Προς το περιεχόμενο

Προς μαγνητογνωστες..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδες!

Εχω εναν li'l screamin' demon humbucker (single coil size)στη bridge θεση μιας στρατ

και θα βαλω jb για περισσοτερο output.

Τον screamin demon να τον πεταξω?(πουλησω,χαρισω,θαψω,βαλσαμωσω..)

ή να τον δοκιμασω middle ή neck θεση?(τωρα εχω τους μανισιους,καλοι ειναι).

Γενικα τι γινεται αν εναν bridge τον βαλεις middle ή neck θεση?

Υπ οψιν,την στηβιρειβονιλα δεν θελω να την χασω...

 

Σας ευχαριστω προκατ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα.

λοιπον την ιδια απορια ειχα και εγω πριν λιγο καιρο , και εβαλα εναν bridge διπλο στην neck θεση.

 

δεν μου αρεσε καθολου.

επισης ειδα μια διαφορα στην ενταση που δεν μπορουσε να διορθωθει.

απ οτι διαβασα τοτε , οι bridge μαγνητες εχουν μεγαλυτερη εξοδο/ευαισθησια απο τους neck διοτι κοντα στο bridge η χορδη παλλεται πολυ λιγοτερο απ οτι στην neck θεση.

τον εδωσα και πηρα εναν "original" neck μαγνητη , και ειδα δραματικα καλυτερο αποτελεσμα.

 

αυτα...  

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ, μόλις διάβασα το θέμα σου ως επισκέπτης και αποφάσισα να εγγραφώ για να σου απαντήσω επειδή έχω κάνει παλιότερα αυτή τη μετατροπή με τους ίδιους ακριβώς όρους  ;D

Δηλαδή, σε μια στρατοκάστερ με λιλ σκρημιν Ντήμον σε γέφυρα είπα να δοκιμάσω τη θέση neck. Το αποτέλεσμα με κάλυψε για λίγο διάστημα:

τελείως mellow ήχος και τονισμένα μεσαία (ό,τι πρέπει δηλαδή για κάποιες τζαζ ανάγκες).

Βέβαια, ο μαγνήτης είχε  μπει σχεδόν κάτω απο το ύψος του pickguard  :P

    Για τελευταίο θα σου πω, όπως φαντάζομαι κατάλαβες, ότι επουδενεί δεν κάνει για SRV. Όσον αφορά τα γκάζια τα στην θέση μπρίτζ φυσικά πάλι (που τον έβαλα) μ'αρέσει τρομερά και παραπάνω γκαζι προσθέτω μόνο σε συνδυασμό με drive (χαμηλωμένο) και παραμόρφωση ενισχυτή (και θα τον άλλαζα μόνο με μονό μανήτη!!!)

    Βέβαια, άλλο γκάζι και άλλο output  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ,πάντως,που έβαλα στη (φτηνή) Epiphone Les Paul μου στη θέση neck έναν tonerider alnico IV (που προοριζόταν για bridge) και στη θέση bridge έναν μεγαλύτερου output μαγνήτη από Schecter δεν έχω κάποιο πρόβλημα(μετά την κατάλληλη ρύθμιση του ύψους των μαγνητών και σετάρισμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εναν li'l screamin' demon humbucker (single coil size)στη bridge θεση μιας στρατ

και θα βαλω jb για περισσοτερο output.

Μεγάλες διαφορές στην ένταση δεν θα δείς, αλλά στον ήχο να περιμένεις λιγότερα μπάσσα απο το lil SD και περισότερη έμφαση στα μεσσαία.

 

Τον screamin demon να τον πεταξω?(πουλησω,χαρισω,θαψω,βαλσαμωσω..)

ή να τον δοκιμασω middle ή neck θεση?(τωρα εχω τους μανισιους,καλοι ειναι).

Γενικα τι γινεται αν εναν bridge τον βαλεις middle ή neck θεση?

 

Εγώ θα τον έβαζα σε neck και αν βρείς το σωστό ύψος και στους δύο, θα έχεις ένα πολύ καλό αποτέλσμα. Ο lil screming demon σε neck θέση έχει πιο mellow μεσσαία και με μία γωνία προς τα πάνω στα καντίνια θα έχεις γλυκά πρίμα χωρίς να "ξουρίζουν" ;D

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ ρε παιδια!

Εκλεινα προς το να τον αφησω στην ακρη παντως και να χω τους μανισιους.

Ισως η τοποθετηση του σε neck να ναι μια καλη δοκιμη.

Με προβληματισε λιγο η απωλεια μπασων βεβαια.Τα μεσαια μ αρεσουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα μου είναι ΗSS. Έχω έναν Di Marzio Evolution στη θέση bridge που είναι μαγνήτης με σχετικά μεγάλο output. Όταν ψαχνόμουνα για μαγνήτη neck κατέληξα στον little '59 της Seymour Duncan. Όταν πήγα λοιπόν την κιθάρα μου για να μου τον εγκαταστήσουν με πήραν την επόμενη τηλέφωνο και μου είπαν οτι αν μου βάλουν little '59 neck θα υπάρχει μεγάλη διαφορά στα output και μου πρότειναν να μου βάλουν little '59 bridge! Είπα ΟΚ και τώρα έχω απίστευτο ήχο στη θέση neck!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου