Προς το περιεχόμενο

The Charlie Christian Pickup


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να προσθέσω επίσης:

  • Tim Lerch: τι παίχτης!!

- συμφωνήσω απόλυτα!

  • Surf Green Tele: μου τρέχουν τα σάλια, θα το κάνω κάποτε (χωρίς το binding όμως). Δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί σπανίζουν τα χρώματα χρώματα στην Fender. Δεν πειράζει, υπάρχει και η warmoth...
  • Charlie Christian: τελικά νομιζω ότι αυτό που άκουσα και μου άρεσε είναι p90-με-ακουστικό-χρώμα. Γι'αυτό ίσως και δεν τρελλάθηκα με τον βρώμικο ήχο του.
  • Για όσους βαρέθηκαν να ακούσουν/δουν όλο το πρώτο βίντεο που πόσταρε ο bluesscholar, δείτε και στο 1:11 που παίζει με πένα.

 

Αυτά.

 

Surf green: Με binding ή χωρίς, αυτά τα custom χρώματα είναι άπαιχτα. Το binding (για μένα τουλάχιστον) προσδίδει στο mojo του οργάνου. Ειδικά στο χρώμα αυτό, είναι ανεπαίσθητο μιας και δεν κάνει μεγάλη αντίθεση. Γούστα είναι αυτά.

Charlie Christian: Σωστά, αυτή η ακουστική χροιά είναι και η ιδιαίτερη ποιότητα του μαγνήτη. Ίσως για αυτό να μην έγινε τόσο δημοφιλής. Αυτός που μου αρέσει είναι πως δεν είναι τίποτα από τους άλλους μαγνήτες. Έχει μια καθαρά δική του χροιά, η οποία δεν πάει να μιμηθεί κάτι άλλο. Πάντως σκέψου τον ήχο που βγάζει στη μίξη των 2 μαγνητών. Αυτό που ακούσαμε είναι ο neck μαγνήτης σε όλες τις εκφάνσεις του. Στη θέση 2 του επιλογέα που μπαίνει και ο bridge μαγνήτης της τελε, το αποτέλεσμα είναι άκρως ενδιαφέρον!

 

 

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παίδες επαναφέρω το θέμα για μία ερώτηση.

 

Ξέρετε αν μπορώ να βρω τον συγκεκριμένο μαγνήτη κάπου στην Αθήνα?

Ευχαριστώ.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι βέβαια σίγουρος αν θα έπρεπε το θέμα αυτό να βρίσκεται σε αυτή τη στήλη ή στη στήλη Blogs (αν και δοκίμασα ανεπιτυχώς να το αναρτήσω εκεί αρχικά). Συνεχίζω λοιπόν παραθέτοντας και ένα βιντεάκι από το Youtube

 

 

 

πολύ ωραίος ήχος, αλλά παίζει ρόλο και το ότι έχει φλατ χορδές, αν ακούω καλά :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες επαναφέρω το θέμα για μία ερώτηση.

 

Ξέρετε αν μπορώ να βρω τον συγκεκριμένο μαγνήτη κάπου στην Αθήνα?

Ευχαριστώ.

 

Σε κατάστημα δεν τον έχω δει πουθενά! Νομίζω είναι πολύ boutique για να υπάρχει σε στοκ καταστήματος. Γιατί δεν δοκιμάζεις από τα ηλεκτρονικά καταστήματα? Μάλιστα υπάρχουν και διάφοροι κατασκευαστές:

http://www.lollarguitars.com/mm5/merchant.mvc?Screen=PROD&Store_Code=LGP&Product_Code=222&Category_Code=charlie-christian-pickups

www.sdpickups.com/charley.shtml (μια ακριβή παραλλαγή)

http://www.vintagevibeguitars.com/windows/sc_ccWin.html

 

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν δοκιμάζεις από τα ηλεκτρονικά καταστήματα?

 

Μάλλον αυτό θα κάνω τελικά.

Ρώτησα απλώς διότι είμαι άπειρος με τις online αγορές και θα μου ήταν ευκολότερη

μια..παραδοσιακή αγορά.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πλευράς αξιοπιστίας δεν τίθεται θέμα. Μάλιστα, η τιμή (πχ του Lollar είναι πολύ καλή) και πλέον μπορείς να τον παραγγείλεις με το Pickguard μαζί (πίστεψέ με είναι μεγάλο ατού)!

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πλευράς αξιοπιστίας δεν τίθεται θέμα. Μάλιστα, η τιμή (πχ του Lollar είναι πολύ καλή) και πλέον μπορείς να τον παραγγείλεις με το Pickguard μαζί (πίστεψέ με είναι μεγάλο ατού)!

 

Είμαι σίγουρος οτί είναι αξιόπιστο. Είναι καθαρά ζήτημα δίκης μου έλλειψης εξοικείωσης με το online shopping.

 

Την έχω υπόψιν την έκδοση με το pickguard και μάλλον αυτήν θα πάρω.

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ!

Προορίζεται για μια baja.

 

Ελπίζω να πετύχω τον πολυπόθητο συνδυασμό clarity και όγκου που καιρό τώρα αναζητώ.

 

Βεβαίως, το επόμενο βήμα(μετά την αγορά) θα είναι η αναζήτηση τεχνίτη ο οποίος θα ασχολείται με τέτοιες μετατροπές. Δεν νομίζω όμως να δυσκολευτώ(μένω Αθήνα).

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω Αθήνα είμαι. Αν θες να ακούσεις τον μαγνήτη στείλε pm και κανονίζουμε κάποια στιγμή να τον ακούσεις.

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου