Προς το περιεχόμενο

Προτείνετε μου μία καλή κάρτα ήχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

usb για home studio χρήση γύρω στα 100-140 ευρώ.Να έχει phantom power καιγενικά να είναι καλή και επεκτάσιμη.Αν γίνεται επίσης να μου λέτε και δικές σας εμπειρίες.Αα και κάτι ακόμα.Με μία τέτοια κάρτα ήχου, θα έχω ήχο από τα κοινά συμβατικά ηχεία ή πρέπει να έχω απαραίτητα monitors?

[move]Ευχαριστώ[/move]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?board=12.0

 

http://www.noiz.gr/index.php?board=2.0

 

πανω δεξια εχει ψαχτηρι χρησιμοποιησε το και αν δε βρεις ακρη εδω ειμαστε ;) αλλα δωσε και αλλα specs τι pc εχεις τι λειτουργικο τί εφαρμογες χρησιμοποιεις

 

εγω εχω m-audio fast track pro πολυ καλη entry level εξωτερικη και οχι μονο...

εχει αυτα που ανεφερες

καλο θα ηταν να εχεις και monitors, αν κανεις ερασιτεχνικη δουλεια κτλ και για monitor κοιτα σε m-audio ειναι αξιοπιστη εταιρια

μη δωσεις ενα καρο λεφτα

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για το τι χρειάζεσαι. Θες να έχει MIDI I/O; Πόσες εισόδους/εξόδους χρειάζεσαι; Πόσους προενισχυτές μικροφώνων/οργάνων; Όταν λες επεκτάσιμη;

 

p.s.: Κι εγώ προς στιγμή σκέφτηκα την M-Audio Fast Track Pro, αλλά πάει παραπάνω σε τιμή (σίγουρα πάνω από 160 Ευρώ αν την αγοράσεις καινούργια), αλλά όπως και να έχει αξίζει τα επιπλέον χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω την τσιμπησα απο αγγελια noiz 100€ πουλησα και τη δικη μου 40€ και μια χαρα μου βγηκε για 60€

 

που και που την πετυχαινω στις αγγελιες

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει οτι η m-audio δεν είναι και τόσο καλή και αξιόπιστη σαν εταιρία...

Στο θέμα μας. Θέλω να έχει είσοδο για 1 mic,με phantom power v48, έξοδο για ακουστικά, για active monitors, και να είναι usb interface. Είσοδο για όργανα δεν χρειάζομαι. Την θέλω για ηχογράφηση φωνής. Επεκτάσιμη εννοώ, να μην μου μείνει στο χέρι σε 3 μήνες και να μου είναι άχρηστη από την εξέλιξη της τεχνολογίας. Όσον αφορά τα monitors,φυσικά και θα αγοράσω, αλλά επειδή θα τα πάρω μετά από λίγο καιρό, ρωτάω αν με την κάρτα ήχου συνδεδεμένη στο pc,θα έχω ήχο από τα κοινά ηχεία? Δηλαδή η κάρτα ήχου θα έχει είσοδο για jack βυσμα, και αν δεν έχει μπορώ να ρυθμίσω στο pc να έχει input την κάρτα ήχου την usb και output την κανονική της realtec,όπου θα είναι συνδεδεμένα τα ηχεία? Γίνεται? Ευχαριστώ..

Αα και για υπολογιστή, θα πάρω καινούριο μόνο για το home studio θα τον έχω. Θα είναι καλός, με amd τετραπύρηνο επεξεργαστή και 4gb ram. Οπότε μην σας απασχολεί το θέμα του pc..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κανονικά ηχεία; Εννοείς τα ηχεία του υπολογιστή σου, που έχεις συνδεδεμένα στην ενσωματωμένη κάρτα ήχου; Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να κάνεις κάτι τέτοιο, αφού μπορείς κάλλιστα να χρησιμοποιείς την M-Audio για όλες τις χρήσεις στον υπολογιστή σου, ακόμα και σαν κάρτα ήχου του συστήματος, αντικαθιστώντας εντελώς την Realtek. Πάντως αυτό που ζητάς γίνεται, αν συνδέσεις ένα από τα 3 στερεοφωνικά ζευγάρια εξόδων της M-Audio στην είσοδο line-in της Realtek, εννοείται ότι θα μπορείς να δρομολογήσεις σήμα από την "επαγγελματική" σου κάρτα ήχου στην "commercial", και να επιλέξεις την έντασή της μέσα από τον μίκτη της Realtek. Για το σκοπό αυτό φυσικά θα χρειαστείς τα απαραίτητα καλώδια.

 

Πάντως διαφωνώ ως προς την αξιοπιστία της M-Audio που θίγεις, δεν ισχύει αυτό που λες ότι έχεις ακούσει. Η εταιρία αυτή είναι από τις πιο αξιόπιστες του χώρου και θα σου πρότεινα να την εμπιστευτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει οτι η m-audio δεν είναι και τόσο καλή και αξιόπιστη σαν εταιρία...

 

Απορω...

εγω εχω 2 και ολα λειτουργουν ΑΨΟΓΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κανονικά ηχεία; Εννοείς τα ηχεία του υπολογιστή σου, που έχεις συνδεδεμένα στην ενσωματωμένη κάρτα ήχου; Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να κάνεις κάτι τέτοιο, αφού μπορείς κάλλιστα να χρησιμοποιείς την M-Audio για όλες τις χρήσεις στον υπολογιστή σου, ακόμα και σαν κάρτα ήχου του συστήματος, αντικαθιστώντας εντελώς την Realtek. Πάντως αυτό που ζητάς γίνεται, αν συνδέσεις ένα από τα 3 στερεοφωνικά ζευγάρια εξόδων της M-Audio στην είσοδο line-in της Realtek, εννοείται ότι θα μπορείς να δρομολογήσεις σήμα από την "επαγγελματική" σου κάρτα ήχου στην "commercial", και να επιλέξεις την έντασή της μέσα από τον μίκτη της Realtek. Για το σκοπό αυτό φυσικά θα χρειαστείς τα απαραίτητα καλώδια.

 

Πάντως διαφωνώ ως προς την αξιοπιστία της M-Audio που θίγεις, δεν ισχύει αυτό που λες ότι έχεις ακούσει. Η εταιρία αυτή είναι από τις πιο αξιόπιστες του χώρου και θα σου πρότεινα να την εμπιστευτείς.

Αυτό που ρωτάω είναι αν αντικαθιστωντας την realtec με την m audio, η m audio έχει υποδοχή για βύσμα jack για τα κανονικά συμβατικά ηχεια(όχι ενσωματωμένα) ή για να έχω ήχο θα πρέπει να αγοράσω οπωσδήποτε monitors όπου η m audio έχει υποδοχή γι'αυτα? Καταάβες τι θέλω να πώ? Οσον αφορά την αξιοπιστία της m audio, το έχω ακούσει σε γνωστό ελληνικό forum..Ακόμη, αυτή η κάρτα της maudio http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track.htm, είναι καλή? Εσύ τι μου προτείνεις με βάση αυτά που ζητάω παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ρωτάω είναι αν αντικαθιστωντας την realtec με την m audio, η m audio έχει υποδοχή για βύσμα jack για τα κανονικά συμβατικά ηχεια(όχι ενσωματωμένα) ή για να έχω ήχο θα πρέπει να αγοράσω οπωσδήποτε monitors όπου η m audio έχει υποδοχή γι'αυτα? Καταάβες τι θέλω να πώ? Οσον αφορά την αξιοπιστία της m audio, το έχω ακούσει σε γνωστό ελληνικό forum..Ακόμη, αυτή η κάρτα της maudio http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track.htm, είναι καλή? Εσύ τι μου προτείνεις με βάση αυτά που ζητάω παραπάνω?

ας απαντήσει κάποιος plz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου