Προς το περιεχόμενο

Μπασιστας κανει ερευνα αγορας για ενισχυτη!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σολους!ειμαι ενας μπασιστας κ αποφασιζω σιγα σιγα να παρω τον πρωτο μου καλο ενισχυτη(να σκασω δηλαδη καλα λεφτα)!εχω ενα fender jazz bass USA highway 1 του '06,κ ο ηχος που θελω ειναι κυριως να φερνει στον Chris Wolstenholme των muse,δηλαδη συγχρονος ηχος με καλο fuzz κ εφφε.αποτι εχω δει τα ampeg ειναι μια καλη εταιρια για αυτο το στυλ.εχετε να μου προτεινετε κατι;ευχαριστω πολυ!

 

χρηστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

(να σκασω δηλαδη καλα λεφτα)!

Δηλαδή; Το όριο;

 

Combo ή κεφαλή / καμπίνα ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα ο wostelnholme τον ήχο του τον βγάζει από ενισχυτές ampeg και πεταλάκια. Ένας low-budget τρόπος να τον προσεγγίσεις είναι να "περάσεις" fuzzαρισμένο σήμα που θα σου δώσει ένα bass big muff (που ούτως ή άλλως θα πάρεις αν θέλεις ήχο muse), μέσα από το envelope filter του digitech bass synth wah. Να ξέρεις όμως, ότι ο τύπος παίζει κυρίως με active μπάσα, και με διάφορα άλλα "καλούδια" οπότε τον ήχο θα τον πιάσεις μόνο κατά ένα ποσοστό (καλό ομολογουμένως).

www.lowercut.com

www.theroadmiles.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις όμως, ότι ο τύπος παίζει κυρίως με active μπάσα,

Pedulla αν θυμάμαι καλά....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή; Το όριο;

 

Combo ή κεφαλή / καμπίνα ;

 

 

ειμαι διατεθημενος να σκασω μεχρι κ 1500-2000 ευρω(βασικα κανω ερευνα αγορας τωρα για ναρχισω να μαζευω σιγα σιγα ;) ) κυριως με ενδιαφερει κεφαλη/καμπινα(αλλη ποιοτητα ηχου!)

 

Κοίτα ο wostelnholme τον ήχο του τον βγάζει από ενισχυτές ampeg και πεταλάκια. Ένας low-budget τρόπος να τον προσεγγίσεις είναι να "περάσεις" fuzzαρισμένο σήμα που θα σου δώσει ένα bass big muff (που ούτως ή άλλως θα πάρεις αν θέλεις ήχο muse), μέσα από το envelope filter του digitech bass synth wah. Να ξέρεις όμως, ότι ο τύπος παίζει κυρίως με active μπάσα, και με διάφορα άλλα "καλούδια" οπότε τον ήχο θα τον πιάσεις μόνο κατά ένα ποσοστό (καλό ομολογουμένως).

 

 

σκοπευω αμεσα να παρω το muff....αποτι εχω δει ομως παιζει κ με jazz bass σε καποια κομματια...!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι διατεθημενος να σκασω μεχρι κ 1500-2000 ευρω(βασικα κανω ερευνα αγορας τωρα για ναρχισω να μαζευω σιγα σιγα ;) ) κυριως με ενδιαφερει κεφαλη/καμπινα(αλλη ποιοτητα ηχου!)

 

Η (γεροντίστικη) άποψή μου είναι ότι αφού προτίθεσαι και να χώσεις τόσα αλλά και να ψάξεις (αφού πρόκειται να δώσεις τόσα, καλά θα κάνεις), συνέχιζε να παίζεις, να ακούς και να δοκιμάζεις και μην εκπλαγείς όταν στο τέλος της αναζήτησης σου τα (μπασιστικά προσωπικά ηχητικά) γούστα σου έχουν αλλάξει.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αποτι εχω δει ομως παιζει κ με jazz bass σε καποια κομματια...!

 

 

έτσι έβλεπα και εγώ και χαιρόμουνα (είχα το ίδιο μπάσο με εσένα). Παίζει με deluxe jb, που  είναι active!  8) έχει ηχάρα όμως...

www.lowercut.com

www.theroadmiles.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι έβλεπα και εγώ και χαιρόμουνα (είχα το ίδιο μπάσο με εσένα). Παίζει με deluxe jb, που  είναι active!  8) έχει ηχάρα όμως...

Το deluxe έχει ηχάρα και σκέτο. Αν και ο Μπανάνας διαφωνεί, είναι πολύ μπάσο

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη δινεις  και πολλα λεφτα για ενισχυτη μπασου

 

Βρες εναν παλιο Peavey Classic 400 (tube),Peavey Series 400 η εναν Peavy Mark III Series 400BH & θα εισαι πασας... :),

 

 

 

δυσκολα θα βρεις καλυτερο ενισχυτη απο αυτον.

 

 

classic_400.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου