Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με γειτονες (χαραγμα αμαξιου)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ακομα, μιας και λεμε ο καθενας ο,τι θελει, πιστευεις οτι αξιζει το οικονομικο κοστος να το τρεξεις νομικα?

η ακομα και αν αξιζει πιστευεις οτι θα γινει σε λιγοτερο απο πεντε χρονια??

οσο για την ψυχικη οδυνη, δεν νομιζω πως θα δικαιωθει ουτε για αστειο......!

 

Εδώ Alejandro είσαι τελείως λάθος. Μια μήνυση για φθορά ξένης ιδιοκτησίας στο τμήμα δεν κοστίζει απολύτως τίποτα, και ειδικά αν πιαστεί επ' αυτοφώρο ο "μάγκας", η ταλαιπωρία που θα τραβήξει για την διαδικασία του αυτοφώρου (ειδικά η διανυκτέρευση στα μπουντρούμια του τμήματος Ζωγράφου με παρέα Πακιστανούς, πρεζάκια, Αφγανούς, μεταφορά στην ΓΑΔΑ με βραχιολάκια, φωτογράφηση, δακτυλοσκόπηση κτλ) θα αποτελέσει μια πρώτης τάξης ηθική ικανοποίηση για το Θανάση.

 

Επίσης, για να μην ξοδευτεί σε δικηγόρους, μπορεί ο Θανάσης να ζητήσει το ποσό της ηθικής βλάβης κατευθείαν μέσα στη μήνυση που θα υποβάλλει στο τμήμα. Α, επίσης, από την στιγμή που ο "χαράκτης" καταδικαστεί (το οποίο στην αυτόφωρη διαδικασία έχει πιθανότητες πάνω από 90%), η ηθική βλάβη θεωρείται ήδη κερδισμένη. (Αν έχεις αντίθετη άποψη, θα ήθελα και μια νομική τεκμηρίωση, αντί να εκφράζεις βεβαιότητα για συμπεράσματα σε αντικείμενο που προφανώς δεν κατέχεις, εντελώς φιλικά στο λέω).

 

Το θέμα χρειάζεται απλώς επιμονή. Και επίσης, προς πληροφόρησή σου, η ποινική διαδικασία κρατάει 3 μέρες στο Αυτόφωρο. Αυτά για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση.

 

Να μην ντρεπόμαστε και να μην διστάζουμε να διεκδικούμε τα δικαιώματά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Βρε Alex χαίρομε που συμφωνούμε, αλλά το θέμα είναι ότι κάποιος γάιδαρος έχει κάνει το αμάξι του ανθρώπου ρημάδι… Εννοείτε ότι η βιοπραγία είναι παράνομη γι’ αυτό έγραψα «θα πληρώσει το κόστος»- αποτρεπτικά. Όμως ακόμα και Θανάσης προτιμά μια μέση οδό - «συμβιβασμός» ήταν η λέξη του… Σαφέστατα και δεν επικροτώ τους όποιους χαρακτηρισμούς, αλλά ο άνθρωπος έχει τα διαόλια του, οπότε εν τη ρύμη του λόγου θα ξεφύγει και καμιά «χοντράδα»…

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Achtung, Juden! ::) ::)

 

(vthomas, πρόσεχε τι γράφεις. Ρατσιστικά σχόλια απαγορεύονται.)

 

Αν είναι για τις εθνικότητες που προανέφερα, τότε για να είμαι "πολιτικώς ορθός", συμμορφώνομαι με την υπόδειξή σου (και τα αστέρια σου, βεβαίως βεβαίως) και το αλλάζω σε "παραβατικούς αλλοδαπούς". Μήπως είναι για την λέξη "πρεζάκια" όμως..; Εκεί δεν νομίζω ότι θίγω κάποιον, αλλά στηλιτεύω (με μια λέξη της καθομιλούμενης) μια ολέθρια και θανατηφόρα έξη.

 

Bitte entschuldigen Sie mich!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μήπως είναι για την λέξη "πρεζάκια" όμως..; Εκεί δεν νομίζω ότι θίγω κάποιον.

Τι θα έλεγες για «χρήστες ναρκωτικών ουσιών»; Είναι πιο κομψό.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ηθική βλάβη θεωρείται ήδη κερδισμένη. (Αν έχεις αντίθετη άποψη, θα ήθελα και μια νομική τεκμηρίωση, αντί να εκφράζεις βεβαιότητα για συμπεράσματα σε αντικείμενο που προφανώς δεν κατέχεις, εντελώς φιλικά στο λέω).

 

 

πιστευω πως τα κατεχω φιλε μου!

αν θυμαμαι καλα εισαι νομικος, σωστα?

δεν μιλησε κανενας για ηθικη βλαβη, αλλα για ψυχικη οδυνη(για την οποια χρειαζεται θανατος).

φανταζομαι ξερεις την διαφορα τους!

αν κανω λαθος θα ηθελα να μου πεις που ακριβως.

 

Μια μήνυση για φθορά ξένης ιδιοκτησίας στο τμήμα δεν κοστίζει απολύτως τίποτα, και ειδικά αν πιαστεί επ' αυτοφώρο ο "μάγκας", η ταλαιπωρία που θα τραβήξει για την διαδικασία του αυτοφώρου (ειδικά η διανυκτέρευση στα μπουντρούμια του τμήματος Ζωγράφου με παρέα Πακιστανούς, πρεζάκια, Αφγανούς, μεταφορά στην ΓΑΔΑ με βραχιολάκια, φωτογράφηση, δακτυλοσκόπηση κτλ) θα αποτελέσει μια πρώτης τάξης ηθική ικανοποίηση για το Θανάση.

 

σε αυτο συμφωνω.

αλλα και παλι ποιος θα τον πιασει επ αυτοφωρο?

και με ποιες συνθηκες?

 

Επίσης, για να μην ξοδευτεί σε δικηγόρους, μπορεί ο Θανάσης να ζητήσει το ποσό της ηθικής βλάβης κατευθείαν μέσα στη μήνυση που θα υποβάλλει στο τμήμα.

 

το τι θα ζητησει ο θανασης ειναι εντελως διαφορετικη ιστορια απο το τι θα παρει στο τελος.

καποτε ηθελε να γινει πλουσιος για ενα μυγακι που βρηκε σε ενα κλειστο ψωμι του τοστ.

νομικος εισαι και το ξερεις.

 

...

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alejandro χαίρομαι πολύ αν είσαι συνάδελφος... ;)

Τότε να εκλάβεις την χρήση της λέξης "ηθική βλάβη" ως de lege ferenda ερμηνεία των λεγομένων του Θανάση. Και αυτό που έγραψα για την βεβαιότητα επιδίκασης (με την καταδίκη), ισχύει απόλυτα.

 

Όσον αφορά την επ' αυτοφώρω σύλληψη, αφού κατέχεις το άθλημα, σου υπενθυμίζω ότι η σύλληψη μπορεί (υπό προϋποθέσεις) να γίνει και από κάποιον πολίτη, μέχρι να καταφθάσουν οι αστυνομικοί (βλ. 275 παρ. 1 ΚΠΔ).

 

Όσον αφορά την ιστορία με το μυγάκι στο ψωμί του τοστ, ναι μεν πλούσιος δεν μπορεί να γίνει κάποιος (αφού δεν είναι αυτός ο σκοπός της έννοιας της αποζημίωσης), αλλά μπορεί δε να δικαιωθεί μέσω κάποιων διαδικασιών. Τώρα αν ο εν λόγω παραπονούμενος συμφορουμίτης έχει λανθασμένες αντιλήψεις, είναι προσωπικό του θέμα να ρωτήσει και να μάθει. Ήδη αρκετές τζάμπα νομικές συμβουλές πήρε για σήμερα... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την επ' αυτοφώρω σύλληψη, αφού κατέχεις το άθλημα, σου υπενθυμίζω ότι η σύλληψη μπορεί (υπό προϋποθέσεις) να γίνει και από κάποιον πολίτη, μέχρι να καταφθάσουν οι αστυνομικοί (βλ. 275 παρ. 1 ΚΠΔ).

 

Εγώ δεν είμαι συνάδελφος αλλά θέλω να ρωτήσω αν αυτή η σύλληψη (πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο αλλά και πάλι, δεν είμαι νομικός) δεν ισοδυναμεί με τέλεση αδικήματος παράνομης βίας (330ΠΚ).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είμαι συνάδελφος αλλά θέλω να ρωτήσω αν αυτή η σύλληψη (πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο αλλά και πάλι, δεν είμαι νομικός) δεν ισοδυναμεί με τέλεση αδικήματος παράνομης βίας (330ΠΚ).

 

Το δικαίωμα του πολίτη(υποχρέωση του αστυνομικού) να συλλαμβάνει σε κάποιες περιπτώσεις πράγματι προβλέπεται στο 275ΚΠΔ.

Έχεις δίκιο, παρ'όλα αυτά, ότι μπορεί να δημιουργούνται προβλήματα ερμηνείας σε συνδυασμό τόσο με το 330ΠΚ όσο και με πλείστες άλλες διατάξεις.

Το ζήτημα είναι:

1) ο τρόπος με τον οποίο αυτές οι διατάξεις έχουν γίνει αντικείμενο ερμηνείας στην νομολογία

2) ότι αυτό το φόρουμ δεν είναι νομικό, άρα μπορεί ο καθένας να λέει ό,τι θέλει χωρίς να ελέγχεται αποτελεσματικά. Γι αυτό τον λόγο συνιστώ προσοχή σε κάθε είδους απλουστεύσεις.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς..Για νομικές πληροφορίες στα αντίστοιχα φόρουμς...Πάντως, πηγαίναμε για νομολογιακή προσέγγιση ερμηνείας της σύλληψης από πολίτη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου