Προς το περιεχόμενο

Fender Strat Deluxe Roadhouse γνωμες;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω βάλει στο μάτι τελευταία αυτή τη σειρά Μεξικάνικων της Fender.

 

http://www.thomann.de/gr/fender_deluxe_roadhouse_strat_mn_aw.htm

 

Είναι στις ίδιες τιμές περίπου με τις Classic Player, αλλά κερδίζουν σε εμφάνιση (για τα γούστα τα δικά μου βέβαια) και φοράνε κι από τη μαμά τους τους Texas Special. Επειδή αρχικός στόχος ήταν η Classic Player 50's για την οποία έχω ακούσει και διαβάσει πολλά στο noiz κι έχω σχηματίσει άποψη (και πολύ καλή μάλιστα) θα θελα αν κάποιος έχιε δοκιμάσει αυτή τη σειρά (τη Deluxe Roadhouse) να με διαφωτίσει σχετικά με πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα κλπ. Κι επίσης, τις φέρνει κάποιος στην Ελλάδα για να τισ δοκιμάσω η θα πρέπει να την παραγγείλω απέξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε mc06060 είμαι και γω σε ίδια φάση για κάποια μεχικάνα fender και μάλλον έχω καταλήξει στην Fender Classic Player 50's Shoreline Gold.Αυτό γιατί η μουσική που μ' αρέσει να προσπαθώ να παίζω είναι classic rock και blues και διαβάζοντας καιρό τώρα στο noiz γνώμες νομίζω οτι είναι η πιο κατάλληλη.Θα ήθελα και γω με αφορμή την δική σου ερώτηση αν ξέρει κανείς να υπάρχει σε κάποιο μαγαζί στην Αθήνα η Shoreline Gold.Με προβληματίζει λιγο το χρώμα που σε άλλες φωτο φαίνεται κουκλάρα και σε άλλες χάλια!Γιατί οπως και να το κάνουμε η κιθάρα είναι έρωτας!Και αυτή που προτείνεις εσυ είναι πολύ όμορφη και θα ήθελα να την δοκιμάσω και γω.καλά παιξίματα!

Γίνε ο ήρωας του εαυτού σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον την κιθαρα την εχω εγω! ;D εδω και εναμιση χρονο περιπου (μιλαω για την fender deluxe roadhouse). Η αληθεια είναι οτι βρεθηκε απο σποντα στα χερια μου ωστοσο η εξωτερικη της εμφανιση ηταν αυτη που με ενθουσιασε και ειμαι ακομα κατοχος της. Στην αρχη δεν ηξερα καν ποσο "καλοι" θεωρουνται οι μαγνητες που φορουσε ομως η αληθεια ειναι οτι ξεχωριζε στα καθαρα οταν εμπαινε σε διαφορους ενισχυτες. Ειμαι κατοχος και μιας Ibanez RG350 και ομολογω πως η κατασκευη της fender ειναι τελειως αλλο επιπεδο. Οταν παιζω με τη fender και μετα παω να παιξω με την Ibanez μου φαινεται σαν ψευτικη. Γενικα θεωρω οτι ειναι μια πολυ αξιολογη κιθαρα και μαλιστα ειναι ευκαιρια στα χρηματα που πωλειται(στο εξωτερικο :)). Ελπιζω να βοηθησα.....Καλες Αγορες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε mc06060 είμαι και γω σε ίδια φάση για κάποια μεχικάνα fender και μάλλον έχω καταλήξει στην Fender Classic Player 50's Shoreline Gold.Αυτό γιατί η μουσική που μ' αρέσει να προσπαθώ να παίζω είναι classic rock και blues και διαβάζοντας καιρό τώρα στο noiz γνώμες νομίζω οτι είναι η πιο κατάλληλη.Θα ήθελα και γω με αφορμή την δική σου ερώτηση αν ξέρει κανείς να υπάρχει σε κάποιο μαγαζί στην Αθήνα η Shoreline Gold.Με προβληματίζει λιγο το χρώμα που σε άλλες φωτο φαίνεται κουκλάρα και σε άλλες χάλια!Γιατί οπως και να το κάνουμε η κιθάρα είναι έρωτας!Και αυτή που προτείνεις εσυ είναι πολύ όμορφη και θα ήθελα να την δοκιμάσω και γω.καλά παιξίματα!

 

λες και με τις άλλες δεν μπορείς να παίξεις ροκ και μπλουζ :)

 

φιλική συμβουλή: όλες οι φενδερ στρατ είναι ...στρατ, παρε μια που

α. να σου αρέσει το χρώμα

β. να σε βολεύει το μπράτσο (λεπτομέρεια μπροστά στο χρώμα :) )

 

μαγνήτες αλλάζεις όποτε θες.

 

Η φενδερ έχει τρομερό ταλέντο στο να πείθει ότι βγάζει πολλά μοντέλα  :) οι βασικές διαφορές είναι βέβαια αν έχουν τριπλό ή μονό pickguard και αν τα ποτ είναι άσπρα ή παλιαωμένα 8)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι όπως οι παλιές Roadhouse που είχαν βγει στα τέλη της δεκαετίας '90 (αμερικάνικες όμως), τότε είναι μια χαρά. Είχα την τύχη τότε να παίξω με δύο απ'τις 3 Roadhouse, την Roadhouse standard και την Roadhouse fat strat με την standard να υπερέχει ηχητικά λόγω των 3 texas special και την fat να είναι λίγο πιο μουντή λόγω του DH-1 στη γέφυρα (αργότερα τον έβαλαν και στις πρώτες deluxe, αρχές 2000). To μπράτσο αν θυμάμαι καλά σε C Shape ήταν βολικότατο και πολύ ξεκούραστο.

Δεν νομίζω να σε απογοητεύσει αν τελικά την πάρεις, ο συνδιασμός Alder και Texas Special είναι κορυφαίος σε καθαρά και bluezy Overdrive.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ψηνομουν να παρω τη συγκεκριμενη Roadhouse επειδη φοραγε κ Texas Special, κ μου αρεσε λιγο περισσοτερο ο ηχος της, αλλα τελικα λεω να χτυπησω τη Classic Player, την οποια δοκιμασα κ λατρεψα, κ αν δν με καλυπτουν οι μαγνητες, που ειχαν λιγο χαμηλο output, της ριχνω κ ενα σετ Texas Special, η ακομα καλυτερα παιρνω κ ενα pickguard ακομα κ εχω δυο σετ απ ετοιμα....Μπορεις να το σκεφτεις κ αυτο :P

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ψηνομουν να παρω τη συγκεκριμενη Roadhouse επειδη φοραγε κ Texas Special, κ μου αρεσε λιγο περισσοτερο ο ηχος της, αλλα τελικα λεω να χτυπησω τη Classic Player, την οποια δοκιμασα κ λατρεψα, κ αν δν με καλυπτουν οι μαγνητες, που ειχαν λιγο χαμηλο output, της ριχνω κ ενα σετ Texas Special, η ακομα καλυτερα παιρνω κ ενα pickguard ακομα κ εχω δυο σετ απ ετοιμα....Μπορεις να το σκεφτεις κ αυτο :P

 

Ισως αυτο τελικα να ειναι το καλυτερο!! ;D 2 ετοιμα διαφορετικα pickguards αναλογα τη περισταση και τη διαθεση  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φενδερ έχει τρομερό ταλέντο στο να πείθει ότι βγάζει πολλά μοντέλα

 

+1

 

φιλική συμβουλή: όλες οι φενδερ στρατ είναι ...στρατ, παρε μια που

α. να σου αρέσει το χρώμα

β. να σε βολεύει το μπράτσο

 

+100

 

μαγνήτες αλλάζεις όποτε θες.

 

+1000

 

;)

 

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα και γω με αφορμή την δική σου ερώτηση αν ξέρει κανείς να υπάρχει σε κάποιο μαγαζί στην Αθήνα η Shoreline Gold.Με προβληματίζει λιγο το χρώμα που σε άλλες φωτο φαίνεται κουκλάρα και σε άλλες χάλια!Γιατί οπως και να το κάνουμε η κιθάρα είναι έρωτας!

μιας και έχω αυτή την κιθάρα, να σου πω ότι το συγκεκριμένο χρώμα α) είναι δύσκολο να φωτογραφηθεί και β) φαίνεται διαφορετικά ανάλογα με το είδος και την ποσότητα του φωτός που πέφτει πάνω του.

μπορείς να πάρεις νομίζω μια καλή ιδέα από τις φωτογραφίες που είχα ανεβάσει εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?topic=1502.msg248637#msg248637

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου