Προς το περιεχόμενο

Tama, Sonor ή Yamaha?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν εντελώς αρχάριος στον χόρο των ντραμς θα ήθελα την άποψη κάποιων ποιο έμπειρων για το πρώτο μου set. Έχω ψάξει λίγο και έχω μπερδευτεί πολύ τις τελευταίες μέρες. Έχω τις ακόλουθες επιλογές. TAMA SK62HZBN-BK Superstar Hyper ή Yamaha Stage Custom SCB-2FS με την προσθήκη και ενός floor tom 14"X14" (γύρω στα 100 ευρώ ακριβότερο από το ΤΑΜΑ), ή SONOR 2007 με την προσθήκη και ενός floor tom 14"X11" αλλά και ενός 10" tom (στα ίδια λεφτά με το Yamaha). Ακούω επίσης προτάσεις για cymbals. Τείνω προς ZILDJIAN AVEDIS. Επειδή θα με ρωτήσετε σίγουρα τι μουσική θέλω να παίζω δείτε το όνομά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν εντελώς αρχάριος στον χόρο των ντραμς θα ήθελα την άποψη κάποιων ποιο έμπειρων για το πρώτο μου set. Έχω ψάξει λίγο και έχω μπερδευτεί πολύ τις τελευταίες μέρες. Έχω τις ακόλουθες επιλογές. TAMA SK62HZBN-BK Superstar Hyper ή Yamaha Stage Custom SCB-2FS με την προσθήκη και ενός floor tom 14"X14" (γύρω στα 100 ευρώ ακριβότερο από το ΤΑΜΑ), ή SONOR 2007 με την προσθήκη και ενός floor tom 14"X11" αλλά και ενός 10" tom (στα ίδια λεφτά με το Yamaha). Ακούω επίσης προτάσεις για cymbals. Τείνω προς ZILDJIAN AVEDIS. Επειδή θα με ρωτήσετε σίγουρα τι μουσική θέλω να παίζω δείτε το όνομά μου.

 

Σαν εντελως αρχαριος δεν υπαρχει λογος να τα σκασεις για Tama Superstar (ειδικα hyper-drive), Yamaha Stage Custom κλπ Μπορεις να παρεις ενα entry level kit με 600-700 ή ενα καλυτερο μεταχειρισμενο

 

Πιατινια και παλι αν τα Avedis ειναι μεταχειρισμενα σε καλη τιμη ναι παρτα αλλιως καινουργια πανε πολυ και πολλα για νεο ντραμμερ, βαθυ και τομ εξτρα δε θα χρειαστεις για αρχη

 

Πανω δεξια υπαρχει ενα ψαχτηρι....ειναι πολυ χρησιμο θα βρεις πολλες απαντησεις για ΟΛΑ τα σετ και πιατινια

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν εντελώς αρχάριος στον χόρο των ντραμς θα ήθελα την άποψη κάποιων ποιο έμπειρων για το πρώτο μου set. Έχω ψάξει λίγο και έχω μπερδευτεί πολύ τις τελευταίες μέρες. Έχω τις ακόλουθες επιλογές. TAMA SK62HZBN-BK Superstar Hyper ή Yamaha Stage Custom SCB-2FS με την προσθήκη και ενός floor tom 14"X14" (γύρω στα 100 ευρώ ακριβότερο από το ΤΑΜΑ), ή SONOR 2007 με την προσθήκη και ενός floor tom 14"X11" αλλά και ενός 10" tom (στα ίδια λεφτά με το Yamaha). Ακούω επίσης προτάσεις για cymbals. Τείνω προς ZILDJIAN AVEDIS. Επειδή θα με ρωτήσετε σίγουρα τι μουσική θέλω να παίζω δείτε το όνομά μου.

 

Και τα τρια σετάκια είναι πολυ καλα κατασκευασμενα...

Από εκει και πέρα μπορώ να σου πω τις διαφορες κατασκευαστικα..

αλλα ως αρχαριος όπως λες δεν θα καταλάβεις και πολλά πραγματα...

 

Προσωπικα θα διαλεγα μεταξυ SONOR 2007 και ΥΑΜΑΗΑ Stage custom...

(και ειδικά το συγκεκριμένο sonor που είμαι κάτοχος, λογω του ότι έχει το tune safe system, που ουσιαστικά αποτρέπει το σετ απο το να ξεκουρδίζεται όταν βαράς δυνατά, μεγάλη υπόθεση...)

Η superstar έχει π.χ die-cast στεφανια που οι σονορ και γιαμαχα δεν έχουν...

κτλ κτλ..

Kατασκευαστικα ως προς το ξύλο πάντως και τα 3 σετακια ειναι 100% BIRCH με 7mm παχος στις στρώσεις άμα θυμάμαι καλά που σημαίνει τύμπανα με όγκο χωρις να χάνουν σε εύρος κουρδίσματος...

Οπότε διαλέγεις αυτό που σου κάνει αίσθηση και μπορείς να βρεις φτηνότερα...

Οπότε ότι και να διαλέξεις σίγουρα δεν θα απογοητευτεις...

Όσον αφορά τα πιάτα και εκεί παλι πολλα πραγματα είναι υποκειμενικά...

Τα avedis είναι αξιόλογη σειρά...

Άμα έλεγες πόσα χρήματα διαθέτεις συνολικά για τύμπανα και πιάτα θα ήταν πιο εύκολο να σου προτείνω...

Όσον αφορά τους MUSE...

Μην κοιτάς τι χρησιμοποιει ο καθε ένας και μην ξεχνάς οτι δν υπάρχουν κανόνες...

Έχω δεί drummers να παιζουν extreme metal και να χρησιμοποιουν fusion πιατίνια...

π.χ. Derrek Roddy...

Εν κατακλείδι ούτε τα πίατα ούτε τα τύμπανα κάνουν το παππά...

Μάθε να αγαπάς τα τύμπανα ακόμα και όταν βαράς τενεκέδες...

Πειραματίσου με πιατινα τυμπανα κτλ κτλ..Αλλα προς θεού μην γίνεις gearholic...

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν εντελως αρχαριος δεν υπαρχει λογος να τα σκασεις για Tama Superstar (ειδικα hyper-drive), Yamaha Stage Custom κλπ Μπορεις να παρεις ενα entry level kit με 600-700 ή ενα καλυτερο μεταχειρισμενο

 

Πιατινια και παλι αν τα Avedis ειναι μεταχειρισμενα σε καλη τιμη ναι παρτα αλλιως καινουργια πανε πολυ και πολλα για νεο ντραμμερ, βαθυ και τομ εξτρα δε θα χρειαστεις για αρχη

 

Πανω δεξια υπαρχει ενα ψαχτηρι....ειναι πολυ χρησιμο θα βρεις πολλες απαντησεις για ΟΛΑ τα σετ και πιατινια

 

Θα συμφωνήσω με τον φιλτατο Beeros...

Αλλά άμα θες να πάρεις οπωςδηποτε νέο σετακι...

Έχω να σου προτείνω μια gretsch MAPLE μία PDP BIRCH...

Πέρνεις καλης ποιότητας σετ με τιμη entry level...

 

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Drums/Acoustic-drums/Gretsch-Catalina-Maple-MC-E825PT-MOF-Mocha-Fade-MOF/art-DRU0020547-000

 

και

 

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Drums/Acoustic-drums/Drum-Workshop-PDP-FS-ShellSet-Stage-SD-Black-Black-HW/art-DRU0019284-000

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stage Custom rules!!!

 

φιλε δες και αυτα http://www.noiz.gr/index.php?topic=171002.0 διαβασε το ολο το thread

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση, το ότι μου αρέσουν οι muse ενοείτε πως δεν σημαίνει πως θέλω να έχω αυτόν ακριβώς τον ήχο! μου αρέσουν πολλά ήδη μουσικής και θα ήθελα να μπορώ να παίξω και jazz ας πούμε. προς θεού αρχάριος είμαι. όπως λες μου αρέσει η μουσική (απόδειξη αυτού στα 34 ξεκινάω καινούργιο όργανο). και πάνω από όλα τα θέλω για το σπίτι, όχι για να δώσω συναυλία, θέλω αντοχή, γιατί πολύ πιθανόν να τα κρατήσω για πολύ καιρό, γι αυτό και είμαι διατεθυμένος να ξοδέψω σύνολο μέχρι περίπου 1600-1800 ευρώ για να απαντήσω και στην ερώτησή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι διατεθυμένος να ξοδέψω σύνολο μέχρι περίπου 1600-1800 ευρώ

 

μ αυτά τα λεφτά μπορείς να πάρεις πολύ καλό σετ. Συμφωνώ με τους από πάνω..

> Δώσε μεγάλη σημασία στις βάσεις {κάτι που εγώ όταν ξεκινούσα αγνοούσα}

ειδικά hihat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! < έχω αλλάξει τέσσερα. Αφού μπορείς πήγαινε κατ' ευθείαν σε κάτι ακριβό και καλό.

 

Τα σετ που πρωτείνεις είναι πολύ καλά. Εγώ θα πήγαινα όμως καρφί στη gretsch {δεν έχω ιδιαίτερο επιχήρημα, απλά μ αρέσουν! ακόμα και renown παίρνεις με τόσα λεφτά}

 

Ένας λόγος που δε θα σε συμβούλευα να βιαστείς να ρίξεις τόσα λεφτά στο πρώτο σου σετ είναι ότι όσο παίζεις και προχωράς οι ανάγκες σου αλλάζουν και τα αυτιά σου αναζητούν όλο και κάτι πιο ιδιαίτερο και συγκεκριμένο.

ακολουθεί προσωπικό Παράδειγμα:

... ξεκίνησα {πριν 13χρόνια} με ένα απλό μεταλικό 5"1/2 ταμπούρο που είχε το πρώτο μου set. Σύντομα κατάλαβα ότι χρειάζομαι καλύτερο, που να αποδίδει πιο σωστά δυναμικές, να μην τρίζει κλπ. Έτσι μετά από ένα χρόνο πήγα και έπαιξα με καμιά 20αριά ταμπούρα σε διάφορες τιμές και κατέληξα σε ένα πίκολο maple. Είχα ξετρελαθεί μ αυτό και για πολλά χρόνια ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα. Τώρα έχω μπει σε άλλο μούντ και θα ήθελα να πάω στο άλλο άκρο και να πάρω ένα 6άρι μεταλλικό κλπκλπ

Πόσο μάλλον για τα πιάτα που μπορεί ένα πιάτο που σ ευχαριστεί σήμερα, σε κάποιο καιρό να μη θες να το χτυπίσεις...

 

Ολο αυτό για να σου πω ότι το καλό σετ όντως θα κρατήσει μια ζωή. Το θέμα είναι αν εσένα θα είναι πάντα του γούστου σου...

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου