slap του Chuck κ.λ.π) ;D

 

Πέρα από την πλάκα, με τι ενισχυτή παίζεις και τι budget έχεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη νομίζεις ότι παίζω τίποτα ιδιαίτερο. Απλώς για την πλάκα μου το θέλω το πετάλι. Γι αυτό θέλω να έιναι κοντά στα 50. Έχω εναν Fender Automatic SE 90W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μη νομίζεις ότι παίζω τίποτα ιδιαίτερο. Απλώς για την πλάκα μου το θέλω το πετάλι. Γι αυτό θέλω να έιναι κοντά στα 50. Έχω εναν Fender Automatic SE 90W.

 

Πρέπει να πας σε κάτι φάσης "amp in a box". Υπάρχει ένα sticky με τέτοια πετάλια, βρες το φθηνότερο στην κατηγορία "marshall". Με αυτά τα λεφτά πάντως...

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=47565

http://smart.noiz.gr/details.php?id=44936

http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=23641

 

αυτές είναι οι καλύτερες επιλογές μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου